У Києві 15 вересня розпочала роботу 13-та щорічна зустріч Ялтинської Європейської стратегії (YES). У форумі, який завжди славився своїм винятковим представництвом, бере участь і єврокомісар з питань розширення і політики сусідства ЙОХАННЕС ХАН. В інтерв'ю "Апострофу" на полях YES він висловив упевненість в тому, що Україна отримає безвізовий режим у жовтні цього року. За словами єврокомісара, це відбудеться, щойно Євросоюз визначиться, який саме орган повинен буде відповідати за таке рішення.
- Пане єврокомісаре, так коли все-таки Україна отримає безвізовий режим?
- Я очікую, що це відбудеться в жовтні.
- Це, на вашу думку, вже остаточний термін?
- Я дуже оптимістичний щодо цього.
- Чому я про це запитую: наша влада і наш президент чи не щомісяця обіцяють, що ось-ось - і ми будемо їздити в Європу без віз...
- Справа в тому, що в Європейському парламенті і в Раді триває інституційна дискусія, але не про те, чи надавати безвізовий режим, а про те, хто буде відповідальний за механізм його надання. Тому є питання про час, коли ми можемо голосувати за безвізовий режим щодо України чи Грузії. Але ніхто не проти його надання.
- Після оголошення результатів Brexit в Україні жартували, що, оскільки Велика Британія залишає ЄС, то Україна може до неї приєднатися. Як думаєте, наскільки це реально?
- Два роки тому президент Порошенко сказав: ми повинні провести від 40 до 60 реформ до того моменту, поки подамо заявку на членство. Він говорив про період до 2020-2022 років. Тому використовуйте можливості угоди про зону вільної торгівлі для того, щоб посилювати зв'язки між Україною і Європою, використовуйте всі бізнес-можливості, всі можливості міжлюдських контактів, і тоді ми подивимося, що буде завтра.
- Тобто вільне місце Британії нас чекає?
- (Сміється) Ви не можете так говорити, що, якщо хтось вийшов, інший зайде. Ці речі не можна порівняти.
- Ви досить часто приїжджаєте до України. У чому вбачаєте найбільші зміни за минулий час?
- Є великий прогрес в економічній сфері, у податковій консолідації. Ми очікуємо економічне зростання в наступному році і те, що воно вплине на ситуацію в цілому.