RU  UA  EN

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Смерть дітей від коронавірусу: інфекціоніст про головні причини летальних наслідків

Лікар про те, як лікувати дітей від COVID-19

Лікар про те, як лікувати дітей від COVID-19 Сергій Крамарев Фото: Сергій Темиренко

За даними ВООЗ, діти набагато менше хворіють COVID-19, ніж дорослі, та й переносять інфекцію легше. Однак по всьому світу фіксують смерті від коронавірусу і найменших жителів планети. В Україні офіційно підтвердили дві смерті дітей від COVID-19. Журналістка "Апострофа" поспілкувалася з відомим українським дитячим лікарем-інфекціоністом СЕРГІЄМ КРАМАРЕВИМ, який розповів про головні симптоми хвороби у дітей, і основні причини летального наслідку.

- Які найпоширеніші симптоми коронавірусу у дітей, на що варто звертати увагу?

- Ці симптоми практично не відрізняються від тих, які з'являються у дорослих. Найчастіші симптоми - кашель і температура, а при більш тяжкому перебігу хвороби - задишка. Інші симптоми теж можуть розвиватися, але рідше, ніж у дорослих.

Інше питання, що у дітей захворювання протікає легше, ніж у дорослих. Але, як бачимо, може мати і сумний результат.

- З урахуванням легкого перебігу коронавірусу у дітей, що може привести до смертельного наслідку?

- Тут треба розбиратися в кожному конкретному випадку. Але, якщо говорити про дітей, то найчастіше це ті, хто належить до групи ризику. У яких є важкі фонові захворювання, і на них нашаровується коронавірусна інфекція SARS-CoV-2.

Таких дітей варто особливо берегти, намагатися виключати контакти з іншими людьми, не відвідувати масові заходи. Я вважаю, що таким дітям зараз не варто ходити в школи і дитячі садки, бо для них зараження може бути смертельно небезпечним.

- Чи є якісь специфічні симптоми захворювання COVID-19 у дітей?

- Особливість цього вірусу в тому, що він вражає судини, тому у дітей, частіше з групи ризику, можуть виникати симптоми, схожі на синдром Кавасакі (некротизуюче запалення судин - "Апостроф"), які дуже важко протікають. У світі ці факти вже описували, і там бували летальні випадки.

Але якоїсь специфіки немає, принаймні в Україні такого не спостерігалося. Симптоми все ті ж, що й у дорослих.

- Який алгоритм лікування дітей, чи відрізняється він від дорослого?

- Певною мірою відрізняється. Тому що є цілий ряд препаратів, який застосовується у дорослих, але їхня ефективність для лікування дітей не доведена. Більш того, деякі препарати можуть бути для дітей навіть небезпечними.

Ось це і є проблема для педіатрів, що у нас менше можливостей для противірусного лікування.

- А можна сказати, що діти одужують швидше, ніж дорослі?

- Так, дійсно, якщо усереднити цей показник, то діти і хворіють менше, і одужують швидше. Але, як бачимо, не всі.

- Після того, як почався навчальний рік, діти стали частіше хворіти, у порівнянні з літом?

- В останні місяці всі стали більше хворіти, і діти також. У наших лікарнях у 2-2,5 рази збільшилася кількість дітей з COVID-19. Однією з причин, справді можна виділити те, що відкрилися школи і садки, що діти стали більше контактувати між собою. Хоча це і не єдина причина.

- Загалом статистика захворюваності дітей залишилася, як і раніше, невисокою?

- Якщо в загальному, то відсоток зараження дітей по всьому світу складає 2-10%. У нашій країні - це 7% від усіх захворілих.

Читайте також