RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Місцеві вибори-2020: токсичність, зв'язки і залежність кандидатів у південних областях

Фото: УНІАН

В останні дні сесії Верховної Ради IX скликання народні депутати змогли змінити Виборчий кодекс і призначити дату проведення місцевих виборів. За час літніх канікул є можливість попрацювати в регіонах на користь своєї політичної сили напередодні важливої дати - 25 жовтня 2020 року. Журналіст "Апострофа" Максим Мухін продовжує аналізувати передвиборчі розклади в регіонах. Розбираємо основних кандидатів у південних областях України.

Місцеві вибори 2015 року в південних областях ознаменувалися перемогою кандидатів від партії "Опозиційний блок". Ця політична сила провела найбільшу кількість депутатів в обласні й міські ради Миколаївської та Запорізької областей. У Херсоні першими були кандидати від пропрезидентської партії "Блок Петра Порошенко". Велика заслуга в цьому в першу чергу Андрія Путилова, який обіймав на той момент посаду глави Херсонської обласної державної адміністрації. Сам же Путілов був обраний депутатом облради, яку пізніше й очолив. Восени 2016 року він подав у відставку із займаної посади.

Позачергові парламентські вибори 2019 року ознаменувалися беззастережною перемогою "Слуги народу" (СН) - 49,7%, друге місце дісталося "Опозиційній платформі - За життя" (ОПЗЖ). Крім того, кандидати від СН виграли вибори на чотирьох із п'яти мажоритарних округів. Перемога на п'ятому окрузі дісталася місцевому бізнесмену Ігорю Колихаєву (депутатська група "За майбутнє"). Як розповідав "Апостроф", Колихаєв із акцентом на місцеві вибори вже встиг створити іменну партію "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити". Головою партії значиться помічник народного депутата Геннадій Лагута. Сам же Колихаєв демонструє амбіції на крісло мера Херсона. У місцевій пресі вже не перший місяць на повну ведеться активна медіакампанія на його підтримку. Серед основних конкурентів Колихаєва називають чинного мера міста Володимира Миколаєнка. Зі слів джерела видання в штабі партії "Європейська солідарність", зараз активно ведуться переговори про можливу підтримку його кандидатури.

Як писав раніше "Апостроф", у ОПЗЖ внутрішній конфлікт між групами Бойка-Льовочкіна і Медведчука за вплив у регіонах. У Херсоні він проявляється в боротьбі за контроль над міською організацією партії між Єгором Устиновим і Володимиром Сальдо. Крім того, обидва політики демонструють амбіції зайняти крісло мера. Ще одним кандидатом називають Михайла Опанащенка, який, як і Сальдо, балотувався в 2019 році від ОПЗЖ по мажоритарці.

Партія "Слуга народу" поки не називала свого кандидата на виборах мера, все має вирішити праймеріз. Куратором партії в області був народний депутат Олександр Дубінський. На початку липня його замінили на Юрія Соболевського, який керував штабом Зеленського на виборах президента. Локальні Telegram-канали проводять свого роду інформаційні вкидання, щоб перевірити реакцію виборців. Серед можливих претендентів називають прізвища ректора Херсонського аграрного університету Юрія Кирилова, директора Херсонського машинобудівного заводу Олександра Олійника та депутата міськради Оксану Дьякову. Їхні прізвища називалися неодноразово, але пізніше все спростовувалося.

СН так і не змогла побудувати партійну організацію в місті, основний акцент поки робиться на волонтерів, які допомогли отримати перемогу на парламентських виборах 2019 року. За словами керівника обласної організації Комітету виборців України Дементія Білого, партія зберегла політичну підтримку, але частина електорату почала перетікати до ОПЗЖ. Також він вказує на зростання підтримки "Партії Шарія" в Херсоні.

Штаб партії "Слуга народу" святкує перемогу на парламентських виборах в 2019 роціФото: УНІАН

"Якщо раніше це були просто кульки на вулицях міста, то зараз - це повна кампанія з подарунками школам, бюджетним установам. Я так розумію, місцевий бізнес побачив потенціал партії і вирішили вкластися. "ЄС" вдалося зайняти нішу патріотичних сил, витіснивши всіх конкурентів. У них хороша підтримка, але херсонці не вірять Порошенку, що позначається на загальному рейтингу. Високі рейтинги у ОПЗЖ. Ходять чутки, що Радикальна партія Ляшка, "Батьківщина" і партія Смешка підуть спільним списком. Також варто зазначити рекламну присутність "За майбутнє", - розповідає "Апострофу" Білий.

