RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство
Погляд

Як зупинити ракетний терор Росії: спосіб є, але потрібна воля

Роман Світан розповів про способи протидії російським ракетним обстрілам

Роман Світан розповів про способи протидії російським ракетним обстрілам Фото: radiosvoboda.org

У четвер, 15 листопада, росія здійснила другу за тиждень терористичну ракетну атаку на Україну. Найбільше постраждали Дніпро та Одеса.

Як протидіяти російським ракетним ударам по енергетичній інфраструктурі та як убезпечити енергосистему України – своєю думкою в ефірі Aпостроф TV поділився військовий експерт РОМАН СВІТАН.

Сьогоднішня ракетна атака була слабшою. І наша ППО впоралася. Єдине - сьогоднішня атака була багаторівневою та ешелонованою. Тобто йдуть і БПЛА - від іранських Shahed до російських "Орлан" - і ракети повітряного базування, і ракети "Калібр".

Читайте: Свято наближається: коли Україна отримає "закрите небо"

Але ця атака вже не така масована, як позавчора. Масовану атаку, в районі 100 ракет, вони зможуть провести лише за місяць, не раніше.

Сьогоднішня атака – це частина однієї масштабної атаки. Тобто позавчора була атака з метою вибити об'єкти інфраструктури. Далі протягом доби вони перевіряли ще раз ступінь ураження об'єктів. І сьогоднішні ракети були спрямовані на ті об'єкти, які раніше їм не вдалося зруйнувати, можливо вони також атакували якісь нові об'єкти. Але наша ППО впоралася.

Єдиний спосіб протидії подібній загрозі – це знищення носіїв у точках пусків, у місцях базування. Тобто ми повинні знищувати ракети на пускових установках або на заводах з їх виробництва, або в логістичних ланцюжках, місцях їх зберігання. Плюс необхідно знищувати носії - це Чорноморський флот з ракетами "Калібр" і, природно, літаки типу Ту-95, Ту-160, Ту-22М3 на аеродромах. Для цього нам потрібна так звана паритетна зброя, наприклад, ракети типу Tomahawk з дальністю польоту в межах 2000-2500 км.

І в цьому питанні заяви наших партнерів відрізняються від їхніх дій. Практично всі наші партнери заявляють, що ми маємо повне право знищувати військові об'єкти супротивника на будь-якій території – це легальні військові цілі. Політики також заявляють, що ми можемо це робити, але дій не видно. Нам не дають цю зброю. Заявляють одне – але поки що не роблять. Цей розрив болісно позначається на нашій перспективі.

Читайте: Україна розхитала систему оборони росіян, тепер звільнятимемо - генерал

Якщо наші партнери не передадуть нам такої зброї, то доведеться закривати небо. Небо можна закрити певною кількістю зенітно-ракетних комплексів. Система ППО здатна виконати завдання десь на 85-90% - і це максимальний результат у розрізі знищення повітряних цілей. Жодна система світу неспроможна перекрити небо на 100%. Тобто 10-15% ракет все одно знаходитимуть свої цілі, полетять до систем генерації та передачі енергії, пробивши нашу систему оборони. Тому українцям необхідно зібрати волю в кулак, встигнути налаштуватися на нові реалії, готуватися до 6-годинних відключень електроенергії.

Наша енергетична система є дуже стійкою. Вона була збудована у минулому тисячолітті, і мала витримати ядерні вибухи. Але є проблема, що енергосистема нині перебуває у приватних руках. Приватники ніколи не вкладатимуть свої кошти для того, щоб підтримувати так званий держрезерв, який був раніше.

У результаті, необхідно просити партнерів надати паритетну зброю та знищувати цілі на території супротивника. Далі удосконалити систему ППО, довести її ефективність до 85-90%. Також необхідно переводити енергетичну систему в розряд державної власності. Щоб держава займалася критичною інфраструктурою, тому що приватник не зможе цього зробити.

Читайте також