Як створювалася українська військова розвідка, до чого готувалися ще в 90-х, і чому Росія рано чи пізно мала розпочати війну. Про це в інтерв’ю "Апостроф TV" розповідає один із засновників ГУР Олександр Скіпальський. Він згадує перші роки служби, ділиться думками про роль спецслужб у нинішній війні, оцінює роботу ГУР та СБУ, говорить про п’яту колону в Україні, моральні межі під час операцій і те, що, на його переконання, має зробити кожен громадянин для перемоги.

– Чи часто вас називають батьком-засновником української військової розвідки?

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

– Уникаю подібних сентиментальних термінів, тому що не хочу перетворюватися на якусь картинку – "я солдат, я генерал". Простіше сказати, що я свою роботу зробив.

– Згадаємо, як це було. Я пам'ятаю 90-ті роки. Тоді Україна була в полоні такого всеохопного пацифізму. А я сам чув від політиків фрази: "Ми ні з ким воювати не збираємось". Армія - це щось таке, знаєте, щоби парад на Хрещатику провести. Як ви тоді зрозуміли, що військова розвідка має бути в країні?

– Це було в результаті моїх ідейних, ідеологічних переконань, в першу чергу. До відданості національним інтересам я прийшов не просто в силу цілої низки життєвих епізодів або навіть і генетичного коду, але не тільки в створенні військової розвідки, така була моя позиція. Вона проявилася і в створенні спілки офіцерів. Наприклад, ідея протистояти колишньому КДБ СССР щодо створення цієї патріотичної організації належали мені.

І на чолі спілки був обраний генерал Мартіросян, вірменин за походженням, депутат Верховної Ради Союзу. Це ліквідувало заготовку з боку КДБ, що націоналісти відроджують своє минуле, кровожерливе і так далі. Тобто важко було звинуватити в продовженні тенденції зростання націоналізму.

– Ви вже тоді передбачали, що росіяни створюватимуть ось цю дезінформаційну кампанію про нацизм в Україні?

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

– Безумовно, вони робили спробу, і я знав, бо не дивлячись на те, що документи по моєму звільненню були відправлені в Москву, але оскільки я був депутатом Рівненської обласної ради, і плюс підтримка мене з боку Мартіросяна, який передав листа керівнику КДБ Крючкову, де я відкрито написав, що потрібно робити, щоби мати спокій в державі. Все це призупинило. Але старалися мене позбавити ознайомлення з документами. Більше того, я офіційно написав листа Гриньову, був такий спікер парламенту українського, і на його прохання. Я йому кажу: "У нас готуються події такі, як в Прибалтиці, як в Кавказі. Ми вислідкували, що йде розгортання вузлів зв'язку і визначення місць дислокації, окупації на західній території». Він каже: "Це серйозно, напишіть". Написав, вони відправили в Москву. І там знову читали, крім листа мого Крючкову, ще читали мою доповідь в Верховній Раді про загрозу.

Чекайте, тобто секретну доповідь, яку ви відправляли?

– Я не міг відправити її секретно, я відправив в адресу Гриньова.

Так вас засвітили, як українського розвідника?

– Мене засвітили як українського патріота. Патріота і розвідника. Ну, це для мене вже було не нове, тому що я відкрито написав Крючкову і вийшов із партії, написав, що служба КДБ повинна бути органом спеціального призначення, не вирішувати національні питання збройним шляхом, не розривати стосунки, не підтримувати позицію президента.

І все це я відкрито написав і навіть Крючков, прочитавши, передав через Мартіросяна: "Передайте полковнику Скіпальському мою подяку за його чесну позицію". Так що я, будучи професіоналом, не був підпільником. Мою позицію знали. І мій рух у столицю почався от з такого маленького запрошення, щоб я це взяв.

Ви документи принесли?

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

– Взяв з собою для того, щоб не було подібних перекручень. От перший документ про про моє призначення. Витяг з протоколу засідання комісії Президії Верховної Ради України. Я був третім призначений Верховною Радою в нинішнє СБУ, як керівник військової контррозвідки. Моя базова освіта - це контррозвідка.

