Щороку в Україні 14 березня відзначають День українського добровольця – цю пам'ятну дату було встановлено у 2017 році з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.
Про це повідомляє "Апостроф".
Варто зазначити, що дату було обрано не випадково, адже саме 14 березня 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану вирушили на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності для формування першого добровольчого батальйону. Тоді сотні чоловіків жінок самоорганізувалися, аби вирушити на схід захищати Україну від російських загарбників.
Однією з головних причин створення окремих незалежних батальйонів учасниками Майдану, було бажання захищати Україну на фронті, разом із побратимами, з тими, хто стояв пліч-о-пліч на барикадах або був товаришем з патріотичних рухів.
Читайте також: День українського добровольця 2023: найкращі листівки та привітання у віршах
Це стало приводом для набору до батальйонів територіальної оборони, які формувалися з мешканців-добровольців областей під керівництвом Міністерства оборони України весною того ж року. На той же час були створені добровольчі формування Національної гвардії України та патрульної служби поліції особливого призначення, які очолювалися Міністерством внутрішніх справ. Деякі добровольці також формували незалежні від державних силових структур батальйони, які стали щитом на захисті України в початковій стадії російської збройної агресії.
Внесок добровольчих формувань у захист незалежності України під час збройної агресії РФ на сході нашої держави у 2014 році важко переоцінити. Тоді, у 2014 році, добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію, відтак по суті врятували Українську державність від загибелі.
Загалом під час бойових дій у 2014–2015 роках на сході України взяли участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість з них пізніше стали складовими військових частин силових структур.
Новий етап у розвитку добровольчого руху відбувся після прийняття Закону України "Про основи національного спротиву" 16 липня 2021 року. Згідно з цим законом, добровільно сформований військовий підрозділ територіальної громади є воєнізованим підрозділом, який складається з громадян України, які проживають на території відповідної громади і є добровольцями. Ці батальйони призначені для підготовки та виконання завдань територіальної оборони відповідної громади.
Україна розпочала створення перших добровольчих об'єднань для територіальної оборони після того, як Кабінет Міністрів України затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад (№ 1449 від 29 грудня 2021 року). З цього часу розгорнулася мережа таких формувань, які працюють за територіальним принципом і знаходяться під безпосереднім керівництвом та контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
Від початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, сотні тисяч українців добровільно встали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Багато з них повернулися з-за кордону, щоб взяти участь у захисті своєї країни. Серед тих, хто добровільно брав участь у захисті України, були відомі спортсмени, зірки та люди різних професій. Окрім цього, в Україну продовжують прибувати добровольці з різних країн світу, щоб стати на захист територіальної цілісності нашої країни. Зголосилися допомогти колишні військовослужбовці з Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Латвії, Литви, Японії, Нідерландів, Сирії, Лаоса, Індонезії і багатьох інших країн.
Раніше ми публікували зворушливі вітання для героїв з Днем українського добровольця.