RU  UA  EN

Понеділок, 4 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 44.30
НБУ:USD  41.00
Політика

Бій за Київ: хто відправить Кличка в нокаут

Кількість політичних гравців в столиці зашкалює

Кількість політичних гравців в столиці зашкалює Київ Фото: Getty Images

Київ почав готуватися до виборів раніше інших міст України. Столиця завжди була ласим шматочком для всіх політичних і бізнес-гравців. І місцеві вибори - можливість для деяких великих фінансово-політичних груп посилити вплив в Києві. Якщо багато інших регіонів країни ще тільки починають "розгойдуватися" і формувати штаби, то в Києві чимало політсил уже щосили проявляють свою активність. Про те, хто і як сподівається взяти владу в Києві, і чому боротьба за Київраду буде більш жорсткою, ніж власне мерська кампанія, читайте в матеріалі "Апострофа".

Хто веде Кличко

Чинний мер столиці Віталій Кличко ще під час карантину почав завішувати місто плакатами в передвиборному стилі. За словами співрозмовників, ідейним натхненником була прес-секретар, а тепер і технолог Кличко - його багаторічна соратниця Оксана Зінов'єва, а також її чоловік Бачо Корчілава. Працює і штаб Кличка. Він змінив політтехнологів: якщо раніше багатьма піар-проявами займалася команда Сергія Влащенка, то зараз активно з Кличком працює компанія K & K Group, співвласником якої є Гнат Коробко, екс-депутат Миколаївської міськради від "Батьківщини", який на місцевих виборах 2015 року вів кампанію для "ручного" проекту Петра Порошенка "Наш Край".

У передвиборному штабі також працюють екс-нардепи Оксана Продан та Володимир Курінний. Останній, до слова, пов'язаний з екс-першим заступником голови Адміністрації президента Віталієм Ковальчуком, який довгий час перебував у вкрай прохолодних стосунках з Кличком (посварилися ще в 2014 році, коли Ковальчук пішов в команду Порошенка), проте, за словами поінформованих джерел, зараз знову став близький до команди нинішнього мера Києва. Також, як уже писав "Апостроф", виборами з Кличком займаються його давні соратники, екс-нардепи Артур Палатний та Дмитро Білоцерківець.

Для Кличка Київ важливий як плацдарм для можливого походу в президенти. У європейській історії можна згадати чимало випадків, коли столичні градоначальники займали найвищі державні посади. Наприклад, у Франції Жак Ширак і Ніколя Саркозі до обрання президентами були мерами Парижа. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон раніше був мером Лондона.

В історії України мери Києва в президенти не ходили, але про амбіції Віталія Кличка відомо давно. У 2014 році, після Революції Гідності, він збирався висувати свою кандидатуру на дострокових виборах президента. Але, на зустрічі представників фінансово-політичних груп у Відні, що відбулася в квітні 2014 року, було досягнуто консенсусу: Кличко "нарізали" Київ, а Петру Порошенко - президентське крісло. Цей дуумвірат був підкріплений тим, що після перемоги Порошенка Кличко очолив пропрезидентську партію "БПП-Солідарність", а на вибори до Київради політики пішли загальним списком. Це дозволило Кличку завести до міськради найбільшу фракцію, одержавши тим самим карт-бланш у столиці. Разом з тим, він фактично "поховав" свою партію УДАР, яку проводив у Верховну Раду в 7 скликання.

Але до 2019 року відносини Кличко і Порошенка зіпсувалися. Ще до старту виборчої президентської кампанії, Київ був завішаний недвозначною політичною рекламою мера столиці - "Міняємо Київ, змінимо країну". Пізніше Кличко не прийшов на форум з висунення Порошенка кандидатом в президенти на другий термін. Формальним приводом був стан здоров'я мера. Але на президентські вибори Кличко не пішов.

Віталій Кличко Фото: Getty images

До позачергових парламентських виборів 2019 року Кличко пробував реанімувати УДАР, від якого на той час залишився хіба що партійний сайт. У союзники для походу в Раду мер Києва був покликаний екс-президент Грузії, лідер партії "Рух нових сил" Міхеїл Саакашвілі. Але далі обміну відеозверненнями справа не просунулася, в результаті чого Кличко і його люди повз парламент "пролетіли". Не в останню чергу, це стало наслідком того, що в команді мера розраховували на те, що вибори до Верховної Ради пройдуть за планом - восени, і банально не встигли "згрупуватися".