За словами експертів, "Батьківщина" має найсильнішу партійну структуру в області, але "справа Гандзюк" сильно вдарила по рейтингу політичної сили. Токсичність, викликана підозрою Владиславу Мангеру, змушує шукати політичних союзників для походу до місцевих рад.

Розвели мости

Представники партії влади потрапили в скандал ще до старту виборчої кампанії в Миколаївській області. У ЗМІ довгий час смакували висловлювання двох керівників "Слуги народу" Олександра Корнієнка і Давида Арахамія про "корабельну сосну" - главу громадської організації "Майбутнє Миколаєва" Тетяну Домбровську. У зв'язку з цим скандалом подання кандидатів на посаду мера Миколаєва і першої десятки в міську та обласну ради вирішили відкласти до серпня. На цей час заплановано проведення партійної конференції з висунення кандидатів. Варто нагадати, що куратором СН в області є глава парламентської фракції Арахамія.

На позачергових парламентських виборах 2019 року "Слуга народу" набрала в Миколаївській області 52,1% виборців, а їхні кандидати виграли на всіх шести округах. У ОПЗЖ, яка була другою, - тільки 18,9%. На минулих місцевих виборах 2015 року владу в регіоні взяла партія "Опозиційний блок" - 17 місць в облраді і 26 - в міськраді.

На сьогодні партія "Оппоблок" не проявляє активності на загальнодержавному рівні, офіційний сайт перестав оновлюватися в кінці грудня 2019 року. За словами місцевих політтехнологів, електорат партії перейшов до ОПЗЖ, яка зараз має найвищий рейтинг у місті. Хороші шанси стати мером міста у народного депутата VII-VIII скликання Артема Іллюка, якого висуває ОПЗЖ. Ще одним потенційним кандидатом у мери називають Владислава Чайку, сина покійного мера Миколаєва Володимира Чайки. До слова, в місті ходять чутки, що саме Чайка стане кандидатом від "Слуги народу". Рідна сестра Чайки Юлія - є дружиною голови Верховної Ради Дмитра Разумкова.

"Іллюк постійно активний у місті: сильна кампанія в медіа, конструктивна критика в питаннях господарювання та технологічних процесів будівництва й ремонту в місті. Активний чинний мер Олександр Сенкевич, ми бачимо мінімум кілька команд, які працюють на нього. Тут його особиста команда плюс фахівці від нової партії "Пропозиція", так званої "партії мерів". Також на повну силу задіяний адмінресурс. У СН поки не називають кандидата, думаю, тривають пошуки", - розповідає "Апострофу" представник КВУ в Миколаївській обласній Олександр Ухмановський.

Олександр СенкевичФото: УНІАН

У 2015 році Сенкевич виграв вибори мера як кандидат від "Самопомочі", на той час мера Львова Андрія Садового. До слова, політики є кумами. Кампанія Сенкевича була побудована гранично просто: він успішний айтішник, буде чесним, а решта кандидатів мають зв'язки з криміналом. Якщо взяти до уваги криміногенну ситуацію в місті, де влада вже довгий час пов'язана з представниками незаконної діяльності, то ефект був очевидний. Зазначимо, що своєї більшості в міській раді Миколаєва у Сенкевича не було. Це призвело до того, що 2017 року він ледь не втратив посаду - рішення міськради про недовіру довелося оскаржувати в судах. Сьогодні Сенкевичу дорікають за захаращення міста кіосками, відсутність нормальних доріг. Додала негативу НП із Інгульським мостом, який самовільно розвівся вранці робочого дня.

Місцеві аналітики зазначають, що станом на середину липня, політична активність парламентських партій у місті помічена не була. За винятком рекламних бордів "Майбутнє", які пов'язують з новим проектом Коломойського "За майбутнє".

