Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства у НАТО.
Про це пише "Європейська правда", посилаючись на заяву МЗС.
У день початку міністерської зустрічі НАТО Міністерство закордонних справ України оприлюднило офіційну позицію щодо можливих гарантій безпеки, які можуть розглядатися як інструмент стримування від російської агресії.
Заява зроблена "з нагоди 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму". "Європейська правда" зазначає:
"Втім, документ оприлюднений за два дні до згаданої дати (яка настане 5 грудня), і вибір дня публікації не є випадковим – за даними джерел ЄвроПравди, міністр Андрій Сибіга має намір представити цю позицію у рамках міністерської зустрічі НАТО, яка розпочнеться 3 грудня у Брюсселі".
МЗС називає Будапештський меморандум "памʼятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень", а також наголошує на тому, що "розбудова європейської архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, приречена на провал".
Зауважується, які гарантії можуть стати потенційно прийнятними для України:
"Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО".
У документі також наголошується, що Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства: "Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО".
Міністерство звернулося до "США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", закликавши політично підтримати запрошення України до Альянсу вже зараз, що стане "дієвою протидією російському шантажу".
Мова йде, як зауважують в МЗС, не лише про українську чи про європейську безпеку, оскільки напад на Україну всупереч домовленостям 1994 року "підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння" і пожвавив "активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали".
Як повідомляв раніше "Апостроф", президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з президентом Європейської Ради Антоніу Кошту заявив, що Україна ніколи не погодиться на членство в НАТО лише для частини своєї території.