Невеликий клаптик суші в Чорному морі, острів Зміїний, у ході російсько-української війни набув дуже важливого значення. Спочатку Зміїний став символом національного опору, після того як невеликий загін прикордонників за відомим курсом направив російський військовий корабель. А коли крейсер "москва" шляхом негативного спливання дійсно перейшов до складу підводної флотилії окупантів, острів став стратегічною точкою на карті, за яку продовжуються запеклі бої. Чому контроль над Зміїним такий важливий для рашистів і чим може завершитися ця битва - з'ясовував "Апостроф".
Зміїбаївка
Бойові дії на Зміїному активізувалися на початку травня. Так, 7 травня Байратари ЗСУ атакували два десантно-штурмові катери "Раптор", два ЗРК "Тор", склад боєприпасів та катер "Серна". На концерт Кобзона того дня потрапили 46 російських окупантів.
В цей же час над островом Зміїний був збитий російський гелікоптер Мі-8 при спробі висадки десанту, а два винищувачі Су-27 ВПС України відпрацювали по об'єктах рашистів на острові.
12 травня стало відомо про атаку в районі Зміїного на російський корабель забезпечення "Всеволод Бобров". За словами радника голови ОП Олексія Арестовича, корабель постачання віз на острів системи ППО.
"Ще одна Чорнобаївка - Зміїбаївка. Лізуть і лізуть. Ну навіщо ж брати цей нещасний острів розміром із чотири футбольні поля, на якому ховатися ніде", - зазначив Арестович.
Чим же такий цінний для російських окупантів Зміїний, що вони "лізуть і лізуть"?
Ідеальне становище
Щоб відповісти на це питання, спочатку потрібно подивитися на географічне розташування острова. А з воєнної точки зору, воно практично ідеальне. Зміїний розташований лише за 35 кілометрів від берегової лінії материкової України. Крім того, від Зміїного до Одеси лише 140 кілометрів та близько 200 кілометрів до Придністров'я. А від румунського портового міста Суліна Зміїний знаходиться на відстані всього 40 кілометрів, а Румунія – член НАТО. До речі, на тлі ескалації конфлікту НАТО посилило свій східний фланг, направивши додаткові сили якраз до Румунії.
Таким чином, маленький клаптик суші у Чорному морі має максимально вигідне розташування для проведення військових операцій.
"Це дуже зручна точка підходу для підрозділів спеціального призначення або десанту у напрямку Бессарабії або гирла Дунаю. Досить важлива опорна точка", - пояснює "Апострофу" координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець.
При цьому потенційні військові операції зі Зміїного можливі у напрямі не лише України, а й Придністров'я.
"Адже вони вже збільшили чисельність боєздатних груп у Придністров'ї" , - пояснює "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант Ігор Романенко.
"Росіяни можуть створити умови для закидання через Дунай диверсійних груп, щоб ті проникали і на територію України і, можливо, на територію південної частини Молдови, (там є 400 метрів пристані), щоб підштовхувати Придністров'я для проведення військової операції з півночі у напрямку нашого угруповання, яке дислокується в Одеській та Миколаївській областях", - додає "Апострофу" військовий експерт, головний редактор журналу Ukrainian Defense Review Антон Міхненко.
Тим більше, що останніми днями військово-політична ситуація в Молдові складається явно не на користь росії. Так, днями в Брюсселі президент Молдови Майя Санду в м'якій манері, але все ж таки закликала росіян забратися.
"Ми закликаємо до виведення російських військових з території Придністров'я, тому що їхня присутність порушує наш нейтралітет", - сказала Санду.
Нарешті, НАТОвська Румунія, ймовірно, буде відчутно нервувати, якщо отримає біля своїх морських кордонів росіян.
Нетривіальне завдання
Але! Щоб зробити з острова плацдарм для можливих операцій, його потрібно перетворити на оснащену військову базу, якою був ракетний крейсер "москва".
