RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Чотири кандидати у ватажки ДНР: що кажуть в Донецьку про відхід Захарченка

Повторення луганського сценарію в Донецьку малоймовірно

Повторення луганського сценарію в Донецьку малоймовірно Фото: УНІАН

Після зміни ватажка так званої "Луганської народної республіки" Ігоря Плотницького на Леоніда Пасічника, що стало наслідком зниження рівня впливу на непідконтрольних територіях Донбасу Владислава Суркова, ще одному протеже помічника президента Росії - ватажку так званої ДНР Олександру Захарченку - все частіше стали пророкувати відставку. Наскільки можливі перестановки в окупованому Донецьку і хто може зайняти крісло тамтешнього ватажка, розбирався "Апостроф".

Незважаючи на те, що в інформаційному просторі окупованої Донецької області зберігається відносний спокій, підстави хвилюватися в Олександра Захарченка все ж є. З його відстороненням від керівництва так званої "Донецької народної республіки" (а то й зовсім з усуненням) кураторам випаде чудова можливість сховати кінці у воду в історії з втечею Ігоря Плотницького, у якій сам Захарченко зіграв не останню роль.

Відразу після завершення так званого "перевороту" в Луганську стало зрозуміло, що ватажкові ДНР не світить об'єднати і очолити відразу дві самопроголошені "республіки". І тепер головне завдання Захарченка – хоча б утриматися у своєму кріслі. Утім, шанси в нього досить великі, адже ОРДО продовжує перебувати практично під одноосібним впливом команди Суркова.

"У Донецьку зовсім інший політичний клімат, - розповіло "Апострофу" джерело, наближене до Захарченка. – Після втечі Бєса (бойовика Ігоря Безлера, - "Апостроф"), Стрєлкова (одного з ватажків бойовиків Ігоря Гіркіна-Стрєлкова, - "Апостроф"), загибелі Гіві та Мотороли в Захарченка практично не залишилося політичних конкурентів із іншої пісочниці. У нас, у Донецьку, ніколи не було такого чіткого поділу "гілок влади" між російськими кураторами, як у Луганську, тому і протистояння між Захарченком і його політичними опонентами з початку 2015 року вже не було. Думаю, що зміна голови ДНР можлива тільки в тому випадку, якщо Захарченко вже дуже сильно проштрафиться, але ніяк не з політичних мотивів".

У той же час ще одне джерело "Апострофа" повідомило, що якщо "деякі російські політичні сили захочуть докласти зусиль", то заміна окупаційної адміністрації в Донецькій області "не за горами".

"Такі настрої [про зміну верхівки ДНР] ходять вже давно. Знаєте, і це не дивно, бо мало кому і тут, і там [в Росії] подобається регулярне зростання апетитів Захарченка. Багато хто думає, що Захарченко непохитний, але так думали і про Плотницького. А воно ось як вийшло. Так що можу припустити, що підводні течії підточать камінь на ім'я Захарченко", - розповів співрозмовник, додавши, що ймовірність силового відсторонення верхівки ДНР вкрай мала. Пов'язано це зі скандалом у Луганську, який досі не вщухнув. "Можливо, Захарченко сам захоче піти, можливо, доведеться чекати "виборів", - зазначив він.

Кого ж бачать у Донецьку на місці Захарченка? Є кілька кандидатів.

Кандидат №1. Олександр Ходаковський – екс-ватажок батальйону бойовиків "Восток", колишній "керівник "ради безпеки ДНР", керівник сепаратистської організації "Патріотичні сили Донбасу". Називає себе опозицією чинному "керівництву" так званої ДНР, відомий різкими висловлюваннями на адресу Захарченка і його оточення. За непідтвердженою інформацією, Ходаковський – протеже російських силовиків і після переваження кураторства в ОРЛО на бік силового блоку РФ має великі шанси зайняти місце Захарченка. Ходаковський має впливових покровителів у Москві, які роблять на нього серйозні ставки. Існують прогнози, що восени 2018 року Ходаковському забезпечать перемогу на так званих "виборах", в результаті чого він стане новим ватажком ДНР. У разі такого повороту подій є загроза активізації бойових дій на Сході України з метою розширення територій, підконтрольних окупаційному режиму.

Олександр Ходаковський Фото: EPA/UPG

Кандидат №2. Ігор Безлер (Бєс) – військовий командир бойовиків, що втік і наразі знаходиться в окупованому Криму. Веде активну інформаційну війну проти Захарченка. Джерела "Апострофа" на окупованому Донбасі вважають, що Безлер повернеться в Донецьк ближче до осені, щоб взяти участь у "виборах". Тим не менш шанси на перемогу в порівнянні з першим кандидатом у нього невеликі.

Ігор Безлер Фото: img.joinfo.ua

Кандидат №3. Олександр Бородай – росіянин, екс-радник Захарченка, соратник Ходаковського, у 2014 році - так званий "глава "ради міністрів ДНР". Наразі є главою так званого "Союзу добровольців Донбасу" (організації, що об'єднала бойовиків, які воювали на Донбасі). Деякі джерела "Апострофа" вважають, що Ходаковський дискредитував себе на політичному поприщі, тому довіряти йому керівництво ДНР не варто. У зв'язку з цим може бути вирішено передати кермо правління Бородаю. Але ця фігура буде лише номінальною, за фактом курирувати його роботу на місці будуть через Ходаковського.

Олександр Бородай Фото: EPA/UPG

Кандидат №4. Денис Пушилін – голова так званої "народної ради ДНР". Протеже російських лівих сил і націоналістів. Є наближеним до лідера ЛДПР Володимира Жириновського. Пушиліну пророкували місце ватажка ДНР минулої осені в період активізації діяльності покійного екс-ватажка луганських бойовиків Валерія Болотова. Оскільки обидва були особами зі сфери впливу Жириновського, у разі політичного прориву лівих сил у питанні кураторства окупаційними адміністраціями в ОРДЛО вони могли успішно зайняти "керівні посади". Ліквідація Болотова послабила позиції російських лівих на Донбасі, але не виключено, що ЛДПР в черговий раз спробує поставити до годівниці свою людину.

Денис Пушилін Фото: EPA/UPG

Тим не менш джерела "Апострофа", знайомі з ситуацією, схиляються до того, що Олександр Захарченко все ж найближчим часом залишиться в ролі ватажка ДНР. Однак, згідно однієї з версій, він перейде під негласний повний контроль нового "керівництва" так званої ЛНР.

Читайте також