У 2023 році літнє сонцестояння у Північній півкулі припадає на 21 червня, і за київським часом настає о 17:57. На південь від екватора, де знаходиться Австралія, велика частина Південної Америки, острови Індійського, Тихого та Атлантичного океанів, цей день знаменує неофіційний початок зими.
Традиційно літнє та зимове сонцестояння допомагали людям відзначати зміну пір року, разом із їх весняним та осіннім "аналогами" – рівноденнями. Сьогодні метеорологи для проведення межі між сезонами використовують температурні показники, але у сонцестояння залишилося як символічне значення, так і цілком доступний для огляду прояв.
Що таке сонцестояння
Вісь обертання Землі нахилена приблизно на 23,4 градуси до орбіти нашої планети навколо Сонця. Цей нахил визначає зміну пір року, оскільки північна та південна півкулі отримують нерівну кількість сонячного світла. Є два моменти на рік, коли вісь Землі найближче нахилена до Сонця. Саме їх називають сонцестоянням, адже на півкулі, найбільше зверненій до нашої зірки, настає найдовший день, а на протилежному - найдовша ніч.
Земля - не єдина планета із сонцестояннями та рівноденнями; вони є на будь-якій планеті з похилою віссю обертання.
Читайте також: Температура в Україні підскочить до +32: прогноз погоди до 25 червня.
Як відзначають день літнього сонцестояння
Така значуща небесна подія, як найдовший день, не могла пройти повз увагу древніх людей. Наприклад, загадкова англійська споруда Стоунхендж, вік якої становить близько 5000 років, має особливий зв'язок із сонцестоянням. У день літнього сонцестояння П'ятковий камінь комплексу, що стоїть за межами основного кола Стоунхенджа, збігається зі сонцем, що сходить.
У Єгипті Великі піраміди Гізи також здаються вирівняними по сонцю. Якщо дивитися зі Сфінкса, сонце сідає між пірамідами Хуфу та Хафра під час літнього сонцестояння. Досі залишається незрозумілим, як саме давні єгиптяни змогли все розрахувати.
Багато культур мають унікальні способи відзначати літнє сонцестояння. Традиційне скандинавське свято Середини літа (Мідсоммар) зустрічають танцями навколо "травневого дерева". Над будинками та коморами здавна вішали зелень, яка мала приносити удачу та здоров'я людям та худобі. Ця традиція зберігається ще й досі.
Слов'яни в період сонцестояння відзначали свято Купала, котя після прийняття християнства та затвердження юліанського календаря дата його святкування змістилася на 7 липня. Згідно з традицією, в цей день люди збирали цілющі трави, купалися, обливалися водою, ворожили, носили кіткові вінки, танцювали навколо вогнищ і стрибали через вогонь, щоб привабити удачу та здоров'я на весь рік.
- Літнє сонцестояння – важливий період з погляду астрології. Дізнайтеся, як прийнято залучати успіх цього дня.