У квітні 2018 року делегація Дніпровської єпархії УПЦ Київського патріархату привезла в Україну Благодатний вогонь з Гробу Господнього. Вперше святиню раніше всіх доправили саме представники УПЦ КП. Ця подія, що стала можливою завдяки зусиллям меценатів української церкви, стала провісником отримання Томосу про автокефалію на початку 2019-го.
За свою новітню історію, після здобуття Незалежності, Україна встигла отримати чимало перемог. Окрім військових звитяг над загарбниками, ми мали досягнення у спорті, культурі, науці, які також можна назвати переможними. Все це – попри протидію з боку “заклятого сусіда”, та, часто, всупереч власним ваганням, сумнівам і нав’язаним тим же “сусідом” національним комплексам. Однією з таких безумовних перемог є здобуття Томосу про автокефалію Православної церкви України п’ять років тому – у січні 2019-го. Пригадаймо, що буквально за рік до того, як ця історична подія відбулася, – вона здавалася абсолютно нереальною. Враховуючи політичну вагу Москви, її вплив у православному світі та маніакальне небажання випускати Україну зі своїх “обіймів”, передусім – у духовній сфері, – здавалося, що позитивного вирішення питання про церковну Незалежність нам доведеться чекати, у найкращому випадку, десятиліттями.
Натомість, усе сталося впродовж декількох місяців – принаймні, з точки зору пересічного українця, що стежив за подіями з новинних заголовків. Там можливість надання українській церкві Томосу почали широко обговорювати навесні 2018 року – після Великодніх свят, коли 19 квітня Верховна Рада ухвалила постанову про відповідне звернення до Вселенського патріарха Варфоломія. Проте цьому голосуванню передували тривалі дипломатичні консультації – непублічні, без зайвої уваги преси. Сьогодні, п’ять-шість років потому, коли отримання Томосу вже стало історією, ми можемо по-новому поглянути на події, значення яких тоді до кінця не усвідомлювали. Одна з таких подій – доправлення в Україну Благодатного вогню з Єрусалима у Велику суботу 7 квітня 2018-го. Символ Воскресіння Господнього першою привезла на рідну землю делегація Української православної церкви Київського патріархату. Причому, святий вогонь спочатку побував у Дніпрі, а вже звідти вирушив до столиці та інших міст України.
Який зв’язок між цією подією та отриманням Томосу? Передусім, зазначимо, що поширення Благодатного вогню – це давня традиція, притаманна більшості православних країн. Сходження святого світла у Кувуклії біля Гробу Господнього провіщає Воскресіння Христа. Поширення вогню – це також поширення цієї доброї звістки, що для християн сповнена радості та надії. Водночас, в Україні цю святкову подію тривалий час використовував для своєї популяризації Московський патріархат. Представники МП мали пріоритетний доступ до храму Гробу Господнього в Єрусалимі через канали РПЦ. Та все змінилось у 2018 році зусиллями дніпровських меценатів Київського патріархату.
6 квітня 2018 року до Єрусалима приватним літаком вилетіла делегація УПЦ КП у складі протоієрея Дніпровської єпархії Віталія Лопушанського та відомих меценатів Олександра Петровського та Еміля Арутюняна. Перед дорогою паломники помолилися іконі Божої Матері “Несподівана радість” у головному єпархіальному храмі Дніпра та отримали благословення від єпископа Дніпровського Симеона (Зінкевича).
Олександр Петровський та Еміль Арутюнян – багаторічні меценати релігійних громад Дніпра, кавалери найвищих орденів Української православної церкви Київського патріархату та Вірменської апостольської церкви. Не один рік вони присвятили налагодженню зовнішніх міжконфесійних зв’язків УПЦ КП, зокрема – з Єрусалимським патріархатом та іншими давніми східнохристиянськими церквами. На той час меценати також були залучені до консультацій з Константинополем щодо надання Томосу. Історичне паломництво вони організували власним коштом, чудово усвідомлюючи його значення для зміцнення авторитету української церкви.
У Страсну п’ятницю дніпряни відвідали християнські святині, розташовані у Старому Місті Єрусалима довкола храму Гробу Господнього. У Велику суботу зранку представники УПЦ КП вирушили до місця, де відбувається головне таїнство. Шлях до Святого Гробу пролягав через вірменський квартал – один із чотирьох давніх кварталів Старого Міста. Біля вірменської церкви Святого Якова паломники зустрілися з представниками Вірменської апостольської церкви. Для Еміля Арутюняна цей храм особливий, адже тут кількома роками раніше він хрестив свого сина.
Делегація УПЦ Київського патріархату в Єрусалимі 7 квітня 2018 року. Зліва направо: Еміль Арутюнян, Олександр Петровський, Віталій Лопушанський
Саме вірменські ієрархи провели українців до Кувуклії, де сходить Благодатний вогонь. Попри складні відносини між Україною та Вірменією, місяцем раніше – у березні 2018 року – Дніпро відвідав Патріарх і Католикос усіх вірмен Ґареґін ІІ. Він освятив вірменський храм Святого Григора Лусаворича – найбільший у східній Європі, збудований за підтримки Олександра Петровського. Петровський і Арутюнян також доклалися до організації першого в історії пастирського візиту глави Вірменської апостольської церкви до Дніпра. Так меценати УПЦ КП налагодили дружні зв’язки з впливовою східнохристиянською конфесією.
Друзі з Єрусалима заздалегідь подбали про місце для паломників у храмі Гробу Господнього – просто біля віконечка, де спалахне Благодатний вогонь. Близько третьої години відбулося чудо сходження. Отець Віталій Лопушанський передає свічки з вогнем супутникам: Олександр Петровський та Еміль Арутюнян запалюють усі три дніпровські лампадки. Разом з ними вони рушають до аеропорту Тель-Авіва.
Сходження Благодатного вогню 7 квітня 2018 року
“Ми щасливі, що бачили сходження Благодатного вогню. З радістю його веземо у наше святе місто Дніпро. Слава Дніпру!”, – заявив Олександр Петровський.
Благодатний вогонь – на українській землі
О 19:20 приватний літак мецената приземлився в Дніпрі. Вперше Благодатний вогонь в Україну раніше всіх привезли представники Української православної церкви Київського патріархату. Після приземлення делегація одразу вирушає до храму ікони “Несподівана Радість”. Тут, на вулиці Січових Стрільців, велелюдно. Багато людей у військовій формі – це ветерани війни з Москвою, зокрема – отці-капелани. Вони зібрались, щоб взяти Благодатний вогонь для воїнів на сході України.
Делегатів особисто зустрів єпископ Дніпровський Симеон (Зінкевич). Він подякував паломникам за вогонь, привезений з самого Гробу Господнього. Серед гостей присутній настоятель храму Різдва Христового на Подолі Миколай Салабай. Він повіз священний вогонь з Дніпра до Києва. Благодатний вогонь з Єрусалиму також отримала громада вірменського храму Святого Григора Лусаворича. Та особливо зворушливо пройшла передача вогню у церкві Різдва Богородиці в Дніпрі – за участі заслуженої артистки України Оксани Петровської та її сина Олександра.
Олександр і Оксана Петровські, 7 квітня 2018 року
Храмовий комплекс Різдва Пресвятої Богородиці був збудований у 2012 році коштом Міжнародного благодійного фонду “Солідарність” Олександра Петровського. У Великодні дні 2018 року він збагатився на ще одну хрестильну каплицю, зведену з дерева та оздоблену іконостасом.
Як повідомляли тодішні ЗМІ, у 2018 році майже 7 мільйонів українців відвідали великодні богослужіння. Найбільше у Львівській, Київській, Чернігівській та Дніпропетровській областях. Зростання уваги до Церкви у Дніпрі стало стійкою тенденцією, що тримається впродовж декількох років.
Отримання Дніпром Благодатного вогню у 2018 році викликало великий ажіотаж серед вірян і посилило віру в отримання Томосу про автокефалію української церкви. Це був важливий крок на шляху до церковної Незалежності, що підняв авторитет Київського патріархату – конфесії, на базі якої згодом була утворена Помісна Православна церква України. Чин 7 квітня 2018 року також показав, що в Україні є люди, які здатні взяти на себе відповідальність за майбутнє української церкви.