Останнім часом в ЗМІ циркулюють чутки про те, що мери низки великих українських міст можуть об'єднатися перед прийдешніми осінніми виборами і створити так звану "партію мерів". З огляду на зростаючу напругу в стосунках місцевої і центральної влади, а також розмови про можливі зміни до Виборчого кодексу з обов'язковою "партизацією" глав міст, все це не могло не привести до активних кулуарних переговорів між главами міст. Втім, схоже, що на Банковій вирішили зіграти на випередження. Про те, як у президента Володимира Зеленського знайшли спосіб зняти напругу в конфлікті з місцевими елітами, читайте в матеріалі "Апострофа".
В очікуванні стійла
Недавній конфлікт з мером Черкас Анатолієм Бондаренком, який вирішив завчасно завершити карантин в своєму місті, став хорошою ілюстрацією непростих відносин центру і регіонів. Не в останню чергу це пов'язано з тим, що за рік нова влада не змогла заручитися підтримкою регіональних еліт. В тому числі, мова йде і про мерів великих міст, які завжди намагалися демонструвати власну значущість і незалежність.
Є і ще один важливий момент: можливі зміни до Виборчого кодексу, які протягом останніх місяців активно обговорювалися в стінах Верховної Ради, підштовхують міських голів та інших представників місцевої політтусовки до створення загальнонаціонального проекту - майданчику, з якого вони зможуть балотуватися на місцевих виборах. Серед змін фігурувала норма, згідно з якою на місцеві вибори може йти партія тільки з представництвом в 2/3 регіонів країни.
При цьому, пропонується, щоб дана політична сила на національному рівні повинна була подолати 5% бар'єр - що робить гонку безперспективною для будь-яких регіональних проектів. "Фактично всіх хочуть загнати в стійло: на вибір залишається 5-6 партій, від яких можна висуватися. Всі інші банально не мають шансів взяти 5% по Україні: практично ніхто не має ресурсів, щоб покрити всю країну, хтось орієнтується на один конкретний регіон", - говорив "Апострофу" один з депутатів міськради в Київській області.
Варто нагадати, що на місцевих виборах у 2015 році в низці регіонів перемогли саме містечкові партії - "Довіряй справах" в Одесі, партія нардепа-власника мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр" Олександра Гереги "За конкретні справи" в Хмельницькій області, проект "Черкащани" став другим в Черкаській області, а Геннадій Кернес переміг з партією "Відродження" в Харкові. Тоді це сильно вдарило по результатам "Солідарності" тодішнього президента Петра Порошенка, яка недоотримала чимало голосів. На майбутніх виборах з цією проблемою повинні зіткнутися "слуги". Введення 5%-ного всеукраїнського бар'єру на місцевих виборах автоматично ставило б хрест на регіональних проектах.
Також, за інформацією "Апострофа", у "слуг" активно розмірковували над тим, щоб приструнити міських голів. Тому їм заготовили законодавчий "трюк": той градоначальник, який хоче повторно зайняти свій пост, буде зобов'язаний висувати свою кандидатуру тільки від загальнонаціональної партії. Чи варто говорити, що такі перспективи місцеву владу зовсім не порадували. Все це призвело до того, що в політичному порядку денному зародилася ідея створення "партії мерів". При цьому, за чутками, локомотивом даного проекту з самого початку розглядався київський градоначальник Віталій Кличко.
Віталій Кличко
"Не секрет, що в парламенті зараз йдуть розмови про те, щоб обмежити участь маленьких партій в місцевих виборах і щоб всі ті представники невеликих партій, мери пішли балотуватися від тих сил, які сьогодні представлені в парламенті. Тому мери хвилюються", - розповів Кличко в ефірі програми "Свобода слова" в понеділок, 4 травня, натякнувши на можливість створення регіональної політсили всеукраїнського масштабу.
