Через повномасштабне вторгнення Росії та загальну мобілізацію багато українців пішли воювати. Рідним захисників і захисниць важко переживати таку розлуку, але найважче доводиться дітям. І малюки, і підлітки дуже чутливо сприймають зміни в сім'ї, особливо якщо це стосується тривалого розставання з батьками.
Фахівці центру психології та розвитку "Київський дворик" розповіли в Instagram, як підготувати дитину до військового відрядження мами чи тата, а також як допомогти пережити саму розлуку.
"Військове відрядження матері, батька чи опікуна - це безумовно стрес для дитини, і він може проявлятися так само, як зазвичай це відбувається у дорослих: пригнічений настрій, дратівливість, порушення сну та харчової поведінки, болі у тілі тощо. Як хоч трохи пом’якшити цей стан та підготувати дитину до стресової ситуації? Сьогодні говоримо на цю тему", - сказано у дописі.
Як повідомити дитині, що батько-військовий їде на завдання?
Насамперед пам'ятайте, що дитина "віддзеркалюватиме" ваші емоції, отже, необхідно спочатку самостійно прийняти і засвоїти цю новину. Після того, як вона стане для вас частиною реальності, ви можете повідомити все спокійно і без зайвих деталей.
Одне з найголовніших питань для малюків – що буде з життям та здоров'ям військового. Важливо пояснити, з огляду на вік, що близька людина є професіоналом і зможе подбати про себе.
Не уникайте важливих питань
Відрядження батьків саме по собі є дуже дестабілізуючим для дитини, до того ж воно може частково або повністю змінити його звичний побут. Якщо від'їзд мами чи тата на фронт означає для малюка зміну дислокації, школи, розпорядку дня – повідомте про це заздалегідь.
Дітям, так само, як і дорослим, потрібен час на адаптацію.
Як допомогти дитині пережити розлуку з батьками-військовими ЗСУ
Згадайте, що увесь цей час викликало у вас найгірші думки та емоції? Це почуття безпорадності, непередбачувані зміни, нерозуміння своєї соціальної ролі за нових обставин. Дитина відчуває все те саме. Ваше завдання - пояснити, що у дитини є місія, робота, яку вона має виконувати. І ця робота така ж важлива, як і військова служба батька чи матері.
Робота дитини полягатиме в тому, щоб продовжувати навчатися, бути в безпеці, допомагати домашніми справами, підтримувати старі та нові стосунки з однолітками.
А також вести щоденник, малювати, писати листи на фронт, записувати голосові та відеоповідомлення – найкраща підтримка для родича, який служить у лавах ЗСУ.
Стати опорою
Бути надійною опорою для дитини – це не лише забезпечення речами першої потреби та фінансова стабільність. Емоційна складова є дуже важливою. Тримати всі почуття в собі під час взаємодії з дитиною так само шкідливо, як і виливати на неї все й одразу.
- Раніше дитячий психіатр розповіла, як підтримати дитину, яка втратила одного з батьків під час війни.
- Дізнайтеся також, які слова та фрази не варто говорити людині, яку ви хочете підтримати або втішити.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.