RU  UA  EN

Понеділок, 26 серпня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.95
Політика

Читайте нас у Telegram-каналі

Боротьба за Зеленського: хто посяде крісло генпрокурора

Зеленський близький до призначення свого генпрокурора

Зеленський близький до призначення свого генпрокурора Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський заявив, що новим генеральним прокурором України може стати нинішній заступник керівника президентського Офісу Руслан Рябошапка. При цьому глава держави підкреслив, що це - не остаточне рішення, оскільки розглядається декілька кандидатур. "Апостроф" розбирався, "Who is Mr Riaboshapka", і у кого ще є шанси зайняти крісло генпрокурора.

Новим генеральним прокурором України може стати Руслан Рябошапка, який зараз обіймає посаду заступника голови Офісу президента. За словами президента Володимира Зеленського, Рябошапка - один з претендентів на пост генпрокурора.

"З самого початку моєї президентської кампанії я говорив, що Рябошапка - крутий фахівець, я бачу його одним з претендентів", - сказав Зеленський. Інших кандидатів на прокурорське крісло глава держави не назвав.

Сам Руслан Рябошапка дав зрозуміти, що готовий обійняти посаду, однак оцінив свої шанси як 50 на 50.

За інформацією ж "Апострофа", Рябошапка є креатурою голови Офісу президента України Андрія Богдана, який, і сам хотів би зайняти крісло генпрокурора.

"У нього великі амбіції і йому набридло знаходиться в тіні президента. Тому він серйозно задумався про те, щоб зайняти цей пост", - каже джерело в оточенні президента.

Якщо такий варіант не буде підтриманий главою держави і парламентом, то призначення саме Рябошапки - буде для Богдана найбільш прийнятним розвитком подій.

"Вони (Богдан і Рябошапка, - "Апостроф") довго сиділи в одному кабінеті в Кабміні, і через багато чого разом пройшли. Можна навіть сказати, що саме він ввів Рябошапку в команду, а не Данилюк, як багато хто думає", - каже співрозмовник видання, додаючи, що фактично і секретар РНБО Олександр Данилюк є протеже Богдана, який, таким чином, всіляко намагається стати монопольним каналом комунікації з президентом.

Читайте: Весільний прем'єр: яку гру затіває Коломойський за спиною у Зеленського

Борець з корупцією

Руслан Рябошапка до недавнього часу не був особливо відомий широкій публіці. Принаймні він істотно менше пізнаваний, ніж нинішній генпрокурор Юрій Луценко.

Рябошапка народився в 1976 році, закінчив Міжнародний Соломонів університет. Він дипломований юрист (має також звання Заслуженого юриста України). Професійну кар'єру розпочав у 1998 році у Міністерстві юстиції, в якому працював на різних посадах, зокрема, очолював Департамент законодавства про правосуддя, правоохоронної діяльності та антикорупційної політики.

Саме антикорупційна повістка стала для Рябошапки головною в його діяльності. У 2010 році його призначають директором новоствореного Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабінету міністрів. Втім, менш, ніж через рік Бюро ліквідували, і Рябошапка залишився без посади. Але не без роботи - в 2011-2003 роках він обіймав посаду заступника директора Департаменту юридичного забезпечення Секретаріату Кабміну, а в 2013-2014 роках - керівника Департаменту аналізу антикорупційної політики в неурядовій організації "Transparency International Україна".

З березня 2016 року по червень 2017-го Рябошапка був членом Національного агентства з питань протидії корупції (НАПК). З агентства він пішов за власним бажанням, заявивши, що НАПК, незважаючи на великий потенціал у тому, що стосується ефективної боротьби з корупцією в державі, опинилося у глибокій кризі. Його ж пропозиції з виведення агентства з цієї кризи не знайшли підтримки у колег.

Довіра і професіоналізм

Політичний експерт Петро Олещук вважає, що призначення Руслана Рябошапки на пост генпрокурора було б цілком логічним.

"Для Зеленського тут основний параметр - особиста довіра, і, очевидно, Рябошапці він довіряє. Він потрапив у абсолютно чуже для себе оточення і бачить всюди можливості підстави, що хтось буде працювати проти нього. Тому він по максимуму намагається використовувати людей, які були з ним ще до обрання його президентом (Рябошапка був радником Зеленського в ході президентської кампанії, - "Апостроф"), і ставити їх на ключові посади. При цьому Рябошапка має достатній рівень кваліфікації, для того, щоб цю функцію виконувати. Принаймні, з усього оточення президента він є найбільш кваліфікованим для вирішення цього завдання", - сказав Олещук у коментарі "Апострофу".

Політолог Ігор Петренко в розмові з "Апострофом" зазначив, що, якщо говорити про професійні якості Рябошапки, то плюс в тому, що він має юридичну освіту і працював у різних органах, пов'язаних з протидією корупції.

"При цьому його діяльність в НАПК була далеко неоднозначною. Крім того, якщо людина працювала в органах влади, до нього завжди є багато різних питань", - підкреслив Петренко.


Петро Олещук: "Для Зеленського тут основний параметр - особиста довіра, і, очевидно, Рябошапка він довіряє" Фото: president.gov.ua

Нова команда - нові завдання

Якщо остаточний вибір президента (а в підтримці парламенту при такому результаті на виборах пропрезидентської партії "Слуга народу" можна практично не сумніватися) все ж впаде на Руслана Рябошапку, яких дій можна від нього очікувати на посаді генерального прокурора?

За словами Петра Олещука, це багато в чому залежатиме від того, які завдання будуть перед ним поставлені.

"Продовження реформи, можливо, якась масштабна кампанія посадок - ми цього всього не знаємо", - зазначив він.

Ігор Петренко також вважає, що від особистості самого Руслана Рябошапки мало що залежатиме.

"Тут багато що залежить від логіки дій нової влади. У них був ворог - стара система, старі політики. На сьогодні вони практично всі пішли, а тому потрібно шукати нового ворога. Їм потрібен новий об'єкт, на який можна перемкнути увагу людей від імплементації якихось складних реформ. І цим ворогом можуть стати корупціонери всіх рівнів", - сказав фахівець.

Петренко також не виключає відкриття кримінальних проваджень, пов'язаних з фактами корупції, які мали місце не тільки за часів Петра Порошенка, що вже потроху відбувається, але й за часів інших президентів, "якщо за кимось є якісь хвости".

Водночас, можна очікувати, що ті кримінальні справи, які з тих чи інших причин гальмуються нинішнім керівництвом Генпрокуратури, з приходом нової команди будуть розморожені.

Прізвище не важливе

Потрібно розуміти, що Руслан Рябошапка може і не стати генпрокурором.

Петро Олещук вважає, що обмовка Володимира Зеленського, що Рябошапка - лише один з претендентів на офіс генпрокурора, може свідчити про те, що зараз відбувається певна "внутрішньокомандна боротьба" за цей пост. Ключову роль в даному питанні відіграватиме фактор особистої довіри.

"Навіть, якщо це буде не Рябошапка, це все одно повинен бути хтось, кому Зеленський довіряє на 100%, той, кого він знав ще до свого президентства", - переконаний експерт.

Ігор Петренко зі свого боку зазначив, що Генеральна прокуратура, виходячи зі змін, що відбулися за останні роки, не є дуже цікавою структурою. Він нагадав, що внаслідок реформи ГПУ втратила функції слідства, які були передані Державному бюро розслідувань (ДБР), хоча за нею залишилося представництво держобвинувачення в судах, що важливо.

При цьому Петренко висловив здивування, що президент чітко озвучив кандидатуру на одну з ключових позицій влади.

"Раніше це завжди тримали в таємниці, що, в принципі, є виправданим з точки зору того, щоб не виливалася купа бруду, компромату, - сказав він. У зв'язку з цим політолог не виключив, що прізвище Рябошапки була назване для того, щоб дати якусь кандидатуру для обговорення журналістам, а "самим продовжити реальне обговорення".

"Мені здається, що ми побачимо (в якості претендента на пост генпрокурора, - "Апостроф") зовсім інше прізвище", - резюмував Петренко.

І дійсно - обізнані співрозмовники "Апострофа" кажуть, що одним з найбільш ймовірних претендентів є нинішній в.о. голови Служби безпеки України і друг дитинства президента Іван Баканов.

Кажуть, що одним з найбільш ймовірних претендентів є друг дитинства президента Іван Баканов Фото: President.gov.ua

Сам Баканов вже заручився підтримкою колись впливових співробітників Генпрокуратури і також був би не проти змінити сферу діяльності. Найбільший спротив у зміні напрямку Баканова йде з боку все того ж Андрія Богдана.

Як відомо, публічно вже не раз з'являлася інформація, що між главою ОПУ і керівником СБУ назріває серйозний конфлікт і боротьба за вплив президента. Але незважаючи на це, Зеленський досить прихильний до Баканова і висловлює йому величезну довіру. У разі ж, якщо Зеленський підтримає саме такий сценарій розвитку подій, замінити Баканова на посаді глави СБУ може нинішній глава Служби зовнішньої розвідки України Владислав Бухарєв.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Бійся, корупціонер: як викривачі допоможуть Україні

Руслан Рябошапка розповів Апострофу, як викривають допоможуть в боротьбі з корупцією

Зеленський призначив відомого експерта новим директором НІСД: що про нього відомо

Команда Зеленського вирішила реорганізувати Національний інститут стратегічних досліджень - що не так з цією ініціативою

Новости партнеров

Загрузка...