RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Коронавірус у Криму: росіянам тут не раді

Кримська верхівка всерйоз злякалася потоку "заразних гостей" із Росії

Кримська верхівка всерйоз злякалася потоку "заразних гостей" із Росії Фото: Getty Images

Так званий "глава" анексованого Криму Сергій Аксьонов вирішив тимчасово "відокремитися" від сусідньої Росії, де вирує епідемія коронавірусу. Він публічно закликав російських громадян не відвідувати окупований півострів до повної стабілізації епідеміологічної ситуації в Криму і сусідній РФ. "Апостроф" з'ясував причини такої поведінки республіканської "влади" і дізнався безпосередньо у кримчан, як їм живеться в умовах обмежень, введених окупаційною адміністрацією.

Небажані росіяни

Російський гауляйтер окупованого Криму Сергій Аксьонов закликав громадян Російської Федерації тимчасово утриматися від поїздок до Криму, поки не вщухне епідемія коронавірусу. "Я переконливо прошу всіх наших громадян утриматися від приїзду на територію Криму, як із метою відрядження, так і з метою відпочинку. Усі кримські санаторії і місця відпочинку закриті", - попередив росіян окупаційний "глава" республіки.

Сергій Аксьонов далеко не вперше намагається хоч якось зменшити потік росіян через Керченську протоку. Близько десяти днів тому він уже рекомендував російським громадянам, що прямують на півострів у відрядження, переглянути свої робочі плани і залишитися вдома.

На початку квітня у кримському "уряді" розглядали варіант відправлення на 14-денну самоізоляцію всіх, хто прибуває з сусідньої Росії. Рекомендації, мабуть, не спрацювали, тому кримському ватажкові довелося вже прямим текстом говорити росіянам, що саме зараз у Криму їм не раді. Хоча формальних підстав заборонити їм кататися на півострів у Аксьонова немає.

Єдине, що змогла зробити кримська "влада" - встановити блокпост на Керченському мосту і фіксувати особисті дані тих, хто в'їжджає. Побоювання кримської верхівки пояснюються, перш за все, тим, що неконтрольований потік росіян по Керченському мосту - суттєвий фактор ризику, так як у РФ ситуація з коронавірусом б'є негативні рекорди.

На момент написання матеріалу, за даними окупантів, у Криму був 51 підтверджений випадок COVID-19, а в анексованому Севастополі - 18 випадків.

"Вона (окупаційна "влада" республіки, - "Апостроф") побоюється, що хвиля COVID-19, яка накриває зараз Росію, захлесне і Крим. Обстановка на півострові й без цього погана: немає води, немає вільного переміщення людей, не буде туристів, економіка зупинилася. Для нас, України, обидва чинники (поширення вірусу в РФ і обстановка в Криму) теж не обіцяють нічого хорошого. У найближчі тижні варто очікувати додаткового тиску на Київ зі сторони Москви. Особливо з питань дніпровської води", - зазначив у розмові з "Апострофом" директор Агентства розвитку Приазов'я Костянтин Батозський.

Зона "гібридного карантину"

Офіційно в Криму немає тотального карантину. На папері діють лише окремі обмеження, але фактично будь-яка соціальна активність перебуває під суворим контролем. Першими на "олівець" взяли тих, хто недавно бував за кордоном чи на материковій частині України.

"У середині березня з чоловіком і дитиною виїхали до Києва у справах. Поверталися до Криму 28 березня, коли вже оголосили про загрозу епідемії. На "кордоні" (адміністративний кордон АРК і Херсонської області, - "Апостроф") російські прикордонники детально розпитували, куди ми їздили, чи не виїжджали з території України будь-куди. Потім вручили нам постанову, в якій було написано, що ми на підставі російського закону про санітарну охорону повинні на два тижні самоізолюватись. Поки ми сиділи вдома, до нас кілька разів приходили з міської адміністрації, Росспоживнагляду і дитячої поліклініки. Детально цікавилися, як ми себе почуваємо, і чи немає якихось симптомів", - розповіла "Апострофу" жителька Бахчисарая Євгенія.

Пам'ятка для гостей СевастополяФото: Getty images

Окупаційний "парламент" республіки, який перейшов на дистанційний формат роботи, на початку місяця прийняв "закон", що збільшує штрафи за порушення режиму самоізоляції. Штраф для фізичних осіб у разі першого порушення становить 4 тисячі рублів (близько 1,4 тис. гривень), юридичних осіб - 200-300 тисяч рублів (близько 73-109 тис. гривень). Чиновників будуть штрафувати на 30-40 тисяч рублів, що приблизно становить 11-15,5 тис. гривень.

Жителів старших 65 років зобов'язали виходити з дому лише за наявності спеціальної перепустки. У республіканському "уряді" також пригрозили спільно з ФСБ відстежувати кримчан через мобільних операторів.

Під контроль намагаються взяти і росіян, які вже прибули на півострів. Сергій Аксьонов пообіцяв їм поліцейські рейди. "Від сьогодні почалися тотальні рейди з перевірки даних, які були записані в анкетах тих, хто приїжджає з моменту, коли у нас був введений режим підвищеної готовності. Повністю, практично 100%, мають намір переглянути", - заявив Сергій Аксьонов на засіданні оперативного штабу з протидії COVID-19 21 квітня. Велика частина приїжджих, за даними з анкет, сконцентровані в Ленінському, Сакському, Чорноморському, Червоногвардійському районах і на Південному березі Криму. Чому в список затесався Красногвардійський район (сільськогосподарський регіон без виходу до моря), незрозуміло.

