Іракські сили безпеки, а також курдські збройні формування Пешмерга приступили до штурму великого міста Мосул, який ще два роки тому був захоплений бойовиками ІДІЛ. За інформацією приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, для операції коаліція накопичила до 50 тисяч бійців, що майже в 10 разів більше тих сил, які мають бойовики. Однак, на думку аналітиків зі США, операція обіцяє бути довгою і важкою, тому що ІДІЛівці активно користуватимуться тими можливостями для оборони, які надає міська забудова.
До захоплення в 2014 році Ісламською державою Мосул був другим найгустонаселенішим містом Іраку. Хоча араби-суніти становлять більшість його жителів, Мосул залишався домом для курдських, туркменських, ассирійських, вірменських і єзидських меншин. За час окупації ІДІЛ багато з цих людей зазнали переслідувань і були вигнані. Покинуло місто й чимало сунітів, через що їхня кількість зменшилася від майже 2 млн до 750 тисяч.
Незважаючи на скорочення чисельності населення, спроба звільнити Мосул стане найбільшою міською операцією для коаліційних сил. Місто з трьох боків оточене горами і ховається у своєрідному виступі. Курдські бійці Пешмерга дислокуються в 15-20 км на північ та схід від Мосула, утримуючи позиції в гірській місцевості, звідки відкривається вид на рівнини Ніневії. Лінії, що складаються з іракських сил безпеки, які будуть рухатися з півдня, знаходяться приблизно в 50 км від міста в посушливій і малонаселеній області.
Загалом для захоплення Мосула накопичено від 40 000 до 50 000 бійців. При цьому 10-15 тисяч осіб налічують підрозділи Пешмерга, іншою частиною є іракська коаліція. Крім того, іракців будуть готові підтримати кілька допоміжних підрозділів з федеральної поліції і сунітів. Кількість бойовиків ІДІЛ, які протистоять їм, оцінити важко - за різними оцінками, це до 7 тисяч бійців, зазначають у Stratfor.
Бій за Мосул відбуватиметься в кілька етапів, розділених значними паузами. На першому етапі коаліція повинна буде взяти місто в облогу і приступити до його руйнування. Тут велику роль відіграють підрозділи Пешмерга. Ця стадія, за оцінками аналітиків Stratfor, триватиме багато днів, а то й тижнів. В силу того, як коаліція просуватиметься до міста. Ісламська держава буде намагатися зупинити її та завдати максимальної кількості втрат, зокрема, за рахунок використання саморобних вибухових пристроїв і засідок.
Командування коаліції чудово розуміє, що вибити ІДІЛівців з міської забудови буде набагато важче, ніж боротися з ними на відкритій місцевості. Розуміють це і представники Ісламської держави, які напевно спробують зберегти більшу частину своїх сил для битви за сам Мосул, скориставшись особливостями ведення вуличних боїв і вже створеними там лініями оборони. Крім того, бойовики ІДІЛ намагатимуться прикриватися місцевим населенням, щоб мінімізувати загрозу авіаударів. Саме тому штурм Мосула може піти зовсім не так, як запланувало командування коаліції.