RU  UA  EN

Пʼятниця, 28 лютого
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.20
Політика

Ліга Європи 2019/20: усі новості, результати, відео

Середній клас в пошуках вибору: в Україні зароджується нова політсила

У Києві пройшла друга зустріч лібералів

У Києві пройшла друга зустріч лібералів Фото: прес-служба

У понеділок, 18 лютого, в київському артхолі D12 пройшла друга зустріч потенційної партії лібералів України. Партія орієнтована на середній клас, креативних і підприємливих молодих людей, інтелектуалів з різних сфер - в цілому на тих, для кого реформи не порожній звук, а реальні зміни в суспільстві. Сьогодні, як зазначають самі учасники зустрічі, всі ці люди залишилися за бортом політичного процесу і дезорієнтовані в сучасній українській політиці. Що пропонує нова ліберальна сила і які у неї шанси на успіх в українській політиці, - розбирався "Апостроф".

Нову силу представляли екс-керівник київської "Самопомочі" Сергій Гусовський, заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов, засновник Українського інституту майбутнього Віктор Андрусів. Крім того, до її ініціаторів зараховують набагато більше політиків і бізнесменів. Один з учасників процесу не під запис розповів "Апострофу", що в процесі активно беруть участь близько 30-40 активістів.

"Потреба в новій політичній силі є дуже гострою. Під час Майдану ми повірили, що в українській політиці настав час ідеалістів, які вірять в кращу Україну, час для нового покоління, яке цікавить не як заробити грошей при владі, а як зробити країну привабливою для власних громадян. І ось - президентські вибори, а голосувати, як виявилося, нема за кого", - розповідає один з ініціаторів ліберального процесу.

За його словами, українське політичне поле вже давно жорстко сегментоване на 5 складових. Умовно кажучи, це "адмінресурс" - ті хто завжди голосують за владу, націоналісти, проросійськи сили, "патерналісти" або ліві по європейській політичній шкалі, які вірять, що держава повинна все зробити, і ліберальні прореформістські сили. Перші три групи приблизно складають 15% виборців, четверта 20-25%, а близько 30% - це і є ті, хто робили і перший, і другий Майдан, хто створює бізнес не з награбованого або відібраного від держави, а своїми силами, знаннями та ініціативою. Саме цей виборець, за переконаннями ініціаторів нової політсили, виявився сьогодні найбільше розчарований в тому, що відбувається і нікому не вірить з нинішньої політичної еліти.

Виступ екс-керівник київської "Самопомочі" Сергій Гусовський під час зустрічі потенційної партії лібералів України Фото: прес-служба

"У Порошенка адмінресурс і силовики. З цього вийшло об'єднання в стилі КПРС, тільки з націоналістичними гаслами. Тимошенко традиційно взяла свій патерналістський електорат, але замість популістської програми, яку від неї очікували, представила патріотичні та євроінтеграційні гасла, що й Порошенко. Проросійські сили посварилися, а політики, які претендують на роль третьої сили, через відсутність ліберальної реформаторської ідеї - вбили у середнього класу до себе будь-який інтерес. В результаті маємо високий відсоток тих, хто розчарувався, або готових голосувати за Зеленського", - поділився з "Апострофом" один з експертів, залучених до процесу переговорів по створенню нової ліберальної політсили.

Команда важлива

Робоча назва нової політичної сили - "Українська команда", яке учасники зустрічі кілька разів згадували зі сцени. Перша зустріч в кінці минулого року проходила під назвою "Люди Важливі", друга - "Час важливий". Щоб ніхто про це не забув, учасникам зустрічі на пам'ять подарували пісочний годинник.

На зустріч, яку ніде не анонсували і впускали за списками, запросили тих, хто підтримує ліберальні цінності.

З'їзд нового руху партії (або як вони самі це називають - третій форум українських лібералів) планують провести після першого туру, коли можна буде зрозуміти ситуацію в країні і висунути кандидатам відповідний список вимог. Хто ж складе кістяк політичної сили - до сих пір не зрозуміло.

На зустріч організатори запросили багатьох лідерів думок, яких розраховують зробити чи то флагманами нової політсили, чи то просто для привернення уваги. Уляна Супрун, яка все ж повернулася на свою посаду міністра охорони здоров'я, радниця дніпровського мера Яніка Мірило, нардеп від Блоку Петра Порошенка Володимир Курінний, Тимур Хромаєв, телеведучий, колись політтехнолог, який зараз працює на президентському "Прямому" Тарас Березовець, екс-депутат Держдуми Ілля Пономарьов, телеведучий Дмитро Гордон, і кандидат в президенти Сергій Носенко.

Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1

"Тут знаходяться представники різних політичних сил, але ніхто не поспішає: всі чекають, чим закінчаться президентські вибори", - сказав один з учасників зустрічі. "Їх не влаштовує ніхто з лідерів, вони в принципі проти партії лідерського типу, їхня стратегія - створити серйозну привабливу платформу, до якої потім приєднається хтось із лідерів нового покоління - чи то Вакарчук, чи то Зеленський, чи хтось зі своїх зможе вибитися. Вони точно не хочуть об'єднаються з політиками зі старої генерації або єврооптимістами-антікорупціонерами, які себе дискредитували", - розповідав співрозмовник видання під час буфета після заходу.

Про фінансування кажуть, що це бізнесмени - учасники дійства, але кулуарно красномовно натякають, що за цим стоять і інші політичні важковаговики. Відомо також, що до проекту придивляються і відомі українські олігархи. Але до певних домовленостей справа поки не дійшла. "Олігархи не вміють бути партнерами", - пояснює один з учасників проекту.

"Присутні тут розуміють, що вже не встигають на президентські вибори і не мають лідера, тому будують майданчик, який допоможе ліберальній ідеї увійти до парламенту", - додає інший учасник зустрічі.

З найближчих планів руху - третій форум українських лібералів, просування маніфесту лібералів і всеукраїнський збір за його підтримку, кадровий резерв, розробка нових ідей і рішень для розвитку країни. У штаб або координаційну раду крім Нефьодова, Гусовського та Андрусіва також входять глава офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук та директор Global office Оксана Нечипоренко.

Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1
Фото: пресс-служба
1 / 1

У кулуарах заходу можна було спостерігати за кількома експертами з Українського інституту майбутнього і Міжнародного центру перспективних досліджень.

"Політична сила з ідеями середнього класу - дуже перспективна з точки зору довгострокових політичних процесів, але вона може досягти успіху тільки в країні, де є потужний середній клас, де малий і середній бізнес генерує 50-60% ВВП. У нас країна, де 70% або навіть більше ВВП в руках монополій, великого бізнесу і держпідприємств, де півкраїни живе за рахунок бюджету, де дотації отримує кожен другий. В країні бідняків процвітає популізм, націоналізм чи соціалізм - обіцяють золоті гори, але потім генерують бідність. Але якщо цей ланцюжок не розірвати, то країна так і назавжди залишиться бідною, а майбутнє - безпросвітним. Чи вдасться лібералам зруйнувати залізний закон олігархії і розірвати порочне коло бідності - подивимося вже в найближчому майбутньому", - прокоментував захід один з експертів.

Як додав експерт, в Україні дійсно критично мало ідеологічних партій, які б принципи ставили вище політичної кон'юнктури. Ідеологічність надає зрозумілість і прогнозованість партії як для громадян, так і для міжнародних партнерів. А це в свою чергу лягає в основу стабільності всієї політичної системи. Крім того, ідеологічність створює червоні лінії для політичної сили, за які вона, навіть у разі великого бажання окремих особистостей, вийти не може, адже інакше це ставить хрест на всьому проекті.

Президентські і парламентські вибори відкривають вікно можливостей для якісних змін. Соціальний ліфт буде відкритий на дуже короткий час і не скористатися таким шансом буде злочином для молодих і креативних людей, які бачать майбутнє країни не в русі проти чогось або когось, а в прагненні до цінностей цивілізованого, дійсно ефективного і успішного суспільства, де держава створює можливості і виступає арбітром, а не бюрократичним Левіафаном, який шукає у всьому корупційну ренту.

Читайте також

Від 8 до 12 років з конфіскацією: у "Слузі народу" розгорається гучний скандал

Скандал у Слузі народу через відмову групи депутатів голосувати за законопроект, який нібито-то скасовує корупційні схеми: Апостроф дізнавався, хто може постраждати

У халатах не ходити: як депутати "Слуги народу" навчаються на відомому курорті

Як проходить навчання депутатів Слуги народу на курорті в Трускавці: читайте ексклюзивний репортаж Апострофа

Новости партнеров

Загрузка...