Проблеми у Кличка почалися після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах. Очолив Офіс президента Андрій Богдан, який почав проти мера столиці інформаційну кампанію, звинувачуючи його у відсутності контролю над містом, створенні "інституту смотрящих", які все вирішують в Києві. Питання звільнення Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації було узгоджено у Кабінеті міністрів. Документ був переданий для підпису на Банкову, але далі ходу не мав.

Після звільнення з Офісу президента Богдана, Кличко явно зітхнув з полегшенням: йому вдалося вибудувати діалог з новим главою канцелярії Андрієм Єрмаком. Не в останню чергу, це стало можливим завдяки тому, що Єрмак давно займався київськими питаннями - в тому числі і розміщенням МАФів у столиці. Як уже писав "Апостроф", ціною цих домовленостей стало розподіл контролю над адміністраціями районів міста.

5 на 5: як "нарізали" райони Києва

18 травня Зеленський підписав низку указів про призначення голів районних адміністрацій у Києві. Свої місця вдалося зберегти главам Шевченківської РДА Олегу Гарязі, Подільської РДА - Віктору Смирнову, Голосіївської РДА - Сергію Садовому, Дарницької РДА - Ярославу Лагута. Як відзначають експерти, ці чиновники є кадрами, що безпосередньо орієнтуються на Кличка. Близькою до мера називають главу Солом'янської РДА Ірину Чечотку, що раніше очолювала прокуратуру району.

У свою чергу, близькі до глави ОП Єрмаку чиновники були призначені головами решти п'яти районів. Так, Давид Шатірішвілі став головою Деснянської РДА, Ігор Щербак - Дніпровської РДА, Кирило Фесик - Оболонської РДА, Сергій Павловський - Святошинської РДА, Наталія Кондрашова - Печерської РДА. Остання, наприклад, займала посаду заступника директора департаменту промисловості та розвитку підприємництва Київської міської державної адміністрації і теж займалася питаннями МАФів. Темою ларьочників, такою близькою чолі Офісу, вона більше десятка років обіймалася в тому ж Печерському районі Києва, де свого часу була заступником голови РДА.

Деснянський район Києва Фото: Getty images

Народний депутат Гео Лерос з "Слуги народу" стверджує, що чиновницю рекомендував Єрмак, так само як і директора департаменту благоустрою Олексія Кулебу. Ці чиновники в купі з народними депутатами-мажоритарниками працюватимуть на результат "Слуги народу" на майбутніх місцевих виборах.

Якщо не разом з Кличком ...

У Кличка фактично визначилися, з якою політсилою йому йти на вибори. Швидше за все, мер реанімує для цього свою стару-добру партію УДАР, яка сама по собі має непогані перспективи. Директор громадської організації "Центр проектних досліджень "Рівень життя" Ігор Ляшенко в коментарі "Апострофу" зазначив, що партія УДАР при медійної підтримки, цілком може розраховувати на великий відсоток голосів. "Сплячий стан УДАРу останніх років грає на руку партії. Виборець вже призабув безславне минуле УДАРу і може проголосувати знову. При всій неефективності Кличка як мера, багато хто продовжує його любити як людину і спортивну зірку", - зазначив він.

Проте, як уже писало наше видання, київський мер вів переговори про створення так званої партії мерів, зокрема, з мером Дніпра Борисом Філатовим. Втім, у останнього є "кишенькова" партія "Справа", яку він був би не проти повести на вибори в Дніпровську міськраду восени. Тому, швидше за все, домовитися Кличку і Філатову не вдасться...

Йти спільним флангом, як розповіли "Апострофу" кілька джерел, Віталію Кличку неодноразово пропонувала партія "Європейська солідарність". У них немає реальної кандидатури, здатної перемогти на мерських виборах у Києві, зате є хороші перспективи отримати чимало місць в Київраді. За словами оточення київського мера, у нього не дуже хочуть такого об'єднання, так як "Порошенко вже неодноразово" кидав "Кличка". "Він хоче спробувати сам, з прицілом на загальнонаціональні вибори, так як прекрасно розуміє, що з його рейтингом він зараз - непереможний", - говорить співрозмовник в оточенні мера.

"Не виключено, що під час переговорів з Кличком ми знову вирішимо поставити на нього. Все - в процесі дослідження і переговорів", - коментує вже співрозмовник в "Європейської солідарності".

Щоправда, швидше за все, все-таки команді Порошенка доведеться йти окремо - зі своїм партійним списком і своїм кандидатом в мери. Джерела в партії називають прізвища можливих претендентів на крісло градоначальника - нардепа Олексія Гончаренка та екс-міністра інфраструктури Володимира Омеляна, незважаючи на те, що в минулому у того були непрості відносини з Петром Порошенком. "Але зараз він готовий піти на це, тому що дуже не любить владу Зеленського", - коментує співрозмовник з оточення Омеляна. Також на мера розглядалися нардеп Ірина Геращенко і секретар Київради Володимир Прокопів. "Зараз Прокопів називає себе менеджером столиці і створює імідж ефективного керівника. Його піар помітний на заходах ЄС, зокрема днями в одній з лікарень він був присутній при врученні гуманітарної допомоги спільно з Мариною Порошенко. У той же час це не означає, що партія підтримає його кандидатуру на посаду міського голови", - відзначає аналітик руху "Чесно" Сергій Огородник.

Петро Порошенко Фото: Getty images

"Можна сприймати бажання Гончаренка спробувати себе на київського мера, як свого роду тест. Рейтинг самої ЄС в Києві - високий. Питання, хто може цей рейтинг гідно підтягнути, щоб бути хорошим опонентом Кличка? Це може бути Омелян, а може бути нейтральна фігура" , - коментує співрозмовник в партії. Але поки найбільше активності проявляє саме Гончаренко, який знімає відео, лає Кличко і вітає киян з днем міста. Але це, зазначають в ЄС, більше схоже на самодіяльність. І спробу роздобути можливість впливати на формування виборчого списку ЄС в Київраді.

Війна "слуг"

Що стосується "Слуги народу", то тут ситуація найцікавіша. У самій партії є досить багато бажаючих спробувати себе в ролі кандидата на мерське крісло. Пікантності ситуації додає і двоголовість, якщо не триголовість в роботі київського штабу. Офіційно куратором Київської області числиться глава партії СН, нардеп і технолог Олександр Корнієнко. Як розповідав він в інтерв'ю "Апострофу", спільно з Офісом президента вони займаються виборами і кадровою політикою.

"Є команда Михайла Федорова та Сергія Трофімова, яка займається інтеграцією всього, що стосується регіонального розвитку в одну систему. Вони намагаються об'єднати щось від Мінрегіону, щось від ОП, щось від депутатської лінії. У них є цікаві ідеї, суть якої в тому, що вони багато-багато людей знайшли за деякими параметрами, і ми дивимося на цих людей, з кимось із них ведуть бесіди ", - пояснював Корнієнко.

Але насправді в Офісі президента йде жорстке протистояння щодо кураторства за місцевими виборами в Києві. З одного боку, глава Офісу президента Андрій Єрмак, чий ставленик нардеп Микола Тищенко раніше розглядався як основний кандидат на мера. Правда, після низки скандалів, зокрема, з рестораном "Велюр", який працював на карантині, шанси Тищенка дещо знизилися, але він як і раніше залишився неформальним куратором штабу спільно з Денисом Комарницьким, екс-главою фракції Блоку Леоніда Черновецького в Київраді. Тищенко має великі претензії на пост київського градоначальника, і вже навіть розвішує свої бігборди по столиці. Мета для Тищенка, як розповідають джерела в ОП, зовсім не в перемозі (з огляду на досить теплі відносини між Кличком і Єрмаком, це малоймовірно), а в участі. І торгівлі місцями в списку СН.

Також з боку Єрмака в кураторство штабу намагається включитися його новий радник Михайло Подоляк. Останній відомий перш за все тим, що в якості політтехнолога в 2015 році консультував кандидата в мери Києва Сергія Думчева. Незважаючи на дорогу і агресивну рекламу з носорогами і написами "Голосуй вДумчево" по всій столиці, Думчев з тріском провалився на виборах, набравши всього 3,92%.

Втручання Подоляка не подобається решті київського штабу, в тому числі, частини ОПУ.

Хто піде від "Зе"

Така плутанина в Офісі президента частково відбилася на тому, що в "Слугу народу" з'явилося багато претендентів на головний престол Києва. Крім згаданого вже Тищенка, про своє бажання також висловився нардеп Олександр Дубинський, що відноситься до квоти Ігоря Коломойського, і вже активно лає мера, а також своїх найближчих конкурентів з СН. Також фігурують нардепи-"слуги" Олександр Качура і Олександр Ткаченко. Останній, втім, швидше за все, вже скоро буде делегований на роботу в уряд - більшість його фракції хоче призначити його міністром культури.

Можливі кандидати від партії "Слуга народу" Фото: Getty images

Ще один несподіваний кандидат - головний санітарний лікар України Віктор Ляшко. "Його кандидатура не була запропонована кимось конкретним в Офісі президента, скоріше, це було продиктовано його рейтингами - вони у нього зараз високі, а антирейтинг маленький. Все впирається в його особисте бажання вплутуватися в це", - коментує "Апострофу" один з нардепів в "Слугу народу". Про його вірогідне висунення вже у відкриту говорять топ-представники команди Зеленського - Кирило Тимошенко і Олександр Корнієнко. Показово, що під час поїздок президента по регіонах поруч з ним їздить і Ляшко. Що розцінюється деякими експертами як свідчення того, що скоро санітарний лікар може піти в мери Києва.

Все в підсумку вирішить праймеріз. Його в керівництві партії обіцяють провести протягом червня. На ньому визначать кілька найбільш рейтингових кандидатів в мери, і головного претендента після вибере президент.

Нестор у Юлі

Від "Батьківщини", чий київський осередок за часів Володимира Бондаренко переживала не найкращі часи, за крісло мера побореться Віталій Нестор. Його сітілайти вже висять по місту. Крім того, Нестор активно працює по соцмережах. "Наші аналітики підрахували, що тільки в Facebook з 1 січня по 26 травня кілька сторінок, пов'язаних з "Батьківщиною", витратили на рекламу кандидатури Нестора мінімум 12 тисяч доларів. Дуже помітно, що Віталій Нестор не втрачає жодного випадку прокоментувати будь-яку з тематик київських проблем", - розповів "Апострофу" Сергій Огородник.

Нестор став главою київського осередку партії. Його називають ставлеником Владислави Молчанової, яка була довіреною особою Юлії Тимошенко на президентських виборах і курирує штаб партії. Вона ж співзасновник компанії-забудовника Stolitsa Group, в чиїй власності також знаходяться продуктові гіпермаркети Novus.

В "Опозиційній платформі - За життя!" поки розглядають в ролі кандидата екс-главу КМДА Олександра Попова. Незважаючи на те, що ОПЗЖ розділена фактично навпіл між крилами кума Путіна Віктора Медведчука і Льовочкіна-Бойка, єдиним кандидатом все-таки став представник команди останніх - екс-глава КМДА часів Януковича Олександр Попов.

Ще один претендент на крісло мера - Андрій Пальчевський - теж може піти під "біло-блакитним" прапором, хоча, не виключено, що його може висунути Партія Шарія, чий рейтинг в Києві низький, а розкручений бізнесмен і телеведучий може виявитися "в масть" .

Партія "Голос", яка дещо втратила свою підтримку в регіонах після парламентських виборів, може запустити в київське поле головного "джокера" місцевих виборів - телеведучого Сергія Притулу. Він не пройшов за списками в нинішній парламент, однак далеко від політичної житті не відійшов. У Притули - досить висока впізнаваність, і згідно з опитуванням "Рейтингу", він поки йде відразу після Кличко за рівнем підтримки. Крім того, у нього є хороша фінансова "подушка" в особі олігарха Віктора Пінчука та екс-нардепа та бізнесмена Віталія Хомутинника, з яким у того родинні зв'язки - вони одружені на рідних сестерах.

"Поки Притула, по суті, мало не єдиний, хто може сплутати всім карти, тому що може відкусити і у нас, і у патріотів, готових голосувати за ЄС і піти як нове обличчя, яких так люблять на виборах", - коментує співрозмовник в "Слугу народу". Варіант номер два, замість Притули - нинішня глава партії, нардеп Кіра Рудик.

Сергій Притула Фото: Getty images

Сама Рудик дипломатично коментує можливе висунення Притули. "Зараз у нас є кілька кандидатів, і ми проводимо по ним соціологічні дослідження, ми дивимося і людей, які відомі в активістського співтоваристві, а також тих, хто керував великими підприємствами. Вирішив чи вже Притула йти в мери, це краще запитати Сергія, але ми плануємо вже цього місяця визначити, хто від нас піде в мери. Штаб вже працює, там у нас працює десять координаторів по всім районам Києва. з серпня ми плануємо масштабну рекламну кампанію", - сказала Кіра Рудик.

Локальні проекти

Непарламентські політичні сили поступово починають демонструють активність в Києві. Не варто скидати з рахунків і можливий похід на вибори екс-глави ОП Андрія Богдана. Його проект здатний істотно наростити антирейтинг Кличка.

