RU  UA  EN

Середа, 1 січня
  • НБУ:USD 41.80
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.80
Суспільство

Новини

1 січня

Всі новини

Націоналізація російського бізнесу в Україні: хто потрапить під удар

В Україні набув чинності закон про націоналізацію власності Росії та її резидентів у нашій країні. Тим не менш, поки що невідомо, як реалізовуватиметься цей закон, і цілком можливо, що для цієї мети знадобляться додаткові нормативні акти, в яких будуть прописані конкретні механізми.

"Апостроф" розбирався у тому, яким чином відбуватиметься процес конфіскації активів російських бізнесменів в Україні та хто постраждає.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський заявив, що якщо йтиметься про розширення дії закону на активи приватних російських громадян, то, звичайно, там обсяги більші, але все одно йдеться про кілька відсотків активів української економіки, хоча не буде щось значуще за масштабами.

Одним із найбільших російських приватних активів в Україні є Миколаївський глиноземний завод, який належить олігарху Олегу Дерипаски. Він уже встиг закликати владу РФ зупинити війну проти України, щоправда, швидше за все, ним рухає не гуманізм, а інстинкт самозбереження. Проте він все одно потрапив під західні санкції через свою близькість до Кремля.

Після початку бойових дій Миколаївський глиноземний завод припинив випуск продукції. На сьогодні активи підприємства оцінюються приблизно у 7 мільярдів гривень. Проте, враховуючи, що він знаходиться в безпосередній близькості від театру військових дій, прогнозувати його подальшу долю вкрай складно.

Олег ДерипаскаФото: Wikipedia

Серед активів російських бізнесменів варто також згадати бізнес-групу VS Energy, яка контролює п'ять обленерго: "Житомиробленерго", "Кіровоградобленерго", "Рівнеобленерго", "Херсонобленерго" та "Чернівціобленерго".

VS Energy через підставних бенефіціарів донедавна контролювали російські бізнесмени Олександр Бабаков, Євген Гінер, Сергій Шаповалов та Михайло Воєводін, однак у 2021 році більшість із них вийшли з компанії, і тепер її єдиним акціонером є Воєводін.

При цьому Гінеру належить "Перший інвестиційний банк" (PIN Банк), який хотів купити український бізнесмен Олександр Ярославський, але він не встиг закрити угоду через війну. Активи цього банку оцінюються приблизно у 3 мільярди гривень.

Інший росіянин – Рустам Таріко – власник 100% банку "Форвард". Як і PIN Банк, це – невелика фінансова установа, чиї активи оцінюються менш ніж у 3 мільярди гривень.

Є й дрібніші компанії, у яких простежується російський слід. При цьому багато російських власників в Україні мають паспорти не РФ, а інших країн. Наприклад, бенефіціари мережі магазинів спортивних товарів "Спортмайстер", бенефіціари якої – бізнесмени Олександр Міхальський (резидент Швейцарії), Микола та Володимир Фартушняки - резиденти Мальти. У компанії заявляють, що вони не мають російського громадянства.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Операція-наці­оналізація: чи багато російських активів залишилося в Україні.