RU  UA

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Фiнанси

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

Ажіотаж із бензином на АЗС: коли почнуть падати ціни

Попри те, що імпорт палива в Україну збільшується, ціни не поспішають падати, оскільки імпортери з європейського напрямку зараз отримують великий прибуток саме в оптовому сегменті, а не в роздрібній торгівлі. Зараз в уряді намагаються вплинути на ситуацію.

Про те, хто і як наживається на паливній кризі в Україні, а також про вирішення ситуації дізнавався "Апостроф".

Ще 8 травня уряд доручив Держпродспоживслужбі перевірити несумлінних роздрібних продавців. І як повідомили у відомстві "Апострофу", зараз розпочато 52 такі позапланові перевірки та вже складено акти й накладено штрафи. Однак експерти вважають, що постійні перевірки роздрібних продавців не допоможуть справі, оскільки паливо в країні є.

"Імпорт збільшується. У травні вже завезли на 20% більше дизпалива, ніж у квітні та на 42% більше бензину. Зрідженого газу привезли вдвічі більше, ніж у квітні", - запевняє аналітик UPECO Олександр Сіренко.

За його словами, головна проблема це політика роботи імпортерів, які зараз відчувають величезний попит зі сторони промислових споживачів, чиї потреби вони задовільняють у першу чергу. Наприклад, зараз маржа в Україні при реалізації палива в оптовому сегменті перевищує 500 доларів на тонні, а раніше навіть 20 доларів вважалось чудовим заробітком.

"Зараз імпортери палива з європейського напрямку отримують великий прибуток в оптовому сегменті. І вони все менше уваги приділяють ретейлу. Продавати оптом набагато ефективніше: заробіток більший і там подвійний попит. На першому рівні це звичайний попит серед промислових споживачів: аграрні ринки, "Укрзалізниця" , металургія На другому рівні попиту – роздрібні оператори, які не мають можливості виїжджати за кордон за паливом, і вони шукають можливості на внутрішньому ринку, їм оптом продають по 70, а вони перепродають по 75", - зазначив Сіренко.

У зв'язку з такими тенденціями прем'єр-міністр Денис Шмигаль 17 травня провів онлайн-зустріч з представниками паливного бізнесу, наголошуючи, що реакція на їхні дії зі зловживанням цінами на ринку буде відповідна до законів воєнного часу. Водночас уряд скасував державне регулювання цін, але зберіг граничні ціни на бензин: 52 грн за літр бензину та 58 грн за літр ДП.

"Пожежа" мережами АЗС якраз і є причиною ажіотажних додаткових десятків гривень на літрі в опті. Одне тягне інше. Щоб загасити "пожежу", потрібно просто, щоб усі оператори одночасно розвезли паливо за заправками. Потрібен паливний карантин: закрити країну на 3–5 днів, щоб усі сиділи вдома та не їздили, окрім транспорту критичної інфраструктури, а за цей час розвести паливо по роздрібних точках. Люди вийдуть із карантину, побачать, що на всіх заправках є паливо та ажіотаж упаде", - резюмував Олександр Сіренко

Раніше "Апостроф" повідомляв, що Польща допоможе Україні збалансувати паливний ринок.