Я закінчив контррозвідувальний факультет. По-друге, був прецедент в Радянському Союзі, який мене морально розкріпостив і я на відповідну пропозицію погодився. Генерал Івашутін, який був зампредом КДБ, перейшов у ГРУ. А я погодився перейти і очолити процес створення військової розвідки.

А ви передбачили війну Росії проти України?

– Не тільки передбачив, я був переконаний, що це станеться рано чи пізно. І весь подальший час починаючи з 92-го року, я з цієї позиції не сходив.

– Наскільки, на вашу думку, ГУР виявився ефективним і здатним протистояти російському вторгненню?

– Мене задовольнила поява таких керівників, як Валерій Кондратюк і в подальшому Кирило Буданов. Це люди віддані повністю національній ідеї Україні. Це люди сміливі і люди, які не маніпулювали, не використовували посаду для того, щоб там транспортувати контрабандні медведчуковські чи порошенківські кошти за кордон. Це люди, які захищали Україну і захищають.

В умовах такої війни, яку ми маємо з Росією, протистояння з державою, яка в декілька разів по чисельності і по потужності сильніша, то я думаю, що останні 10 років військова розвідка України займає перше місце.

А що ви думаєте, зараз Україна почистилась від політичної дуже впливової п'ятої колони?

– Безумовно, війна вносить свої корективи і безумовно, їхня діяльність більш замаскована. І навіть ті, хто би хотів проводити цю політику, вони остерігаються все-таки. Ну, але загально ті, як в Україні прийнято сказати, ждуни, вони є, їх треба виявляти, їх треба нейтралізовувати.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Наприклад, таку структуру ФСБ, як Московський Патріархат, ми ніяк не поставимо на місце.

І в контексті війни, що ви очікуєте від українських спецслужб, зважаючи на те, що Росія не спиняє цю війну і спинятись не збирається. Як діяльність, в тому числі Головного управління розвідки, впливає на баланс сил?

– Ми об'єктивно є меншою країною із меншим ресурсом. Тому очевидно, що ми маємо бути на голову ефективнішими за ворога. І це також частина спеціальних операцій, які виводять з ладу, наприклад, російський Чорноморський флот.

Українці вразили всіх операцією «Павутина». Це настільки складна операція, яку проводила Служба безпеки України. Ізраїльтяни утнули щось подібне зараз, коли теж використали дрони можливо і з штучним інтелектом з території Ірану, як вони самі повідомили.

ГУР і СБУ це саме той полігон, який обкатує найновіші технології. Головне завдання зміцнювати і вдосконалювати структури. Я би хотів, щоб Україна більш професійно активізувала саме агентурне проникнення у ворожий табір.

У китайців теж потужна спецслужба. Як думаєте, вони вивчають операції українського ГУР?

– Китайська розвідка має дуже гарних вчителів, Конфуція, Сун-Зі. Вона використовує їхні трактати. Але успішність діяльності розвідників нових спецслужб полягає не тільки в теоретичних догматах, а в успішності реалізації. От, наприклад, та ж «Павутина». Теорію можна придумати. Але, саме під керівництвом Василя Малюка зробили такий хід. Тобто,це мають бути дуже креативні люди.

Ви зустрічаєтесь з молоддю? Я до чого запитую. Нам же треба готувати ось таку креативну молодь, яка буде зупиняти російську навалу силою свого інтелекту.

– Безумовно, я спілкуюся і максимально радію від того, що чимось можу підказати, допомогти і в кінці-кінців виказати свою позицію на ту чи іншу операцію, спираючись на мій майже 60-річний досвід перебування в спецслужбах.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Буде неправильно, якщо ми про ворогів не поговоримо. Не можна примітивізувати ворога, не можна казати, що вони там дурні, нічого не вміють. Там школа, КДБ дуже давня.

– Я би школу зробив навіть з часів Івана Грозного. Тому, безумовно, Росія має досвід величезний, але тут ще відігрують роль певні періоди об'єднавчі. Україна захищається. Ми обороняємо свою землю. І сьогодні захищати потрібно власними силами, спиратися на власні сили. І дуже добре, що ми почали відновлювати оці от засоби ураження.Бо тоді ми їх тільки продавали і руйнували. На жаль, ніхто поки що, не поніс відповідальність. Я нещодавно говорив з генерал-лейтенантом Ігорем Романенком на тему, як же так сталося, що зняли з озброєння зенітно-ракетні комплекси С-200 і просто їх порізали на метал.

