Довгоочікуваний контрнаступ ЗСУ в Херсонській області, судячи з усього, розпочався. Українські воїни розгромили низку важливих об'єктів, а також за допомогою щільного вогню контролюють усі мости через Дніпро. Окупанти страждають від втрат і вкрай скутої логістики, що суттєво відбивається на їхньому бойовому дусі. Настрої серед російських бойовиків та містечкових колабораціоністів близькі до паніки. Про те, чи варто вже найближчим часом чекати на вихід наших військ до Херсона, читайте у матеріалі "Апострофа".
У понеділок, 29 серпня, стало відомо, що ЗСУ прорвали першу лінію оборони російського окупаційного контингенту в Херсонській області, розпочавши контрнаступні дії з багатьох напрямків на півдні країни.
Українські захисники вибили з позицій 109 полк бойовиків так званої "ДНР", а за ними втекли російські десантники. Як повідомляють джерела в оборонному відомстві, йдеться про початок широкомасштабних наступальних дій української армії одразу з кількох напрямків.
В Офісі президента Володимира Зеленського попросили журналістів та політиків не створювати нездоровий ажіотаж навколо цієї теми.
"Ще раз головне - до офіційних заяв не потрібно робити суперсенсаційних заяв... Прошу також журналістів сьогодні і в наступні дні особливо ретельно перевіряти джерела інформації та експертизу конкретних спікерів на тему. Бажання продемонструвати свою "обізнаність", причетність до "інсайду" і "хайпанути" на "ситуативі" – природно для будь-якого інформаційного простору. Але війна – це не контент. Давайте фільтрувати інформацію та професійно працювати з поваги до українських захисників", – закликав радник голови ОП Михайло Подоляк.
Керівник об'єднаного прес-центру оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк також закликала співгромадян набратися терпіння, нагадавши, що військова операція потребує тиші.
Ще до того, як представники влади виступили з такими закликами, більшість експертів намагалися обережно коментувати хід бойових дій на півдні.
"Окупанти в Херсонській області опинилися на роздоріжжі. Верхівка окупаційних функціонерів виїхала з Херсона щоб перебувати якнайдалі від передової... Тепер найголовніше - дозволити нашим військовим добре зробити свою роботу. Вони самі добре знають, куди саме рухатися далі. Ми бачили, скільки РФ туди затягла військ, включаючи десантників та морпіхів. Обережні оцінки ситуації, в тому числі, ґрунтуються на тому, що окупанта також не сидять склавши руки, а активно окопуються та будують оборонні споруди", - каже експерт з питань спецслужб Українського інституту майбутнього Іван Ступак.
"Референдумів" не буде
Судячи з того, що російська армія захлинулась на Донбасі, а також втрачає позиції на території Херсонської та Запорізької областей (зокрема через ефективну роботу систем HIMARS), кремлівським окупантам доведеться забути про те, що вони планували там якісь "референдуми".
"Кремль переоцінив кількість любителів "русского міра" в Україні в цілому і в південних регіонах зокрема. До того ж у окупантів спочатку не було конкретного плану щодо цілей вторгнення. Сьогодні вони розповідають про "референдуми". Завтра вигадають іншу як би процедуру, кінцеве завдання якої намалювати перед російськими телеглядачами картинку, виправдовуючи тривалу війну з Україною. Десятка місцевих "ватників" та групи завезених з РФ артистів для такої мети цілком достатньо", - каже "Апострофу" політичний експерт, голова Агентства розвитку Приазов'я Костянтин Батозький.
Повідомляється, що в окупованих районах Херсонської та Запорізької областей підготовкою до "референдуму" займаються "політтехнологи" з пулу путінського "кухаря" Євгена Пригожина. Але все звелося до того, що вони просто освоюють кремлівські бюджети на створення пропагандистських редакцій і громадських рухів на підтримку окупації з числа підневільних бюджетників та інших соціально-залежних верств населення.
"Розповіді окупантів про те, що у них на території Херсонщини та частини Запорізької області готовність до "референдуму" становить 95% - блеф. Вони там навіть і не починали готуватися, на відміну від ОРДЛО. "Референдум" у Херсонській області – інформаційна спецоперація для тиску на Офіс президента Зеленського, щоб Банкова погодилася на кремлівські умови щодо "переговорів", а інакше Москва "відкусить" ще більше території. Повторюся, все це – брехня та маніпуляції", - зазначив у розмові з "Апострофом" голова Інституту стратегічних досліджень безпеки Павло Лисянський.
Незавидна доля колаборантів
Організація та проведення "референдумів" на українському півдні ускладнюється не лише тиском ЗСУ, а й потужним рухом опору. На Херсонщині та окупованій частині Запорізької області жоден гауляйтер та колаборант, включаючи дрібних "чиновників", не відчуває себе у безпеці. Окупанти не можуть їм її гарантувати.
Біллборд у Херсоні
"Поліцейський з окупованого Криму чи РФ, який погодився на "відрядження" до Херсонської області, отримує три оклади. Але все одно цього мало. Окупаційній адміністрації потрібно, щоб і місцеві погоджувалися йти в "чиновники", але мало хто хоче. По-перше, рівень лояльності серед місцевих до росіян вкрай низький. Люди бачать, що творять окупанти. По-друге, на тих, хто може і погодився б, тисне "партизанський фактор". Власне життя дорожче за будь-які "посади" у окупантів", - додав Павло Лисянський.
Буквально на день початку активних дій під Херсоном стало відомо про ліквідацію відомого колабораціоніста – колишнього нардепа від "Слуги народу" Олексія Ковальова. Хоча є версія, що він, будучи "аграрним магнатом", міг стати жертвою кримінальних розбірок на ґрунті продажу зерна та овочів, відібраних у місцевих фермерів.
У будь-якому разі, самі окупанти почуваються спокійно у злочинному хаосі, який самі й створили. За словами Павла Лисянського, російське командування, розуміючи всі ризики перебування у Херсоні, наразі зміцнює базу у Новій Каховці. З якою метою росіяни це роблять, чи розглядають рашисти варіант повного відходу з Херсона в рамках чергового "жесту доброї волі", поки точно сказати не можна.
Херсонщина – ворота Криму
У будь-якому випадку для Кремля відхід навіть з половини території Херсонської області (навіть якщо окупанти перекинуть сили на Донбасу чи у бік Одеси) вкрай небажаний через наростання загроз для окупаційної бази в Криму. У такому разі "бавовни" та "феєрверків" на півострові стане ще більше, що суттєво позначиться не лише на бойовому дусі (і без того низькому) армії РФ, а й остаточно розбалансує настрої серед кримських колаборантів.
"Після звільнення Херсонської області становище колаборантів у Криму і російських функціонерів, що приїхали, стане ще більш хитким. Ми вже зараз спостерігаємо страх у їхніх очах і відсутність агресивного куражу і пафосу, який спостерігався на початку вторгнення. Багато відомих колаборантів намагаються зайвий раз не робити публічних заяв щодо "спецоперації". У Кремлі бачать цей страх і намагаються його обмежити за допомогою заборон повідомляти про вибухи на окупаційних базах та посилення пропаганди у навчальних закладах та трудових колективах", - каже "Апострофу" голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.
Битва за Херсонщину не буде простою, бо політична ціна такої поразки для Кремля буде надто високою. Якщо рашистів виб'ють з Херсона, вони намагатимуться закріпитися в Новій Каховці, за яку Москва триматиметься до останнього через подачу води до Криму. Але з огляду на "третьосортну" якість російської армії, а також низький бойовий дух, їх шанси втриматися на півдні зменшуються з кожним днем.