RU   UA   EN  

Понеділок, 20 травня
  • Лайм
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
26.15
Світ

Ліга чемпіонов 2018/19: новини, результати, відео

Лукашенко зрозумів, що Путін його може знищити: у нього є два сценарії - білоруський політик

Віталій Римашевський про новий виток білорусько-російського конфлікту

Віталій Римашевський про новий виток білорусько-російського конфлікту Віталій Римашевський Фото: belsat.eu

Про те, як фактична анексія Білорусі допоможе Путіну ще довго утримувати владу в Росії, які завдання максимум і мінімум у Кремля, де знаходяться слабкі місця Лукашенка у конфлікті з Кремлем, в інтерв'ю "Апострофу" розповів білоруський політичний і громадський діяч, співголова партії Білоруська Християнська Демократія ВІТАЛІЙ РИМАШЕВСЬКИЙ.

- З огляду на новий виток претензії Росії до Білорусі, бажання "більш тісної інтеграції", підкріплене загрозою втрати знижки на нафту для РБ - як все це можна пояснити?

- Безумовно, рівень конфронтації вийшов на новий виток, якщо порівнювати рівень білорусько-російських відносин за останні 15 років. Це нові вимоги з боку РФ з приводу здачі білоруської незалежності. Прозвучали чіткі, образливі для білорусів і білоруського уряду вимоги здати суверенітет. По-перше, це було сказано в формі "більш тісної інтеграції та єдиної митної служби".

Хоча потрібно зазначити, що ці вимоги висуваються у відповідність тих зрадницьких речей, які були записані в планах побудови Союзної держави РФ і Білорусі ще 20 років тому (договір про Союзну державу 1999 року, - "Апостроф").

По-друге, Росія дала зрозуміти, що вона не буде субсидувати білоруську економіку дешевими енергоносіями. Це серйозний новий виклик для суверенітету Білорусі. Росіяни публічно на всіх рівнях позначили свою чітку і жорстку позицію. Якщо її описати коротко, то вона звучить так: гроші в обмін на незалежність.

- Що є слабким місцем Лукашенка, чому Москва може йому робити такі пропозиції?

- Найсерйозніша помилка була зроблена ним на самому початку його правління. Він прийшов до влади під гаслами реанімації СРСР і навіть прагнув стати лідером реанімованого Союзу. Саме Лукашенко лобіював цю ідею, у нього були високі рейтинги в РФ, якщо порівнювати з Борисом Єльциним. Лукашенко лобіював ідею інтеграції з РФ. Це зробило Білорусь заручницею Росії і в економічному, і в політичному, і у військовому плані. Перші 15 років свого правління Лукашенко намагався планомірно реалізувати цей план: планомірно зменшувалося значення білоруської мови, національної культури, в силові структури впроваджувалися проросійські агенти - навіть якщо етнічні білоруси, то з проросійськими поглядами. Так було і з ідеологічної вертикалі: Захід подавався як загроза.

Нагадаю, що в Білорусі ідеологи є в кожному держпідприємстві, університеті і армії в якості політруків. Через них проводилася ідеї союзу з Росією і єдиного народу. Підрив економічної незалежності пов'язаний з фатальними помилками: зав'язування білоруської економіки на російський ринок, дешеві енергоносії і відсутність реформ, які дозволили б білоруській економіці бути більш конкурентоспроможною в сучасному світі, тобто більш незалежною від будь-якої держави.

Це головні помилки. В останні 5 років він це зрозумів. Його шанси перехопити владу в Росії зведені до нуля, там владу жорстко контролює ФСБ, силові структури, підконтрольні Путіну. Лукашенко розуміє, що його можуть або просто знищити в рамках великої держави, або зроблять маленьким васалом. Тому поступово в Білорусі стала змінюватися політика: багато говорять про диверсифікацію економіки, є послаблення в сфері білоруської мови, пропаганди національної культури.

Але час втрачено. Після 20 років знищення, коли в кілька разів зменшилася кількість дітей, які навчаються білоруською мовою, сьогодні це десь 1-1,5 відсотків дітей на всю Білорусь. Це результат тривалої політики Лукашенка, тепер потрібно за це розплачуватися.

Фото: EPA/UPG

- У чому інтерес Кремля в "більш тісній інтеграції" Білорусі в Росію?

- Економічна ситуація в Росії не найкраща і немає передумов для поліпшення. Тому Білорусь будуть використовувати для зміцнення образу Путіна як "збирача російських земель". У цьому контексті йде і окупація Криму, і публічний виклик США. Фактична анексія Білорусі закріпила б за Путіним цей образ "збирача". Для російської громадськості це подали б як чергову перемогу Росії. Це величезний плюс для нинішньої влади РФ на тлі економічної кризи і збідніння населення.

Інтеграція Білорусі - важливий елемент внутрішньоросійської політики. Завдання максимум - анексія Білорусі, завдання мінімум - розміщення на території Білорусі російських військових баз.

Що значить розміщення російських військових баз на території Білорусі і чому Лукашенко від цього відмовляється? Всім зрозуміло, що росіяни з цих баз вже не підуть, як вони не збиралися йти з Севастополя. Ці бази стануть плацдармами для наступного етапу - анексії Білорусі.

