Осінь - час збирання пізніх сортів яблук, винограду та інших подів. Раніше ми розповідали, як правильно зберігати свіжі яблука, як підготувати виноградні кущі до морозів, а тепер поділимося способами зберігання шипшини, про корисні властивості якого знає кожен. Ця рослина має багатий вітамінний склад і широко використовується як лікувальний засіб.
Щоб шипшина збереглася до зими і не втратила корисні речовини, її потрібно правильно висушити. Перед заготівлею плоди варто ретельно перебрати: гнилі та зіпсовані викинути, а цілі ягідки залишити. Плодоніжки не відривайте, інакше витече весь сік.
Як сушити шипшину в домашніх умовах?
Шипшину можна висушити трьома способами: в духовці, електросушарці та в приміщенні. Нижче розповімо докладніше про кожен метод.
Сушіння шипшини в духовці
Перше, що потрібно врахувати, – температурний режим. У газовій духовці шипшину сушать при температурі 50-70 градусів, в електричній - 40-60 градусів, в електричній з конвекцією - не більше 40 градусів. Власникам останньої духовки потрібно бути дуже уважними, оскільки при перевищенні температурного режиму ягоди лопаються і весь сік витікає.
Тривалість процесу також залежить від типу духовки. У газовій шипшина висохне за 6-8 годин, для електричної духовки буде достатньо 4-5 годин.
Застеліть деко пергаментним папером і рівномірно розкладіть шипшину. Ягоди мають бути сухими і не стикатися один з одним, інакше почнуть пригоряти і склеюватись між собою. Духовку заздалегідь нагрівати не потрібно. Сушити рекомендується в режимі випікання, щоб грів верх та низ.
Не виставляйте відразу максимальну температуру, наприклад, при використанні електричної духовки спочатку поставте 40 градусів і за 4 години доведіть до 60. Дверцята залиште відчиненими на 5 см. Під час сушіння шипшину постійно помішуйте, щоб ягоди підсохли рівномірно.
Як сушити шипшину в електросушарці
Підготовлену шипшину засипте в ємність електросушарки, рівномірно розподіліть по всій поверхні. Виставте температуру в межах 50-70 градусів. Сушіння ягід почніть з максимальної температури, а через 2-3 години перемкніть регулятор на мінімальну.
Весь процес займає 8-14 годин. Час залежить від вибраного температурного режиму, потужності електросушарки. Чим менша температура, тим довше сохне ягода. При виборі максимальної температури в електросушарці можна висушити шипшину за 6-8 годин, але при цьому частина корисних властивостей зруйнується.
Як зрозуміти, що шипшина висохла? Ягоди трохи поміняють колір, набудуть медового відтінку. Шипшина стане хрусткою, але не буде кришитися в руках. Якщо ягоди стали темними і набули коричневого кольору - час сушіння перевищено.
Сушіння шипшини в природних умовах
Цей процес найтриваліший і трудомісткий. Сушіння шипшини в приміщенні займає до 4 тижнів. Однак плоди виходять найсмачнішими та з максимальним збереженням корисних властивостей.
Важливі фактори:
- гарна вентиляція;
- низький рівень вологості повітря менше ніж 60%;
- відсутність прямих сонячних променів (балкон чи підвіконня не підходять).
Підготовлені плоди тонким шаром викладіть на картон чи лист фанери. Помішуйте щодня протягом місяця. Потім перекладіть шипшину в картонну коробку і залиште на 5-7 днів. Це потрібно для того, щоб ягоди набули такого ж рівня вологи, що й у навколишньому середовищі.
Після цього відправте плоди на місце зберігання. Щодо тари, то підійдуть тканинні мішки, скляні банки, накриті кришками з дірочками, поліетиленові пакети з отворами.
У темному та сухому місці шипшина зберігається 2 роки. Плоди рекомендують регулярно перевіряти, чи не завелася в них жучки чи інші шкідники.
- Раніше ми розповідали, як правильно сушити яблука на зиму. Заготуйте корисні сухофрукти у домашніх умовах.
- Читайте також, як врятувати часник, який почав псуватися.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.