RU  UA  EN

Неділя, 19 січня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.05
Політика

Ліга Європи 2019/20: усі новости, результати, відео

Випробування регіонами: як у команді Зеленського вирішува­тимуть проблему кадрового голоду

Хто може зайняти губернаторські крісла при Зеленському

Хто може зайняти губернаторські крісла при Зеленському Фото: Facebook/Команда Зеленського

Один із львівських блогерів запропонував призначити головою Львівської ОДА Петра Порошенка. І нічого дивного в цьому немає: саме в цій області Порошенко отримав найбільшу підтримку виборців. На знак подяки ще чинний президент навіть вирушив після Пасхи до Львівської області, де його зустріли дуже тепло. Але крісло голови ОДА для нього - не мета. Це ускладнює ситуацію для новообраного президента і Кабінету міністрів, яким доведеться підшукувати кандидатури як на Львівську область, так і на інші. Коли регіони отримають нових губернаторів, і які складнощі виникають вже, розбирався "Апостроф".

Нормальна європейська практика

Одночасно з програшем глави держави на президентських виборах кілька губернаторів заявили про готовність піти у відставку. Серед них: Олег Синютка (Львівська область), Геннадій Москаль (Закарпатська область), Степан Барна (Тернопільська область) та Олексій Савченко (Миколаївська область).

"Я вважаю, що так має зробити кожен голова обласної державної адміністрації - це по-перше. По-друге, ми, стоячи повинні подякувати чинному президенту Петру Порошенку... незважаючи на всі ті речі, які відбувалися навколо нас. Я повинен піти разом із ним", - так пояснив своє рішення Савченко в коментарі "Громадському".

Із подібним меседжем виступив і Синютка, який єдиний із губернаторів зміг забезпечити перемогу Порошенку по областях. "Це, мені здається, абсолютно нормальна європейська практика, коли я чітко дав сигнал суспільству, що завершилася каденція президента, і разом з людиною, яка довірила мені очолювати Львівську область, я йду з цієї посади, даючи можливість новому президенту сформувати свою управлінську структуру" , - сказав він в ефірі каналу "112".

У Москаля причини прохання про відставку не пояснюють, хоча заяву за власним бажанням вже написано. Підкреслимо, що згідно із законом подібні заяви повинен розглянути і підписати особисто президент, Кабмін у цьому випадку не приймає рішення.

А губернатор Барна вирішив поки нічого не писати, піти він має намір вже після інавгурації Володимира Зеленського.

Така турбулентність на місцях - відповідь на нестабільну політичну ситуацію в країні. Звичайно, не всі губернатори, призначені при Порошенку, поспішили писати заяви, і звільняти їх зараз також немає сенсу. Свою посаду вони втратять в будь-якому випадку після інавгурації президента Зеленського. Можливо, комусь вдасться домовитися про перепризначення, але ніхто гарантії їм не дасть. І хоча останнім часом активно поширюється фейк, що нібито після вступу Володимира Олександровича на посаду всі губернатори автоматично звільняються, насправді, це не так.

"В разі обрання нового президента України голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення в установленому порядку нових голів місцевих державних адміністрацій", - йдеться в законі "Про місцеві державні адміністрації". Тому поки не варто переживати, що держава може втратити ключових людей на місцях.

Призначати нікого

Звичайно, така ситуація все одно не обнадіює. Хто може стати губернатором при Зеленському, незрозуміло, так само як і те, чи будуть дострокові вибори до парламенту.

За інформацією "Апострофа", у команді Західної Європи - серйозний кадровий голод. Про це говорять як їхні противники, так і соратники.

"Які регіони? Немає досі розуміння, хто очолить Міноборони або СБУ. А про губернаторів ми поки навіть не говорили", - бідкається джерело "Апострофа" в штабі Зеленського.

Також у команді не можуть назвати радника, який відповідав би за регіональну політику. Подібним напрямом ніхто не займається і серед людей, представлених Зеленським публічно.

За інформацією «Апострофа», в команді Зе серйозний кадровий голод Фото: Facebook/Команда Зеленського

Через відсутність зрозумілого розподілу сфер у штабі ЗЕ виникають побоювання, що ситуацією скористаються колишні регіонали, одіозні бізнесмени та інші не менш токсичні особистості. Вони можуть перехопити владу на місцях і змусити нового президента з ними домовлятися.

Такий сценарій можливий при нинішньому законі "Про місцеві державні адміністрації". Так, в 2017 році парламент скасував норму про проведення конкурсу для обрання губернаторів. Згідно з новою нормою вони призначаються президентом за поданням Кабміну. Тобто крісло голови обласної адміністрації могла зайняти людина, яка влаштовувала Адміністрацію президента.

загрузка...

"Ми плануємо робити відкритий конкурс", - стверджує співрозмовник "Апострофа" в команді Зеленського. Як, коли, наскільки цей конкурс буде прозорим - відповіді на ці питання все ще залишаються невідомими.

"Якщо ми говоримо про голів облдержадміністрацій, вони автоматично повинні будуть написати заяви про відставку. Тут питання в їхній ефективності. Я думаю, що гідних людей в Україні достатньо, щоб зайняти ключові посади в країні і почати нарешті працювати на людей, а не на кишеню", - офіційна позиція штабу, про яку на черговому брифінгу повідомив спікер Дмитро Разумков.

Доля децентралізації

Противники обраного президента радіють такій плутанині і прогнозують, що призначення губернаторів буде проходити за нормами нинішнього закону. Однак цю радість не поділяють ті, хто не розуміє, що буде з децентралізацією.

Експерт Анатолій Ткачук нагадує, що Зеленський поки нічого не говорив про децентралізацію. А ось спікер команди ЗЕ Разумков сказав, що реформа хороша і вимагає подальшої інтеграції, але її успіх багато в чому залежить від губернатора.

"Там, де голова облдержадміністрації не заважає, там процес рухається швидкими темпами. А де заважає, там або взагалі не рухається, або дуже повільно", - сказав у коментарі "Апострофу" Ткачук.

Експерт вважає, що якщо Зеленський не займе проактивну позицію в процесі призначення губернаторів (саме за існуючим законом), то Кабмін, швидше за все, буде пропонувати свої кандидатури.

"Кожен кандидат на посаду губернатора - це продукт компромісу між президентом, Кабміном і регіональними елітами", - упевнений Ткачук.

І якщо хтось випаде з цього процесу, то це призведе до можливої конфронтації між урядом і президентом.

загрузка...

Новости партнеров

‡авантаженнЯ...

Читайте також

Звільнення без звільнення: чому блеф не врятує Гончарука від проблем

Епопея з фейковою відставкою Гончарука закінчилася зустріччю з Зеленським - про події дня в матеріалі Апострофа

На волосині від звільнення: "кінець епохи бідності" або початок кінця Гончарука

У Кабміні виникли серйозні проблеми через те, що історія з преміями керівництву стала надбанням громадськості

В історії з Іраном ми як лохи сиділи і чекали, що скажуть США та інші - Денис Богуш

В історії з Іраном оточення президента Зеленського показало свою інформаційну імпотенцію

загрузка...

Новости партнеров

Загрузка...