"Головним завданням ракетного крейсера "москва" було забезпечення оборони у північно-західній частині Чорного моря, - зазначає Міхненко. - Крейсер і знаходився неподалік острова Зміїний, і був командним пунктом, який забезпечував захист від наших атак з боку берега. Зараз у них не залишилося необхідних засобів, щоб контролювати ситуацію у північно-західній частині моря, особливо по лінії ППО” .
Крейсер "москва" пливе назустріч долі, 2013
Проте зробити зі Зміїного військово-морську базу під вогнем супротивника – нетривіальне завдання.
"Росіяни планують провести повітряно-морську десантну операцію, - пояснює "Апострофу" Ігор Романенко. – Щоб вона пройшла для них успішно, вони мають забезпечити протиповітряну оборону. І на морі вони мають придушити всі наші сили, щоб ми їм не заважали. Для цього на Зміїному потрібно сформувати угруповання ППО не нижче рівня С-300. Встановити ракетні комплекси дальністю 200–300 кілометрів, систему розвідки та управління. Якщо цього не буде зроблено, успішність проведення операції опиниться під великим питанням".
"Після втрати флагмана "москва", росіяни не відмовилися від планів висадки морського десанту і їм потрібне прикриття з повітря. Тому їхні плани - це перекидання на острів ЗРК сухопутного базування, яке могло б прикрити кораблі у разі можливої морської операції", - додає військовий експерт Михайло Жирохов, коментуючи ситуацію "Апострофу".
"Ймовірно, Росія планує морську десантну операцію в районі Затоки. Тим більше, якщо врахувати, що вони зруйнували міст через лиман. Фактично зараз комунікація з південно-західною частиною Одеської області можлива через територію Молдови, село Паланка. І якщо росія проведе операцію з Придністров'я, то з проведенням десантної операції в районі Затоки ця територія може бути відрізана від України", - пояснює "Апострофу" військовий експерт Михайло Самусь.
Втім, навіть якщо окупанти і не наважаться на висадку десанту на Одещині, контроль над Зміїним означає для нас блокаду цивільного судноплавства та втрату прибутку від портів.
"Цей острів дає можливість контролювати північний захід чорноморського басейну. Таким чином росіяни не дають діяти нашим цивільним суднам на цьому напрямі", - зазначає Романенко.
"Це контроль над частиною Чорного моря, адже там можна розмістити протикорабельні системи або артилерійські та повністю контролювати судноплавство з Одеси", - додає Жирохов.
Наразі ЗСУ активно протистоять спробам мілітаризувати Зміїний, але чи довго так триватиме?
"Зважаючи на відсутність в України військово-морського флоту, все це буде зі змінним успіхом. Постійно тримати на цьому напрямку Байрактари навряд чи будуть. По-перше, їх не так і багато. А по-друге, я погано уявляю, як можна організувати постійне чергування у повітрі, коли на фронті є важливіші цілі. А крім Байрактарів нічого конкретного у нас немає. Немає постійного контролю з повітря, тому будуть гойдалки: то наш наліт, то їх", - резюмує Жирохов.
Проте американська допомога по ленд-лізу може змінити ситуацію.
"Сил і засобів в України на це вистачить. Тим більше, якщо у нас з'являтиметься більше далекобійної артилерії. Наприклад, РСЗВ HIMARS (американська система залпового вогню, – "Апостроф") може мати дальність 300 кілометрів. Якраз вистачить, щоб регулярно накривати "Зміїний і зривати плани росіян. Потрібно руйнувати всі спроби росії щодо створення там військової інфраструктури, особливо стягування ППО. Це ключове. Якщо вони розмістять там ППО, тоді українській авіації, Байрактарам буде складно знищувати на Зміїному сили ворога", - запевняє Самусь.
Натомість, за словами начальника ГУР Кирила Буданова, здавати стратегічну точку ніхто не збирається.
"Острів Зміїний – це територія України, і ми її деокупуватимемо і битимемося за неї стільки, скільки потрібно", - підкреслив Буданов.