RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Старий бруд і нові тренди: як купують результат на місцевих виборах-2020

Масштаби фальсифікацій на нинішніх виборах вражають

Підкуп на виборах Вибори в Україні Фото: УНІАН

Мабуть, таких місцевих виборів в історії України ще не було. Після реформи децентралізації ставки за перемогу навіть на рівні ОТГ виросли в рази: бюджети стали більше, повноваження місцевих голів виросли, а це веде до різних приємних наслідків, про які раніше керівники районів і сіл навіть мріяти не могли. Бюджети виборчих кампаній стали більші, а боротьба за перемогу ведеться з використанням такого набору "чорних" інструментів, до яких раніше мало хто вдавався на місцевому рівні.

Старі-добрі "сітки"

Відразу кілька політтехнологів, до яких ми зверталися з питаннями при підготовці цього матеріалу, в один голос сказали, що ще ніколи не стикалися з такою кількістю брудних прийомів під час виборчої кампанії на місцевих виборах. За їхніми словами, більшість інструментів використовувалися і раніше, однак цей політичний сезон подарував і один новий тренд.

Головний прийом, який з успіхом використовується всі ці роки на виборах, це "сітки" з підкупу виборців. Своєрідним чемпіоном в цьому аспекті вважається Петро Порошенко, який під час виборчої кампанії-2019 організував наймасштабнішу "сітку" в історії України.

"При правильному підході робота починає вестися приблизно за рік до виборів. Є спеціальні комп'ютерні програми, і бази які допомагають скласти списки потенційних "клієнтів". Потім по ним починає вестися робота, спеціальні люди відбирають підходящих і з них формуються "сітки". Підкуп ведеться під виглядом матеріальної допомоги з різних фондів або чогось в цьому дусі. Але фактично це лише прикриття", - розповів "Апострофу" один з українських політтехнологів, знайомий з процесом не з чуток.

"На цих виборах банкують саме" сітки ". У столиці ще не так, а ось на місцях - це 100%. Я спостерігаю тут повну вакханалію, абсолютно нічого не соромляться. Якщо взяти Дніпро, то, за моєю інформацією, там будується мінімум три "сітки", - розповів "Апострофу" політолог, керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Як пояснюють експерти, один голос обходиться не так уже й дорого - від 200 до 700 гривень, плюс передбачені бонуси за кожного приведеного із собою - зазвичай це теж 200-300 гривень. Втім, є кандидати, які готові викласти і 1000 - аби перемогти.

Фото: ТАСС

Махінації з реєстрацією і атака клонів

Новий Виборчий кодекс сильно спростив процес зміни місця голосування. Відмінна, загалом, ідея, але практика показує, що нечисті на руку політичні гравці скористалися практично повною відсутністю контролю і тепер напевно накрутять собі не один відсоток на виборах цієї неділі.

"Якщо говорити про мейнстрімні технології, то це використання можливості зміни місця голосування. Вже було кілька випадків, зокрема на півдні України, де спостерігалася велика кількість людей, бажаючих проголосувати в окремих містах, які не проживаючи там. Системи верифікації практично не було, тому зробити це легко. Зрозуміло, що не просто так тисячі чоловік раптом вирішили "відпочити" в жовтні у моря (йдеться про громаду в Затоці Одеської області, - "Апостроф"). Таких були тисячі, все це для того, щоб проголосувати за певну політичну силу і кандидата. Звичайно ж таки не за просто так", - розповів в коментарі "Апострофу" політичний експерт, директор з внутрішньої політики МЦПД Ігор Петренко.

Схожа історія відбувалася не тільки на півдні України, але і в інших регіонах. Наприклад, "Апострофу" стало відомо, що в Києві і в містах-"супутниках" відбуваються просто безпрецедентні речі. Зокрема, на Софіївській та Петропавлівській Борщагівці в деяких квартирах реєструють по 150 чоловік. А всього за місяць кількість бажаючих проголосувати на Петропавлівці зросла аж на 1144 особи. На рівні виборів глави ОТГ, де все вирішують сотні, а то й десятки голосів, це може стати вирішальним фактором.

"Повна безкарність. Людей реєструють десятками в одну квартиру, ніхто нічого не перевіряє. У списки кандидатів на главу ОТГ внесли вже декількох "клонів" одного з фаворитів. При тому, що один з зареєстрованих лже-кандидатів навіть не знав про це. Він намагався домогтися зняття через суд, але там встали на сторону територіально-виборчої комісії, хоча документи він не подавав, а до того ж вони ще й явно підроблені", - розповів нам один з політтехнологів, який бере безпосередню участь у виборчій кампанії на Борщагівці.

Взагалі реєстрація "клонів" - ще один улюблений метод "чорної" політтехнології. Він дуже широко застосовувався під час передвиборної кампанії до Верховної Ради влітку-2019 року. Тоді багато політиків, що не потрапили в суперпопулярну на той момент "Слугу народу", брендувавши себе під "зелених" кандидатів в розрахунку на те, що виборець не буде вникати. Дуже часто такий метод спрацьовував.

"Аналіз виборчих списків показує, що технологія клонування залишається однією з найбільш серйозних технологій, і, власне, одним з найбільших викликів на місцевих виборах ... Це технологія, яка фактично може зруйнувати виборчу кампанію", - пояснював голова Комітету виборців України (КВУ) Олексій Кошель.

За його словами, на цих виборах таку технологію застосовують особливо широко. Кандидатів-клонів зафіксували як мінімум в 24 містах.

А що з контролем?

У серпні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вирішив демонстративно постукати кулаком по столу. "Ми вже зараз бачимо в деяких регіонах активність, невідповідну виборчому законодавству: побудова "сіток", використання підкупу виборців і так далі.Ми дуже розраховуємо, що пара-трійка публічних покарань таких діячів призведе до того, що баланс в системі буде збережений, і використання сіток не буде реалізована", - заявляв тоді Аваков.

Якщо Арсен Борисович і правда на це сподівався, то у нас дуже наївний керівник міністерства внутрішніх справ. Поліція дійсно зловила кількох організаторів "сіток". Але що це таке в масштабі країни, де побудовою "сіток" та іншими махінаціями займається практично кожен кандидат?

У четвер, 22 жовтня, правоохоронці викрили осіб, які штучно збільшували кількість виборців на окремих виборчих дільницях. Подібні схеми в Одеській, Житомирській і Тернопільській областях. Втім, дуже схоже на те, що в МВС, вирішивши в черговий раз продемонструвати видимість роботи і широко розтрубити про це, реально ні з чим боротися не збираються.

Питання є і до виборчих комісій, які могли б зменшити кількість лже-кандидатів, якби виконували свою роботу. Але всі ми прекрасно розуміємо, що така брудна гра - на руку практично всім учасникам процесу. І, на жаль, навіть нові партії, які ще недавно говорили про свою кардинальну відмінність зі старими гравцями, дуже швидко засвоїли правила гри і тепер уже можуть дати фору по застосуванню брудних прийомів на виборах.

Ну і найсумніше, що багато українців із задоволенням приймають правила цієї гри. Можна скільки завгодно розповідати про неприпустимість продажу голосів, але поки більшість населення живе за межею бідності - ця система буде процвітати. Віри в політиків у людей все одно вже не залишилося - так чому б не продати свій голос? На жаль, так думає чимало людей і їх важко за це винити...

Читайте також