6 березня за церковним календарем відзначається день пам’яті святого Костянтина і 42 мучеників з Аммореї. Ще в цей день припадає Хрестопоклонна неділя Великого посту.
Тому далі "Апостроф" розкаже про основні прикмети, традиції та заборони дня.
Читайте також: Прощена неділя 2024: дата за новим календарем і що не можна робити
Історія дня
День пам’яті святого Костянтина і 42 мучеників з Аммореї присвячений амморійським мученикам. Вони були полонені візантійськими воєначальниками, а за відмову перейти в іслам їх вбили за наказом халіфа Аль-Васіка. Це сталося в 845 році у місті Самаррі.
На цей період припадає період війни між грецьким імператором Феофілом і сарацинами. На той час Амморій був одним із найбільших міст Візантійські імперії і відігравав роль столиці провінції Анатолікон.
Коли мусульманські війська, очолювані безпосередньо халіфом Аль-Мутасимом, підійшли до міста, там вже сконцентрувались і великі візантійські сили. Проте після 12-ти денної облоги та через зраду місто все ж вдалось захопити. Значна частина його жителів і гарнізону були винищені, а решта відправлена у полон.
Зокрема, 42 воїни також були полоненими, їх відправили до Сирії, де тримали 7 років. Весь цей час їх катували, змушували відмовитися від християнської віри. Їх непохитність була міцною, тому чоловіків засудили до страти.
Особливо шанують серед 42 мучеників саме таких воїнів:
- Костянтин,
- Калліст,
- Феодор,
- Феофіл,
- Васоя.
Прикмети дня
Ці прикмети допомагали нашим предкам прогнозувати погоду:
- Червона зірка – буде сильний вітер.
- Мороз – будуть заморозки ще протягом 40 днів.
- Морозне повітря – літо буде спекотним.
Що не можна робити
В цей день більшість заборон пов’язані саме з водою. Заборонялося набирати воду з чужої криниці, адже тоді людина, яка вип’є цієї води, може стати жадібною та дріб’язковою.
В цей день вагітні жінки намагались навіть не підходити до криниці. Вважалося, що тоді вагітність буде важкою.
Що краще зробити
Народні повір’я наголошують на тому, що вода з криниць в цей день є святою та навіть набуває лікувальних властивостей. Зокрема, такі властивості приписували талій джерельній воді. Тому наші предки вважали за необхідне освятити криницю та сходити в цей день до лазні.
Нагадуємо, раніше ми розповідали про значення свята Благовіщення Пресвятої Богородиці.
- Вас також може зацікавити:
Міжнародний жіночий день 2024: чи буде в Україні вихідний 8 березня
В частині України дощитиме, подекуди повернуться морози: прогноз на початок тижня
Чи святкувати 8 березня: як відзначають Міжнародний жіночий день в Україні та світі