RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60
Суспільство

Новини

23 грудня

Всі новини

Може стати сезонним: вчені зробили жахливу заяву про коронавірус з Китаю

Вірусологи вважають, що повністю перемогти коронавірус COVID-19 не вийде, він буде проявлятися сезонно, як і грип.

Про це повідомляють "Известия".

"Основні побоювання з приводу цього патогена пов'язані не з масштабами і смертністю в ході нинішнього спалаху. Штам може закріпитися серед тих людей, які хворіють безсимптомно і довго, виділяючи вірус в навколишнє середовище. COVID-19 стане щорічно вражати епідемічними хвилями найбільш сприйнятливу частина населення: літніх людей, хронічно хворих і тих, у кого ослаблений імунітет", - розповів член-кореспондент РАН, доктор біологічних наук, професор факультету природничих наук НГУ Сергій Нетьоса.

Нещодавно з подібними заявами виступили й китайські вчені.

Як вважає заступник Академії наук КНР Ван Чень, атипова пневмонія (SARS, MERS) володіла високими властивостями з точки зору поширення і смертності, але таке поєднання не дозволяло їй тривалий час залишатися в людській популяції. Однак у нового штаму інший набір характеристик, які дають йому можливість існувати довгий період, за аналогією з вірусом грипу.

Через тривалий інкубаційний період, який, за даними китайських лікарів, збільшився з 14 до 27 днів, стримати поширення патогена лікарі не можуть. В майбутньому спалаху COVID-19 будуть йти хвилями, розповів декан факультету біологічної і медичної фізики МФТІ Олександр Мелерзанов.

"Як правило, зростання захворюваності на грип відбувається в осінньо-зимовий період. І, якщо говорити про даний штам, то мова йде про його контролі за аналогією з різними штамами вірусу грипу, а не про повну перемогу над патогеном", - підкреслив учений.

Імовірність того, що людство буде хворіти COVID-19 постійно, вкрай висока, вважає директор Інституту медичної паразитології, тропічних і трансмісивних захворювань ім. Є.І. Марциновського сеченовский університету Олександр Лукашев. Подібні події відбувалися в еволюції патогенів неодноразово сотні років тому. Саме так з'явилися поширені безпечні респіраторні коронавіруси, які циркулюють в людській популяції непомітно під виглядом ГРВІ.

"І все ж з початку ХХ століття таких патогенів не було. Ситуація з новим коронавірусів найбільш близька до сценарію, згідно з яким він стане постійним супутником людини, - упевнений експерт. - ВООЗ вважає, що зареєстрована захворюваність - це лише "верхівка айсберга". Але оскільки те, що відбувається не має прецедентів у сучасній вірусології, прогнозувати розвиток ситуації складно.

Отримати поширення в людській популяції і закріпитися в ній новий штам може за рахунок своїх унікальних властивостей.

Біологи з Техаського університету в Остіні (США) і Національного інституту алергії та інфекційних хвороб (США) за допомогою Кріоелектронний мікроскопії вперше реконструювали структуру оболонки вірусу з дуже великою роздільною здатністю.

Тривимірне зображення показало, що COVID-19 набагато краще взаємодіє з поверхневими рецепторами клітин людини. Тобто для інфікування необхідно меншу кількість патогена. Китайські вчені зробили ще одне неприємне відкриття: коронавірус може вражати не тільки легені людини, як вважалося раніше, а й інші органи, наприклад нирки, серце або кишечник.

"Якщо ці заяви підтвердяться, то можна припустити, що вірус здатний розмножуватися в різних тканинах, - зазначив Олександр Мелерзанов. - Найбільшу небезпеку це становить для людей з ослабленим імунітетом. Вони також знаходяться в зоні ризику через можливе приєднання бактеріальних інфекцій. Для людей зі здоровою імунною системою коронавірус представляє не більшу небезпеку, ніж вірус грипу".

Детальніше про те, як, наприклад, в Італії борються з коронавірусом, читайте в матеріалі "Апострофа": Українці в Італії бояться, що їх закидають камінням на Батьківщині - активістка з Риму.