Пожвавився рух "Свої" народного депутата VIII скликання Борислава Берези, яке було створено в останні дні роботи Верховної Ради VIII скликання. Серед його організаторів виявилися народні депутати Леонід Ємець, Олена Сотник, Вікторія Войціцький і Ігор Попов. Дану структуру пов'язують з двома великими політичними гравцями - міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим і екс-главою Адміністрації президента Януковича Сергія Льовочкіна.

За словами Ігоря Ляшенко, в Києві Офіс президента може запустити Саакашвілі, який навряд чи продемонструє успіхи на реформаторському поприщі, але цілком може погратися в політику.

Політолог Ярослав Макітра зазначає, що серед непарламентських партії, найвищі шанси пройти до Київради будуть мати "Сила і честь" Ігоря Смешка (подейкують, "франшизу" на дану партію отримала команда фракції "Єдність" в Київраді, яку неформально пов'язують зі скандальним політиком і бізнесменом Віктором Пилипишиним), політичний проект Саакашвілі, "Свобода" і навіть "Радикальна партія Ляшка".

"У столиці є підтримка у "Демократичної сокири" і "Народних дружин", але їм потрібні сильні лідери, ресурсна і медійна підтримка", - говорить виданню Макітра.

Також, за інформацією "Апострофа", готує запуск нової політсили екс-нардеп-мажоритарник з Києва Юрій Левченко. Як розповіли нам джерела, вже найближчим часом буде оголошено про запуск партії "Народовладдя", до якої увійдуть депутати Київради, які вийшли в листопаді минулого року з "Свободи", а також низка столичних активістів. З огляду на той факт, що у Левченко непогані позиції в Шевченківському районі столиці (він двічі вигравав на окрузі №223 у Віктора Пилипишина), а також в деяких інших районах, у екс-нардепа є непогані шанси завести фракцію до Київради. Про такі шанси говорить і той факт, що на минулих виборах Левченко виграв у себе на окрузі у Олександра Омельченка, набравши в тричі більше колишнього мера.

Хто переможе?

Поки що найбільш високі шанси перемогти на виборах мера у Віталія Кличка. Хоча б тому, що у нього немає серйозного конкурента. "Йому поки дуже щастить. Перше: півроку тому Зеленський і "Слуги народу" побоялися звільняти його з посади голови КМДА. Друге: "слуги" так і не знайшли поки гідного суперника Віталія на виборах. А часу до виборів все менше. Третє: зараз випробування і незручності, викликані карантином, затьмарили в свідомості виборців численні звичайні проблеми Києва. Зараз всі дивляться не на те, які жахливі маршрутки їздять по місту, а просто радіють, що вони взагалі їздять. та й в цілому люди переключилися з суспільного життя на рішення індивідуальних побутових проблем. Але це пройде, і люди знову побачать бардак в місті, звернуть увагу на хаотичну забудову, знищення зелені, неврегульований дорожній рух, бруд і пил ", - говорить "Апострофу" Ляшенко.

У Кличка є і певні передвиборні заготовки - зокрема, він готує акурат під вибори відкрити станцію метро "Мостицька" - першу за 6 років його мерства.

Крім мерства ключовим питанням для Кличка є пошук союзників в майбутній Київраді. Він розраховує, що велика кількість політпроектів "розмиє" депутатський склад: чим більше фракцій опиниться в міськраді, тим йому буде легше сколотити більшість. При цьому, очевидно, що для нинішнього мера дуже вигідно, щоб Офіс президента не боровся проти нього в повну силу. Це, по-перше, збільшить шанси на його перемогу. А по-друге, послабить "слуг" в Києві, які не зможуть набрати стільки голосів, скільки було б, якби вони вели агресивну кампанію проти Віталія Кличка.

Втім, незважаючи на гадану впевненість в своїх силах, діючий мер все одно ризикує. Якщо в Офісі президента все-таки зміняться настрої - а це на Банковій за перший рік президентства Зеленського траплялося неодноразово - Кличко може виявитися в ролі боксерської груші ..

Читайте також

Новий старий Кабмін та перестановки в ОП: хто, куди, навіщо

Внаслідок переформатування уряду в Україні деякі звільнені міністри перейдуть на іншу роботу у владі

Умєрову дадуть нову посаду? Кого можуть призначити міністром оборони замість нього

Рустем Умєров перейде на посаду віце-прем'єра з питань ВПК, на посаді міністра оборони його замінить Олександр Камишін