У разі створення військової поліції в Україні, до порушників військового законодавства зможуть безперешкодно потрапляти в житло, а також буде легалізовано "доноси" за гроші.
Детальніше про новий законопроєкт розповіла Адвокатка Катерина Аніщенко, інформує "ТСН.ua".
Так, у новому законопроєкті є кілька положень, що звернули на себе увагу юристів. Зокрема, це те, що військовим поліцейським планують надати право в окремих випадках входити до житла порушників закону (в тому числі тих, хто ухиляється від виконання обов'язків) і дозволити виплачувати грошові винагороди фізичним особам, які допоможуть у розкритті злочинів.
Зокрема, у пункті 11 статті 16 цього законопроєкта зазначається, що військова поліція має право на такі дії: "У невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, у випадках та на підставах, передбачених законом, проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури".
За словами адвокатки Катерини Аніщенко, паралельно з цим законопроєктом у Раді також розглядають проєкт закону про внесення змін до адміністративного та кримінального кодексів, у яких розширять перелік повноважень.
Читайте також: Права військової поліції: чи зможуть силоміць заходити у домівки ухилянтів
"Якщо зважати на мету цього законопроєкта щодо запровадження військової поліції, то там мається на увазі те, що вони мають право розшукувати саме військовозобов’язаних. Тобто дезертирів, тих, хто вже порушив вимоги закону, а не ухилянтів, які не прибули та не оновили свої військово-облікові дані. Але з урахуванням того, що на рівні законопроєкта передбачено зміни до адміністративного кодексу, з урахуванням мети створення військової поліції, я можу припустити, що саме військова поліція буде вчиняти оперативно-розшукові дії стосовно ухилянтів, які не оновили свої військово-облікові дані, які не стали на військовий облік, які були оголошені в розшук і не з’явились до ТЦК", - пояснила адвокатка.
Окрім пункту про проникнення у житло, законопроєкт передбачає створення "партизанської мережі", яка б за грошову винагороду інформувала правоохоронців про військовозобов’язаних, що порушили законодавство.
"Здійснювати співробітництво з фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності та конфіденційності цих відносин, матеріально та морально заохочувати осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні, припиненні кримінальних правопорушень", - йдеться у статті №9 законопроєкта про військову поліцію, передбачаючи, що такі дії зможуть вчиняти вищезгадані правоохоронці.
Щодо цього пункту адвокатка заявила, що він передбачає заохочення цивільних громадян надавати інформацію за гроші про правопорушника, дезертира тощо.
Раніше ми писали, що в Міноборони відповіли, чи потрібно більше часу для оновлення даних військовослужбовців.
- Вас може зацікавити:
Тільки в ТЦК: хто з українців за кордоном обов’язково повинен повернутися в Україну
В Україні і за кордоном: скільки військовозобов’язаних вже оновили дані в "Резерв+"
Кого можуть оголосити в розшук за вимогою ТЦК: пояснюємо статус в "Резерв+"
В Україні десятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повісток - це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий призов військовозобов'язаної людини на військову службу. Це нормальний процес у країні, що воює. Не варто забувати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти втікаєш від війни - завтра вона може прийти до тебе.