14 серпня у православній церкві відзначають свято Маковея – Медовий Спас, він же – перший Спас, Мокрий Спас та Спас на воді. Цього дня заведено готувати певні страви.
Читайте також: Медовий Спас: що категорично не можна робити на Маковея та після свята
Оскільки в цей час дозрівав мак, то в народній свідомості ім'я Маккавея зв'язалося з маком і на свято освячують мак.
На Медовий Спас у храмах проходять служби на честь Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього і здійснюють мале водосвяття, тому свято називають ще Спас на воді, або Мокрий Спас. Люди вірять, що вода в цей день має цілющу силу, тому її святять, а потім нею можна було лікуватися.
Крім того, згідно з традиціями до церкви несуть овочі та фрукти, щоб отримати благословення на збирання врожаю, а також мед. Вважається, що до цього дня бджоли закривають стільники, і мед потрібно викачувати. Але пробувати можна лише після освячення.
Також у це свято святять коробочки маку – з них роблять букет "маковик", до якого повинні входити 17 трав і квітів, серед яких:
- м'ята;
- полин;
- овес чи пшениця, жито;
- материнка;
- звіробій;
- безсмертник;
- чорнобривці;
- волошки;
- соняшник;
- рута;
- буркун;
- тирлич;
- любисток;
- будяко;
- деревій;
- володушка;
цикорій та інші.
Коробочки маку та колосся мають бути в центрі "маковичка". Освячений букет протягом усього року зберігають у будинку. Також збирання з макових коробочок наші предки вішали над вхідними дверима будинку, оберігаючи себе від злих людей.
Головним частуванням на Маковії вважаються мед та мак. У свято кожному потрібно спробувати бодай ложечку освяченого меду, щоби запастися здоров'ям на весь рік. Є приказка: "На перший Спас і жебрак медку спробує".
Їх цих двох продуктів на свято заведено готувати різноманітні страви. Можна пекти медові пряники, пироги, варити збитень. На мед заведено читати змови від хвороб та на добробут рідні. Випічкою та медом потрібно всіх пригощати, особливо тих, хто цього потребує
Раніше ми писали про традиції Медового Спасу.
- Вас також може зацікавити:
Собор ПЦУ офіційно переніс дату Різдва Христового: які ще церковні свята змістяться у календарі
Як змінився календар свят в Україні від початку війни: інфографіка
Збираємо кошик на Маковія: коли Спас-2023 і як зміняться дати за новим календарем