- В Україні колись була інформація про те, що Путін нав'язував деяких українських силовиків Януковичу. Наскільки білоруські силовики вже сьогодні керовані саме Лукашенком, а не Москвою?

- Росіяни не вказують Лукашенку, кого він повинен призначати на посади. Принаймні, така інформація ще ніде не просочувалася. Хоча, звичайно, багато керівників силових структур є вихідцями з РФ, народилися в Росії, будували там кар'єру. Так традиційно сталося, що Лукашенко не ставив білорусів на найвищі силові посади в КДБ чи армію. Тому в Кремлі і так були задоволені такою кадровою політикою Лукашенка.

Я впевнений, що є опосередкований вплив російських спецслужб, вони в Білорусі діють досить вільно. Можуть, наприклад, викрадати громадян України абсолютно безкарно. Приклад, відомий всьому світу (затриманий в Білорусі Павло Гриб, - "Апостроф"). Ще один приклад роботи всіх спецслужб - викриття агентів іноземних розвідок. За все правління Лукашенка не був викритий жоден агент ФСБ або ГРУ РФ. Але це не означає, що їх тут немає - це означає, що білоруські силові структури не є знавцями своєї справи і є значний контроль з боку спецслужб РФ через своїх агентів впливу.

Якщо дивитися на військових, то вони проходять підготовку в російських військових академіях. За останній час ця залежність знизилася, але за 20 років наробили багато помилок. Та й навіщо далеко ходити за прикладами, коли у нас головне військове училище для молодих вояків досі носить ім'я Суворова. Поясню: для білоруських земель Суворов - окупант, вбивця і завойовник. Там курсантів навчають на прикладі Суворова, який придушував повстання проти Російської імперії на території нашої країни.

- Як білоруське суспільство реагує на загрози, про які зараз говорять, і які настрої показує соціологія?

- Соціологія незмінна протягом 20 років, переважна частина білорусів виступає за незалежність. За об'єднання з Росією виступає близько 15 відсотків. На відміну від України немає різниці по регіонах - тут ми більш уніфікована країна. Тому білоруси, звичайно, за незалежність. Люди звикли жити у своїй країні, виросло нове покоління. Ностальгують за СРСР все менше. Білоруська мова стає більш популярною не в побуті, але серед молоді як цінність. Також серед молоді і більшості населення немає негативного ставлення до білоруської національної культури. Цього практично всюди немає, за винятком окремих одіозних особистостей, агентів російського впливу серед неурядових організацій або кліриків РПЦ в Білорусі. Але я б не сказав, що думка цих людей має якийсь вплив на білоруське суспільство.

Фото: EPA/UPG

- Як закінчиться цей виток конфлікту, враховуючи той факт, що в Білорусі в 2020 році пройдуть вибори?

- Кремль вдало вибрав час для конфронтації. Парламентська кампанія в Білорусі буде в кінці 2019 року, а на початку 2020 року - президентська. Виборами це назвати складно, тому що результат тотально фальсифікується. Але я вважаю, і така думка поширена серед демократично налаштованих людей в Білорусі, що позбавлення економічних дотацій Росії - це великий плюс.

Саме голка дешевої нафти заважала реформуванню економіки, дозволяла неефективній економічній моделі існувати, дотувати збиткові колгоспи і підприємства. Це все потрібно давно реформувати, робити нашу економіку конкурентоспроможною. Тому ми закликаємо до проведення економічних реформ. Влада буде змушена давати більше свободи приватному бізнесу, прибирати рівень корумпованості держави, який заважає розвиватися і бізнесу, і суспільству. У Лукашенка є всі можливості піти за цим сценарієм, у нього вертикаль влади, що забезпечує йому фальсифікацію виборів і державне управління на місцях, силові структури. Він контролює владу в країні, тому ця система може витримати шок від збідніння населення, але якщо будуть швидкі реформи.

Є другий сценарій. Лукашенко не зацікавлений здавати незалежність Білорусі, так як це загрожує йому і його родині, тому він може піти на торг з РФ, буде пробувати забалакати проблему: зустрічі з Путіним, створення робочих груп тощо. Лукашенко, як хитрий гравець, буде пробувати домовлятися, вибивати собі максимальні преференції.

Але зараз інший настрій в Кремлі, так як в Росії змінилася ситуація. Їм залежність Білорусі потрібна для підтримки рейтингу Путіна. Їм потрібна чергова перемога. В якості цієї перемоги вони розглядають анексію Білорусі. Тому я боюся, що, втручаючись в цей торг, даючи згоду на ще більш серйозну інтеграцію, Лукашенко може зробити дуже серйозну помилку. Москва цього разу так просто не відпустить.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Кримський міст буде просто знесений: як це станеться

Кандидат геолого-минералогических наук Юрий Медовар рассказал Апострофу о природном явлении, которое уничтожит Крымский мост

Може померти: чому пішов Назарбаєв і в чому вигода Росії

​​Президент Казахстана Нурсултан Назарбаєв подал в отставку. Российский оппозиционер Константин Боровой не исключает, что данное решение было согласовано с Россией

Лукашенко створив умови для "русского мира", продаючи незалежність Білорусі - Павло Усов

О том, как Лукашенко уничтожил демократию и национальную идентичность в Беларуси в угоду России, а также о рисках для мира создания Союзного государства Беларуси и РФ – читайте на Апострофе

Новости партнеров

Загрузка...