Своя людина

Виборці промислової Запорізької області завжди відрізнялися своїм консерватизмом. У регіоні підтримують господарський підхід, тому готові проголосувати за "начальника". Металургійний завод "Запоріжсталь", який входить в активи бізнесмена Ріната Ахметова, є свого роду основним агітатором в регіоні. Результати місцевих виборів 2015 року показують рівень впливу бізнесмена в цьому регіоні. Партія "Опозиційний блок", фінансування якої пов'язували з Ахметовим, завела в Запорізьку облраду 28 депутатів і 20 - до міськради. Мером Запоріжжя був обраний головний інженер "Запоріжсталі" Володимир Буряк. Друге місце в міськраді отримала партія "Нова політика", від якої балотувався тільки представник авіаційного заводу "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв. До слова, "Нова політика" главою якої значиться Володимир Семиноженко, не подає ознак життя з 2017 року.

Водночас позачергові парламентські вибори 2019 року в області виграла партія "Слуга народу", отримавши 48,3% голосів. А її кандидати-мажоритарники забрали сім із дев'яти одномандатних округів. ОПЗЖ посіла друге місце, отримавши вдвічі менше голосів - 21,7%.

Після перемоги на виборах Володимира Зеленського та його партії почалося зростання впливу Ігоря Коломойського на українську політику. Не секрет, що Коломойський почав наступ на Ріната Ахметова, який, утім, нічим не закінчився. Представники донецького бізнесмена змогли знайти підхід до нового глави держави. Більш того, за словами співрозмовника "Апострофа", близького до керівництва партії "Слуга народу", право на так звану франшизу політичної сили в області також отримав Ахметов.

"Не секрет, що в Запоріжжі готувалися, що в область зайдуть посилені "дніпропетровські", якраз почалися арешти і виїмки документів. Але вдалося встояти, зараз "франшиза" СН у Ахметова, подивіться, хто буде йти за списками восени", - говорить співрозмовник.

Співробітники поліції, ілюстративне фотоФото: УНІАН

Варто зазначити, що куратором виборів від СН в області призначено народного депутата Олександра Кабанова. Своїх кандидатів на посаду мера міста партія поки не називала. За інформацією "Апострофа" на це місце розглядається народний депутат Юлія Яцик. Вона має підтримку "дніпропетровського напрямку" в партії і здатна нав'язати боротьбу нинішньому главі міста Володимиру Буряку.

Буряк, як і Колихаєв, вже встиг обзавестися своєю іменною партією. Тобто на вибори він піде без підтримки "Запоріжсталі". За словами місцевих політтехнологів, якщо політику вдасться зібрати нову команду, то партія може розраховувати отримати більшу фракцію в міській раді. На користь Буряка грають лояльні до нього ЗМІ. Керує партією імені мера Запоріжжя команда місцевих фахівців з медіа і піару - Олександр Коваленко, Анастасія Богданова (керівник газети "Запорізька Січ") і Дмитро Веліканов (начальник комунальної телевізійної мережі).

Серед потенційних кандидатів на крісло мера міста називають директора Авдіївського коксохімічного заводу, народного депутата Мусу Магомедова і першого заступника голови обласної ради Єгора Семенкова.

У Запоріжжі, як і Херсоні, більший вплив на політичне життя мають анонімні Telegram-канали. Як правило, через інформаційні зливи і скандальні публікації проводиться аналіз реакції виборців. Ще одна схожість двох регіонів - у зростанні підтримки "Партії Шарія" і монополізації націонал-патріотичного електорального поля політичною силою Порошенка.

Активну рекламну кампанію на вулицях міста веде ОПЗЖ, у соціальних мережах активізувалася "Батьківщина".

Загалом, складно спрогнозувати, що українців чекає восени, але має бути "цікаво". Вже зараз фіксується продаж місць в майбутніх списках. При цьому потенційним покупцям не пояснюють нюанс про партійну квоту, яка не гарантує отримання мандата. Опитані "Апостроф" експерти наголошують, що головною особливістю майбутніх місцевих виборів буде повне нерозуміння того, як вони проходитимуть за новим Виборчим кодексом, який змінили за сто днів до дня голосування.

Читайте також