"Все це казки, щоб заспокоїти людей. Поки що контролюють лише нас - кримчан. Минулого тижня сусідка (така ж пенсіонерка, як і я) вийшла з дому в термінових справах. Хтось з місцевих це побачив і "настукав". Через 20 хвилин до її будинку під'їхав наряд поліції. Видзвонили її по телефону, змусили повернутися. На місці виписали штраф за "незаконний" вихід із дому", - розповіла "Апострофу" жителька сімферопольського мікрорайону "Біле" Галина Іванівна.

Медицина в комі

"Влада" побоюється, що історія з "короною" в Криму в будь-який момент може серйозно погіршитися, а можливостей для протидії (в разі серйозного спалаху) немає. Російська "реформа" регіональної медицини почалася з того, що влітку 2014 року тоді ще новоспечений "глава" Криму Сергій Аксьонов влаштував демонстративний розгром керівництву клінічної лікарні ім. Семашка в Сімферополі. Слідом зачепили головних лікарів лікарень у інших містах республіки. Формально претензія була в поганій забезпеченості препаратами і неналежному лікуванні. Насправді ж Сергія Аксьонова та його кремлівських кураторів не влаштувало, як кримські ескулапи лікували поранених бойовиків із Донбасу.

Лікарня у СевастополіФото: Getty images

Після окупаційного "референдуму" кримських колабораціоністів залучили до поширення "русского мира" в Донецьку і Луганську. У Криму сформували бази для підготовки і лікування бойовиків, яких планували потім використовувати на території всього українського південного сходу. Як згодом розповідав диверсант і колишній "міністр оборони ДНР" Ігор Гіркін, Сергій Аксьонов брав безпосередню участь в будівництві "Новоросії".

Ліквідувати Україну тоді у них не вийшло, але зате з розвалом кримської медицини "уряд" Аксьонова впорався на відмінно. Після "погромів" у керівництві клінік, російська влада розгорнула кампанію проти місцевих лікарів, звинувативши їх у некомпетентності й поборах із пацієнтів. Потім почали урізати зарплати. Перші півтора року лікарі й медсестри строчили листи в Москву президентові Володимиру Путіну і тодішньому прем'єру Дмитру Медведєву з проханнями вирішити питання з фінансуванням, але їх звернення проігнорували.

Коли прилетів "чорний лебідь" у вигляді COVID-19, виявилося, що місцева медицина, незважаючи на звіти про нібито щедре російське фінансування, абсолютно не готова до епідемії. Інфекційні відділення кримських клінік в основній масі не могли приймати "важких" пацієнтів.

Через три тижні після введення обмежувальних заходів Сергій Аксьонов повідомив, що на весь Крим підготували близько 480 ліжок для хворих на COVID-19. В основному - це клініки Сімферополя, Євпаторії, Ялти та Феодосії. Причому, обсерваторії в Євпаторії і "коронавірусні відділення" сімферопольської лікарні №7 планують охороняти силами россгвардії, щоб пацієнти не втекли. Із апаратами штучної вентиляції легенів ситуація непроста - на весь Крим їх близько 90 штук.

Бізнес для "своїх"

Наступна причина, чому Аксьонову не потрібні "вірусні гості" з Росії, досить банальна - гроші. У разі стрибка захворюваності доведеться вводити реальний карантин (зараз нібито діють окремі обмеження) і закривати всі підприємства, які ще працюють.

За "несподіваного збігу" працюють в основному фірми, які так чи інакше пов'язані з Аксьоновим і "спікером" окупаційного парламенту республіки Володимиром Константиновим, а також із кремлівською верхівкою. Функціонують будівельні фірми "Консоль" (давній бізнес Константинова), "Моноліт" (формальні власники - люди з кола Аксьонова).

Ставлення кримчан до російських гостей - неоднозначне. Сімферопольці, з якими вдалося поговорити "Апострофу", в основній масі - проти російських туристів. Деякі жителі Південного узбережжя, навпаки, запрошують знайомих росіян "пересидіти" епідемію на півострові, обіцяючи розміщення у своїх міні-готелях.

"Суперечливе до цього відношення. З одного боку, ми всі боїмося цієї зарази. З іншого боку, місцеві хочуть заробити. Нас тут і так з усіх боків обклали російськими правилами і заборонами. До того ж сезон "стиснувся" буквально в три місяці. У цьому сезоні ми взагалі ризикуємо залишитися без копійки", - зізналася в розмові з "Апострофом" підприємець з Ялти Валентина.

Дипломатичні незручності

Є ще одна причина, чому кримським колабораціоністам важливо не допустити масового поширення вірусу в республіці. Згідно з міжнародним правом, що регулює питання захисту населення під час збройних конфліктів, Росія як держава-окупант повністю відповідальна за забезпечення кримчан всім необхідним, включаючи і медичне обслуговування.

"Відповідно до IV Женевської конвенції Росія як держава, яка окупувала, повинна забезпечити достатню гігієну і медичну допомогу жителям Криму. Росія зобов'язана інформувати міжнародну спільноту про заходи, вжиті для боротьби з поширенням COVID-19 в окупованому Криму", - наполягають в Постійному представництві України в ООН.

У разі спалаху епідемії на Москву посипляться вимоги впустити до Криму представників міжнародних організацій для моніторингу ситуації. Москва гарантовано піде у відмову, але росіянам, які хочуть використовувати епідемію коронавірусу для зняття санкцій, зайві дипломатичні тертя навколо Криму зараз не потрібні.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки