В Україні День апостолів Петра і Павла має особливе шанування. Церковному святу завжди передує Петрів піст, який залежить від святкування Великодня та щороку має іншу дату. У 2023 він розпочався 12 червня і повинен закінчитися 11 липня: отож, апостолів вшановують 12 липня 2023 року. А вже з 2024 року - 29 червня.
Про історію та традиції свята розповідає "Апостроф".
Читайте також: З Днем Конституції! Найкращі привітання зі святом
На це свято вшановуються апостоли Петро і Павло, найважливіші для християнства. Петро - перший з апостолів, хто визнав Ісуса Христа месією. Він очолив спільноту християн після Ісуса і лишив 2 послання його послідовникам. Павло - колишній гонитель християн, який розкаявся та став палким проповідником християнства. Він написав 13 послань різним церквам і багато подорожував, поширюючи вчення Христа. Обоє були страчені за свої переконання: Петра розіп'яли на хресті, а Павла обезголовили. Проте завдяки їм християнство продовжило поширюватися й тому Петро і Павло уособлюють неперервну Церкву.
У зв'язку з переходом ПЦУ на новоюліанський календар вже 2024 року день Петра і Павла в Україні будуть святкувати 29 червня.
У часи Київської Русі цей день вважався святом рибалок, адже апостол Петро до свого проповідницького покликання займався тим, що ловив рибу разом зі своїм батьком. Саме на Петрів день починали літній і закінчували весняний рибальський сезон.
Наші предки в день Петра в Павла намагалися не підходити до відкритих водойм (крім рибалок) та не купатися, особливо з маленькими дітьми. А все тому, що в давнину існувало повір'я, що у воді мешкає нечиста сила, яка може затягнути на дно. Також існували й інші заборони:
- жінкам заборонялося в'язати і шити, щоб не накликати на себе біду;
- на Петра і Павла заборонено вінчатися, тому що пара швидко розбіжиться;
- не варто ходити до лісу, тому що стають агресивними змії та звірі;
- заборонялося давати гроші в борг, щоб гаманець не був порожнім весь рік;
- не можна їсти овочі та фрукти нового врожаю, тому що наступного року буде голод;
- краще утриматися від подружньої близькості, щоб не було проблем у шлюбі.
Народні прикмети
Після дня Петра і Павла кує зозуля — зима буде пізньою.
Дощить на великий урожай жита.
Холодні Петрівки до голодного року.
На Петрів день спека, на Різдво чекайте на мороз.
Раніше ми публікували новий календар церковних свят ПЦУ.
Вам також може зацікавити:
Що зміниться у православному календарі з 1 вересня 2023 року: інфографіка