Європейський Союз планує внести до нового, 14-го санкційного пакета, щодо Росії заборону на реекспорт російського скрапленого газу через європейські порти. Це стане відчутним ударом по економіці країни-агресорки.
Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".
Читайте також: Рада ЄС погодила передачу Україні доходів, отриманих від заморожених активів РФ
Приблизно чверть скрапленого газу, який імпортує Євросоюз з РФ, перевантажується в портах ЄС і прямує в інші країни, переважно азійські. Перевалка відбувається в основному у бельгійському порту Зебрюгге, але також і у деяких портах Франції та Іспанії.
Головним постачальником скрапленого газу є російська компанія "Новатек", що пов'язана з одним із "друзів" російського диктатора Володимира Путіна – Геннадієм Тимченком. Його компанія видобуває газ в Арктиці, на півострові Ямал, та переправляє його у Європу танкерами спеціального "льодового класу". У європейських портах газ перевантажують на звичайні танкери.
Основною проблемою для "Новатека" є те, що можливе введення заборони на реекспорт його газу з портів Європи змусить його шукати інші перевалочні пункти, яких, по-перше, небагато, а по-друге, ближче за європейські їх немає, або транспортувати паливо в "льодових" танкерах у місця призначення в Азії, що суттєво збільшить логістичне плече поставок. Адже спеціальних суден, здатних працювати в Арктиці, у Росії налічується тільки 15-ть. На нові їй розраховувати не доводиться через те, що на поставки раніше ввели санкції, внаслідок чого було згорнуто ще один проєкт "Новатека" - "Арктик СПГ-2".
Як зазначив "Апострофу" колишній міністр палива та енергетики України Іван Плачков, у разі запровадження цієї заборони, це завдасть чергового відчутного удару по нафтогазовій галузі РФ.
"Газ трубопроводами вже зменшився – залишився тільки експорт до Китаю та невелика кількість до Європи. При цьому Україна не продовжуватиме договір на транспортування (після 2024 року, - Апостроф). У Росії залишається СПГ. Якщо буде ця санкція Європейського Союзу щодо СПГ, це значно зменшить обсяги експорту російського газу", - повідомив він.
Водночас, Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко більш обережно висловлюється з цього приводу.
"По-перше, його (санкційний пакет, - Апостроф) потрібно ухвалити, адже є такі країни як Угорщина та Словаччина, які можуть все заблокувати. Але якщо приймуть, це буде серйозним ударом по економіці Росії", - уточнив експерт.
За його словами, російські СПГ-проекти, навіть попри те, що "Арктик СПГ-2" так і не зміг запуститися, досить значні, і їхня загальна потужність сягає понад 40 мільярдів кубометрів газу на рік. Через це втрати для бюджету РФ можуть становити мільярди доларів щороку.
Більше читатйте у матеріалі "Апострофа": Тактика "тисячі порізів": на що чекати від нових санкцій ЄС проти Росії
- Вас також може зацікавити:
Санкції? Ні, не чули! Ціна на російську нафту перевищила цінову стелю ЄС
Грандіозний "шухер": Швейцарія почала перевіряти рахунки заможних росіян
Європа влаштувала сюрприз росіянам і ламає шляхи для обходу санкцій