RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Політика

Взялися за велику рибу: чи зуміють силовики посадити за ґрати Богуслаєва та Микитася

Активізація діяльності НАБУ та СБУ мають під собою різні причини

Активізація діяльності НАБУ та СБУ мають під собою різні причини Фото:

Останнім часом правоохоронні та антикорупційні органи почали виявляти незвичайну активність, одну за одною відкриваючи справи або передаючи їх до суду – затримання екс-нардепів В'ячеслава Богуслаєва та Максима Микитася, оголошення у розшук колишнього голови Нацбанку Кирила Шевченка. То з чим пов'язана така активність, і чи дочекаються українці не лише відкриття справ, а й вироків, читайте у матеріалі "Апострофа".

Увечері 22 жовтня СБУ затримала за державну зраду екс-нардепа В'ячеслава Богуслаєва та начальника Департаменту зовнішньо-економічної діяльності підприємства "Мотор Січ". Повідомлялося, що зловмисники налагодили транснаціональні канали незаконного постачання оптових партій українських авіадвигунів до країни-агресора. Правопорушення Богуслаєва доведені, зокрема, перехопленням його розмов, Шевченківський суд обрав йому запобіжний захід – два місяці перебування під вартою.

Кількома днями раніше, 20 жовтня, ВАКС обрав запобіжний захід екс-нардепу та ексголові державної компанії "УкрБуд" Максиму Микитасю, якого підозрюють у спробі підкупу мера Дніпра. НАБУ та САП викрили Микитася, який вже є фігурантом низки розслідувань, у спробі підкупу за 22 мільйони євро мера Дніпра Бориса Філатова, який це підтвердив.

Ще один "улюбленець" антикорупціонерів, колишній голова НБУ Кирило Шевченко, був 24 жовтня оголошений в розшук разом з двома іншими посадовцями "Укргазбанку", причетними до розкрадання понад 200 млн грн. Про підозру йому було повідомлено ще на початку жовтня – щоправда, Шевченка увесь цей час не було в країні.

То що означає активізація правоохоронців саме зараз, і чи пов'язані між собою справ топ-посадовців?

На думку політтехнолога Олексія Голобуцького, у правоохоронних органах зрозуміли, що суспільство під час війни вимагає рішучих дій. СБУ очолив Василь Малюк, у якого значно більше компетенції, ніж у його попередника Івана Баканова, зазначає експерт.

"Коли система не працює, то починають працювати особисті якості людини. Адже чекати, поки СБУ сама себе реформує і почне працювати за кращими світовими зразками - ще довго. Має бути паралельний поступ – адекватний керівник і реформування відомства. Воно активізувалось, зокрема, у роботі по колаборантах. Йдеться не лише про гучне затримання Богуслаєва. Робота контррозвідників – зібрати докази та передати їх в суд. Подивимось, як справа піде далі, адже прикладів аж такого рівня у нас практично нема", - каже "Апострофу" Голобуцький.

До того ж у Малюка є амбіції закріпитися на посаді: наразі він виконує обов'язки голови Служби безпеки і щоб прибрати приставку "в.о.", йому доведеться показати результати вже тут і зараз.

Читайте: Нова хвиля мобілізації: як зміниться призов до ЗСУ у листопаді

У свою чергу, голова Ради громадського контролю НАБУ Марк Савчук вважає, що МВС чи СБУ, звісно, можуть затримувати злочинців – але на відміну від НАБУ це відбувається несистемно. Наприклад, у випадку з Богуслаєвим причиною затримання не були його зв'язки з Росією чи корупція.

"Про російські справи Богуслаєва знали всі, такий собі "секрет Полішинеля". Людина хіба що футболку із "зеткою" чи двоголовою куркою мала вдягнути, щоб більш явно сказати щодо своєї позиції по Росії. Можливо, "червоного директора" просто вирішили відсунути від контролю над підприємством і тепер ділитимуть його – достеменно це мені невідомо", - каже експерт.

За словами Савчука, "вибух" інформації про резонансні затримання у різних справах, які ведуть СБУ, ДБР, НАБУ або інші правоохоронні органи – збіг. На його думку, системно працює лише НАБУ, адже поліція займається "схематозом", а колишній голова внутрішньої безпеки СБУ і особистий друг екс-очільника "контори" Баканова Андрій Наумов взагалі підозрюється в держзраді. Виникають великі питання у експертів і щодо Державного бюро розслідувань, оскільки його керівництво пов'язують з одіозним заступником голови Олегом Татаровим, а сам орган, за словами Савчука, відомий своїм "рішаловом". Не варто забувати і про кейс Бюро економічної безпеки – нещодавно парламентська комісія визнала незадовільною роботу її голови Вадима Мельника, якого призначали за патронату Банкової, два тижні проводивши так званий "конкурс".

"Те, що НАБУ звітує про рух у значній кількості справ – пов'язано з появою голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яким було призначено Олександра Клименка. Антикорбюро завершило значну кількість досудових розслідувань, залишалось підписати підозри – це стосується, зокрема, справи "Укргазбанку" і екс-голови НБУ Шевченка. Тобто, основна частина робота вже була зроблена. Те, що затримано Микитася – теж збіг – хто ж знав, що він така людина, що може, вже фігуруючи в іншій справі НАБУ, яка слухається судом, поїхати до мера Дніпра Бориса Філатова і пропонувати йому гроші. Той знав, що Микитась - людина одіозна, і "злити" його, мовляв - дивіться, я сприяю правоохоронцям – це хороша історія, це було логічно", - додає Савчук.

На думку Олексія Голобуцького, чим більше Україна залежатиме від західного фінансування – тим більше буде видно роботи НАБУ. Раніше влада могла говорити, що від нас надто багато хочуть – зараз це неможливо, враховуючи хоча б затверджений Євросоюзом план щомісячного фінансування України на 1,5 млрд доларів.

Схоже, в НАБУ реально хочуть бачити "велику рибу" за ґратами, проте є проблеми. Вищий антикорупційний суд працює повільно. Особливо це стосується фінансових справ, які самі по собі процедурно є дуже непростими.

Для пришвидшення їх розгляду треба вносити зміни в Кримінальний процесуальний та Кримінальний кодекси, каже Марк Савчук. Він нагадує, що пропозиції таких змін від НАБУ та САП неодноразово передавалися в парламент та на Банкову, але політичної волі на їх ухваленнян нема. Справа в тому, що у випадку ухвалення парламентом відповідних змін, справи щодо нардепів-"слуг" Трухіна та Кузьміних, наприклад, розглядалися б значно швидше. Втім, Олексій Голобуцький оптимістично дивиться на перспективи принаймні щодо деяких справ – таких, як справа Микитася, Трухіна, Труханова та багатьох "великих риб". На його думку, вироки у цих справах ми отримаємо вже у 2023 році.

Як би там не було, варто не забувати, що кардинальних змін "у верхах" за останні 8 місяців, на жаль, не сталось: еліта, яка була при владі десятиріччями, нікуди не ділась. На жаль, навіть ракети над головою злочинців, більше того – служба декого у війську, не гарантують нічого. Треба ліквідувати спокуси та можливості для злочинів і встановити невідворотність покарання – такий рецепт успіху. Поки що нинішні затримання лише свідчать про переділ потоків, а не про системну боротьбу з корупціонерами та зрадниками.

Читайте також

Новини партнерів