В Україні введуть систему накопичувальних пенсій.
"Апостроф" розібрався, скільки треба збирати і які виплати очікуються на пенсії.
Накопичувальна пенсія
За такою системою живуть в США і Європі. Там люди самі збирають на свою пенсію, відкладаючи гроші в спеціальний фонд ще в молодості. Тому літні люди можуть собі дозволити комфортне життя у віці. Вони не залежать від дітей і здатні себе забезпечити.
Наприклад, в Польщі діють кілька пенсійних систем. Перша - найпоширеніша - загальна система. Працівники та роботодавці роблять щомісячні внески, які складають 19,52% від доходу працівника. Суму розбивають на рівні частини, які платить працівник і роботодавець. Внески для накопичення пенсії необхідно робити 20-25 років. Крім того, у поляків є можливість брати участь в програмах приватних пенсійних фондів.
Для українців така практика нова. Пенсіями людей похилого віку забезпечує держава, відраховує гроші з зарплат. Тому багато хто не замислюється про накопичення, тим більше на початку кар'єри.
Коли варто починати збирати
Чим раніше почати - тим менше грошей в місяць доведеться відкладати. Експерти рекомендують відкладати певну суму щомісяця з 25-30 років. Тоді до пенсійного віку накопичитися капітал, який і буде пенсією.
Внески за системою накопичувальної пенсії
Після прийняття законопроекту №2683 "Про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення" українцям доведеться платити щомісячний внесок 1% від доходу на свій накопичувальний рахунок для "другої" пенсії. У той же час роботодавці платитимуть 2% від розміру заробітної плати працівників.
Як будуть отримувати виплати
При досягненні пенсійного віку в українців будуть три варіанти отримання виплат:
- одноразова виплата 100% накопичень;
- прискорені виплати: розбивка суми на щомісячні платежі протягом 5-10 років
- довічне утримання. Це фіксовані щомісячні виплати.
Розмір виплат на пенсії
4% збір від середньої зарплати (що виплачує роботодавець) в Україні за 35 років дозволить накопичити близько 190 тисяч гривень. Припустимо, що людина вийде на пенсію в 60 років і проживе до 80. Тоді щомісяця вона зможе отримувати менше тисячі гривень.
Як повідомляв "Апостроф", українцям слід з молодості готуватися до пенсії, яка необхідна для проживання на старості.