RU  UA  EN

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Суспільство

Хворіти будемо хвилями: коли людство зможе приборкати коронавірус

Захворіти ризикують 60-70% населення Землі

Захворіти ризикують 60-70% населення Землі Фото: Getty Images

Китайський коронавірус COVID-19 продовжує поширюватися по всьому світу. Станом на 18 березня, загалом в світі заражені 203 529 осіб, а кількість померлих зросла до 8 205 осіб. Україна не стала винятком: в нашій країні підтверджено 16 випадків захворювання. Двоє людей померли. Вірус потрапив навіть у Верховну Раду, уразивши народного депутата Сергія Шахова. Уряд запровадив жорсткі карантинні заходи, правда, поки тільки до початку квітня. Але скільки часу в реальності може тривати карантин, які прогнози дають вчені і епідеміологи та що допоможе зупинити вірусний апокаліпсис, розбирався "Апостроф".

Зараз тисячі, завтра мільйони

Ще на початку березня ВООЗ розділила всі країни на 4 групи: країни без виявлених випадків коронавірусу, країни з одиничними випадками захворювання (сюди входить Україна), країни в яких спостерігаються кластери захворюваності, а також держави з масштабними спалахами інфекції.

Україна дотримується рекомендацій ВООЗ для другої групи країн щодо попередження епідемії на своїй території, впроваджуючи жорсткі карантинні заходи.

Проте, карантинні заходи і в інших країнах не менш жорсткі, але статистика захворюваності по всьому світу продовжує неухильно зростати. Якщо на початку березня в світі налічувалося 90 тисяч інфікованих, то станом на 18 березня вже більше 200 тисяч.

У той же час, прогнози вчених щодо динаміки розвитку пандемії різняться. Наприклад, за прогнозами дослідників Австралійського національного університету, навіть при самому "м'якому" сценарії, жертвами COVID-19 в 2020 році можуть стати близько 15 мільйонів людей.

Втім, в той час, коли в Європі кожен день реєструються десятки нових випадків зараження, в Китаї, на "батьківщині" коронавірусу, статистика захворюваності (якщо вірити владі Піднебесної) пішла на спад: кожен день тут фіксується не більше двох десятків нових випадків зараження. Звичайно, не останню роль в цьому зіграли жорсткі карантинні заходи, вжиті владою Китаю.

"Перспектива вийти з ситуації з найменшими втратами полягає в строгому дотриманні режиму карантину і свідомому підході кожної людини, - запевняє "Апостроф" лікар-інфекціоніст Андрій Осадчий. - Потрібно підтримати всі вжиті заходи: дотримуватися заборони на роботу закладів громадського харчування, закриття магазинів, ТРЦ, обмеження масових заходів і тимчасові припинення сполучення між містами і областями".

Кожного дня в Україні, за даними Міністерства охорони здоров'я, досліджуються близько 40 біологічних зразків з підозрою на коронавірус. Але проблема українських досліджень в тому, що їх проводять зовсім мало. А якщо не шукати коронавірус, то, звичайно ж, його і не виявити.

Якщо не шукати коронавірус, то, звичайно ж, його і не виявитиФото: Getty images

"Якщо орієнтуватися на офіційні дані, то у нас проведено близько 100 досліджень молекулярно-біологічним методом. В інших країнах кількість проведених досліджень вимірюється тисячами, - каже "Апострофу" джерело в Міністерстві охорони здоров'я. - Чим більше ми будемо проводити досліджень, тим вищою є ймовірність позитивних знахідок".

Коли ж все це закінчиться?

Тут вчені і медики намагаються давати дуже обережні прогнози, адже епідемії COVID-19 і в Європі ніхто серйозно не очікував.

Наприклад, німецький Інститут Роберта Коха (урядова дослідницька організація з контролю та профілактиці захворювань) прогнозує, що епідемія триватиме два роки та буде "нападати" на світ хвилями, так чи інакше, зачепивши від 60% до 70% населення планети.