Олександре Олександровичу, а якщо говорити про ворога, я сказав, що не можна його недооцінювати, але і переоцінювати це теж небезпечно, тому що ряд операцій, які проводили російські спецслужби за кордоном, були абсолютно провальні. Пам'ятаєте, як вони намагалися отруїти Скрипалів в Солсбері, наслідили там скрізь, на всіх камерах засвітилися. Петров і Баширов потім давали якесь інтерв'ю. А один з останніх обмінів коли, на жаль, наші партнери пішли на те, що обміняли реальних воєнних злочинців на якихось випадкових людей, яких росіяни просто захопили у себе в Росії. Наприклад, там був Красіков. Це серійний кілер російський, якого Путін особисто відправив в Берлін, щоб він вбив там чеченського польового командира Хангашвілі. І його взяли завдяки двом німецьким підліткам, і засудили. В які больові точки треба бити ворога, щоб йому було дуже боляче? Що ви скажете?

– В кожній спецслужбі, як і у агентурному апараті, так і у професійних спеціалістів, є моральні критерії, критерії загальнолюдські. Якщо ми захищаємо свою батьківщину, це обов'язок наш перед нашою державою, перед нашою нацією, перед нашим народом. Це критерій, який стимулює і вимагає підвищити рівень.

В Росії сьогодні панує або чиновник, або кар'єра, або гроші. І от ці фактори потрібно обов'язково нам враховувати. Підкуповувати чиновників і так далі.

Ви подивіться, Ізраїль не соромиться сказати, що 60% населення Ірану ненавидять Хаменеі і тому його легко підкупити і провести спецоперацію. В Росії теж сьогодні багато хто розуміє, що вони зробили величезну помилку, напавши на Україну.

Ви професійний розвідник. Що ви скажете, всі методи на війні мають бути використані спецслужбами?

– На грані фола. Це не означає, що ти повинен пройти операцію так, щоб цинічно не порушити міжнародне право .

А ви ще згадуєте про міжнародне право? Воно існує?

– Якщо ми це відкинемо, не буде у нас стримуючих механізмів. Ми повинні виховувати своїх спеціалістів максимально поважати наявність міжнародного права. Подивіться відмінність поведінки до полонених у нас і в росіян.

Генетично, з часів Івана Грозного Росія розвивалася і стала такою могутньою за рахунок тільки загарбання, поневолення і експлуатації чужих земель.

Мені сподобався вислів генерала, національного героя Чечні Дудаєва, який сказав, що українці йому нагадують бджолину родину, коли в час загрози вони налітають, як бджоли саможертвою і вбивають свого ворога.

Як думаєте, Путін понесе покарання за те, що він зробив?

– Понесе. Є воля Божа, є закономірність розвитку людства, коли за кожну невинно вбиту дитину, вони понесуть покарання.

Мене хвилює те, що з дискурсу в Україні зникає поступово слово "перемога". Мені здається, його треба повертати. Що ми маємо всі разом зробити для збереження української державності і перемоги?

– Кожний громадянин України, не дивлячись на свій вік, повинен внести свою краплину в загальні зусилля до перемоги. Непроста ситуація в Україні. В силу причин ми втратили територію. Але візьміть Фінляндію. Маннергейм не виграв війну, не розгромив Радянський Союз. Але зберіг Фінляндію. Фінляндія сьогодні країна НАТО, там найкращий рівень життя серед північних народів, з Норвегією, Швецією. І вона буде довго чекати, коли Китай захопить свої території на сході Росії.Точно так же і фіни повернуть свої історичні землі. І ми повернемо свої.

Чи означає це те, що Росія розвалиться врешті-решт?

– Росія врешті-решт розвалиться, вона не зцементується. А там процеси внутрішні ідуть закономірно.

А що потрібно зробити, щоб Україна стала лідером демократичного світу?

– Багато чого залежить і від народу, і від особистості. Давайте будемо вибирати людей чесних, які не мають моральних травм і в більшості тих, хто любить Україну.