RU  UA  EN

Субота, 22 лютого
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.20
Політика

Ліга чемпіонов 2019/20: новини, результати, відео

Погляд

Тривожні сигнали не тільки для Порошенка: чому українці голосують за Зеленського

Ігор Петренко про перший тур виборів в Україні

Ігор Петренко про перший тур виборів в Україні Фото: Євген Котенко / Апостроф

Володимир Зеленський впевнено перемагає у першому турі виборів президента. Про що це говорить, чому Тимошенко програла боротьбу Порошенку, а також що додало відсотків Юрію Бойку - "Апострофу" розповів політичний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (МПЦД) Ігор Петренко.

Більше 63,48% – це досить висока явка на виборах, оскільки, за даними Держстату, близько 5 мільйонів українців перебувають за межами країни. Звичайно, у нас були роки, коли явка досягала 90%, потім вона дещо спадала. Але люди показали, що їм не байдуже, що вони готові йти і голосувати. Питання, чи збережеться ця явка до другого туру.

Боротьба за друге місце? Відстань між Порошенком і Тимошенко особливо не скорочується, приблизно 3% різниці зберігається. Втім, ми ще не маємо остаточних результатів.

Дивіться: Перший тур виборів президента України: онлайн трансляція, Порошенко пробив психологічну позначку

Цікаво інше. Юрій Бойко останнім часом зробив стрибок, очевидно, це пов’язано з його поїздкою до Москви. Facebook-спільнота засудила цей крок, а для його виборців це було очікуваним.

Вони це сприйняли таким чином – доки всі там говорять, він вже дещо робить, і з ним готові домовлятися. Він готовий привезти мир. Відповідно це додало йому відсотків. І зараз Бойко є лідером опозиційної ніші. Також, вочевидь, він виступатиме з позиції лідера щодо походу цієї сили на парламентські вибори. Навіть якщо не спільного походу, то це вже заявка на парламентські вибори - його політична сила може показати досить непоганий результат і мати відповідну фракцію.

Коли відбувся розкол, було багато розмов, що і як там ділитиметься, але Бойко показав, що в нього є ядерний електорат – ті люди, які безпосереднього за нього голосуватимуть. Він його примножив і закріпився на четвертій позиції. І, знову ж таки, продемонстрував свою першість в Донецькій та Луганській областях.

Ми повинні розуміти що електоральний табір біло-блакитної групи в середньому складає 20%. Але через розкол кожен із гравців відтягував на себе певну частину. Відповідно, було розчарування у цій ніші. І вилилося воно у те, що частина людей, які голосували за біло-блакитний табір, проголосували за Зеленського. Це демонструють його високі відсотки в південних та східних областях.

Якщо подивитися соціологію, то у нас уже більше 50% населення готові надати автономію окупованим територіям (ДНР і ЛНР) з тим, щоб припинити збройний конфлікт. Це вже показник, що не лише ті, які проголосували за Бойко, готові йти на певні домовленості, а й частина людей, які підтримували інших кандидатів. Є певний запит у суспільстві, з чим треба рахуватися.

Безумовно, варто говорити про певні червоні лінії: питання суверенітету, територіальної цілісності тощо. Але очевидно, що є втома від конфлікту, так як відсутнє його вирішення: у нас досі немає Дорожньої карти, Мінські домовленості багато хто критикує, хоча чинний президент діє в їх лоні.

Але у нас поки що немає чіткого плану дій, що через 2–3 роки ми вийдемо на певний етап покращення чи вирішення конфлікту – цього немає, а є розчарування.

І для мене є показовим голосування військових на окремих дільницях в зоні ООС, які показали, що десь 40% віддали свій голос за Зеленського, і 36 чи 37 – проголосували за Петра Олексійовича. Це теж сигнал, зважаючи на те, що порохоботи розганяли тему про те, що Зеленський – це рука, нога Кремля, агент, готовий на все. А виходить, що наші хлопці, які знаходяться на передовій, більше довірилися йому, ніж чинному гаранту. Тому це досить тривожні сигнали до всієї владної конструкції сучасної України.

Новости партнеров

Читайте також

Дострокові вибори до Верховної Ради були позбавлені змісту - Ольга Айвазовська

Чи можна назвати дострокові вибори в Раду чесними та вільними, та чому наступним виборам загрожують порушення та фальсифікації, в інтерв`ю Апострофу розповіла Ольга Айвазовська

Петя проти всіх: чи винні Аваков, Гройсман та навіть Шарій в краху Порошенка

Екс-президент України Петро Порошенко, схоже, нарешті зрозумів, чому ж він зазнав фіаско на виборах глави держави, а після - і на виборах до Верховної Ради

Вибори за правилами й без: головні скандали на мажоритарних округах

Незважаючи на те, що вибори в Україні відбулися 21 липня, три дні потому на деяких округах все ще горять баталії за кожен голос