Як зазначив в коментарі "Апострофу" лікар-імунолог, доктор медичних наук Андрій Волянський, весь інший світ (крім Китаю) як раз зараз знаходиться тільки на самому початку першої хвилі епідемії.

"У Китаї досить швидко щоденний приріст перескочив з 30% на 25%, потім на 20%, 15%, 10% та 5%, - говорить Волянський. - В інших країнах зовсім інша динаміка. Приріст захворюваності на 20% тримався три тижні, зараз знизився до 15%, але можливий і зворотний тренд в силу величезної кількості не виявлених випадків".

Відповідно, очікувати швидкої зміни ситуації, на жаль не варто.

"На сьогоднішній день навіть керівництво не може точно сказати, скільки людей померло у нас від пневмонії, невстановленої етіології, - додає "Апострофу" джерело в Міністерстві охорони здоров'я. - Немає гарантій, що ці смертельні випадки не були пов'язані з коронавірусом. Тому найближчим часом ми будемо досягати певного піку захворюваності".

Правда, існує ймовірність, що ближче до літа в зв`язку зі зміною погоди та зростанням температури повітря, статистика заражень впаде. Такий прогноз дає глава спеціальної експертної комісії держкомітету з питань охорони здоров'я Китаю Чжун Наньшань.

"Виходячи з біологічних властивостей цього коронавірусу, так, він менш стійкий при високих температурах, - підтверджує співрозмовник "Апострофа" в Міністерстві охорони здоров'я. Але якщо брати Африканський континент та Південну Америку, де досить високі температури, то в цих країнах все одно складається не дуже сприятлива епідситуація ".

Втім, висока температура повітря може стати лише непрямим "помічником". Головним інструментом для стримування епідемії, за словами медиків, є все ж карантин.

Парк імені Тараса Шевченка в Києві під час карантинуФото: Апостроф / Александр Гончаров

"Якщо вірус буде знаходитись на предметах навколишнього середовища, то під дією високих температур він дійсно буде втрачати свою активність, але якщо не будуть дотримуватися запобіжні заходм між людьми, то температура ніяк не вплине на поширення вірусу і відбуватиметься безпосередня передача від хворої до здорової людини" , - підкреслило джерело видання.

Що з вакциною

Звичайно, самий дієвий інструмент, який в перспективі може зупинити епідемію COVID-19, це вакцина.

"Вакцинація може виявитися найефективнішим важелем подолання пандемії", - додає Андрій Волянський.

Ізраїль, Канада, Китай вже активно ведуть дослідження з розробки такої вакцини, а в США навіть почали її випробування на волонтерах. У понеділок, 16 березня, в Сіетлі експериментальний препарат ввели першим чотирьом волонтерам. Всього ж випробувачів вакцини буде 45 у віці від 18 до 55 років.

Однак, навіть якщо в ході випробувань вакцина успішно себе зарекомендує, до її масового виробництва доведеться почекати щонайменше рік.

"З наявного досвіду, ряд вакцин можуть бути створені досить швидко. Тут дуже багато що визначається саме біологічними властивостями збудника, тому обнадійливих результатів в плані доклінічних та клінічних випробувань варто очікувати не раніше, ніж через рік, - додає джерело в Міністерстві охорони здоров'я. - Це якщо проводити серйозні дослідження, адже на колінах створити таку вакцину неможливо ".

При цьому, термін в один-два роки для появи вакцини на ринку, це оптимістичний сценарій.

"Адже ми, на жаль, маємо ситуацію зі СНІДом та розробкою вакцини проти ВІЛ. І з 80-х років до сих пір ефективної вакцини не створено. Але є і позитивний досвід, наприклад, з вакциною проти вірусу Ебола. Нещодавно пройшли її успішні випробування . Але для цього пройшло кілька років!", - резюмував співрозмовник "Апострофа".

Читайте також