Без бар'єрів
У фракції "Слуга народу", побачивши, до чого все йде, вирішили дати задню. У середу, 6 травня, глава президентської фракції Давид Арахамія і керівник партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко спеціально зібрали брифінг, під час якого запевняли журналістів у тому, що встановлювати бар'єри не будуть. "Політична складова полягає в тому, що багато опозиційних сил зараз, розуміючи, що у них маленькі шанси пройти на місцевих виборах, хочуть зробити "бар'єр", щоб люди змушені були йти під їх політичною парасолькою, під їхніми прапорами. Звичайно, вони кажуть, що це і нам вигідно, тому що ми велика партія, а тому можна на чотири-п'ять партій розписати всю країну. Але наша партія має назву "Слуга народу", а тому це суперечить самому принципу, при якому будь-яка людина з народу має право і може балотуватися без істотних обмежень. Тому ми... категорично проти взагалі всіх бар'єрів", - зазначив Давид Арахамія.
За його словами, не буде і обмежень для мерів. "Ми проти того, щоб мери були представниками партій. Вони можуть бути безпартійними, самовисуванцями, бо мери - це місцеве самоврядування, децентралізація, дуже важлива реформа, і ми її повністю підтримуємо", - зазначив він.
У свою чергу, Корнієнко виступив за партизацію країни. "Партії повинні опускатися нижче, ніж область - в міста, в маленькі міста, формувати партійну структуру. З приводу сільських і селищних рад - там залишиться багатомандатному мажоритарка з можливістю самовисування", - заявив Корнієнко.
Що могло привести до такої дещо несподіваної публічної заяви "слуг"? Відповідь потрібно шукати в поведінці мерів останнім часом. Як стало відомо "Апострофу", минулого тижня відбулася консультаційна зустріч мерів, які бажають приєднатися до процесу. Керував зустріччю Кличко, також до нього по онлайну приєднувався мер Дніпра Борис Філатов. Дніпровський мер не підтвердив, але і не спростував факт розмови. "Мери між собою спілкуються по колу по десять разів на день і обговорюють будь-які питання: від господарських до політичних", - відповів Філатов "Апострофу", але при цьому сказав, що не хотів би коментувати чутки.
Борис Філатов і Віталій Кличко
Така обережність у висловлюваннях, як пояснюють виданню співрозмовники, близькі до київського мера, пов'язана з тим, що сторони ще ні про що конкретне не домовилися. Зокрема, не визначено формат керівного органу партії. За словами співрозмовників, незважаючи на те, що ідея спочатку полягала в тому, щоб об'єднуватися "під крилом" мера Києва Віталія Кличка, який в кінці квітні знову офіційно став лідером "УДАР", люди, які хочуть приєднатися до проекту - теж вельми амбітні і також хотіли б бути на чолі процесу.
За словами одного з джерел видання, знайомого з процесом створення політичного проекту, серед "батьків-засновників" нової партії називалися вельми цікаві персонажі: серед них уже згаданий Борис Філатов, а також екс-прем'єри Арсеній Яценюк і Володимир Гройсман. "Стратегія придумана Яценюком. І там же з ними і Гройсман. Він системно готувався до місцевих виборів, займався своєю партією. Але зараз відклав справи і веде переговори про новий проект", - коментує джерело. Про те, що обидва екс-прем'єра намагаються знову влитися в українську політику, видно і по їх поверненню в публічну площину, наприклад, їх часто можна побачити в ефірі телеканалів "Україна 24" і ТРК "Україна".
Також спочатку ходили чутки про те, що до проекту можуть приєднатися мери Одеси і Харкова Геннадій Труханов і Геннадій Кернес. Однак їх участь відразу ж опинилася під великим питанням, тому що союз з Кличком їм не дуже вигідний, враховуючи той факт, що вони багато в чому орієнтуються на проросійський електорат. А ось про те, кого ще з мерів облцентрів могли б взяти в новий політпроект - невідомо. Наприклад, скандальний мер Черкас Анатолій Бондаренко прокоментував "Апострофу", що його в партію мерів не кликали.
Утім, після заяв лідерів СН мотивація створювати єдину платформу "під" місцеві вибори у мерів, швидше за все, пропаде. Як і бажання лаятися з Банковою, де, відчуваючи проблеми з власними кандидатами в містах-"мільйонниках", вирішили піти на мирову з нинішніми градоначальниками. Схоже, що, не маючи можливості зіпхнути Кличко, Кернеса і Труханова з їх насиджених місць, в Офісі президента вирішили з ними дружити.