RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

Тарифи, "зимові" субсидії і нові правила для водіїв: що зміниться для українців з 1 листопада

У листопаді 2024 року на українців чекають деякі зміни, які торкнуться споживачів комунальних послуг та водіїв - в більшості українських міст вже увімкнули (в деяких готуються увімкнути) опалення, тож українці вже отримають платіжки зі значними сумами. Також зміни чекають водіїв - вони стосуватимуться руху в містах.

"Апостроф" зібрав все, що відомо про зміни, які чекають українців з 1 листопада.

Електроенергія

Тариф на світло з 1 листопада складатиме, як і раніше, 4,32 грн/кВт-год, а ті українці, у кого електричне опалення зможуть до 30 квітня наступного року платити 2,64 грн/кВт-год за умови, що споживатимуть до 2000 кВт/місяць. Даний тариф залишатиметься незмінним до 1 травня наступного року.

Варто зауважити, що НКРЕКП на своєму засіданні 20 травня підвищила ціни на електроенергію для бізнесу з 1 червня. Цей крок був спрямований на стимулювання збільшення обсягу імпорту електроенергії в нічний час.

Ціна на електрику для бізнесу знову зросте, адже НКРЕКП ухвалила проєкт постанови “Про граничні ціни на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку” 1 жовтня на засіданні.

Згідно з проєктом передбачається внесення змін до тарифів, що були затверджені постановою №949. Оновлені ціни на електрику торкнуться лише ринку “на добу наперед”, тоді як тарифи для балансуючого ринку залишаться без змін. Тож, тарифи сегменту “на добу наперед” і внутрішньодобовому ринку мають встановити на такому рівні:

  • Гранична ціна максимальна:
  • з 00:00 до 07:00 – 5 600,00 гривень за МВт-год;
  • з 07:00 до 17:00 – 6 900,00 гривень за МВт-год;
  • з 23:00 до 24:00 – 6 900,00 гривень за МВт-год;
  • з 17:00 до 23:00 – 9 000,00 гривень за МВт-год;

Гранична ціна мінімальна – 10,00 гривень за МВт-год.

Природний газ та теплопостачання

У листопаді 2024 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.

Компанія “Нафтогаз України”, яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ ще у 2023 році, а з 1 травня 2024 року ця ціна була пролонгована ще на рік, тобто до 30 квітня 2025 року включно. Вартість на блакитне паливо в тарифному плані “Фіксований” становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр.

При цьому з початку 2024 року окремі споживачі почали сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування, – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.

Водопостачання та водовідведення

Ціни на воду відрізняються в різних регіонах країни та залежать від численних факторів, що характеризують ситуацію в містах: доступ до водних ресурсів, вартість електроенергії та інші аспекти. Тому рекомендується докладно дізнаватися про тарифи на воду у своїх постачальників.

Підвищення ціни на воду для побутових споживачів може відбутися у тих громадах, де місцева влада виконує такі дії без погодження з НКРЕКП. Офіційно, з 1 червня національна комісія залишила вартість води для населення без змін.

Загалом цьогоріч у квітні та липні планували двоетапне збільшення тарифів на воду для споживачів у середньому на понад 12% на першому етапі, а потім більш ніж на 14%. Це підвищення стосувалось низки міст України, згідно з даними проєктів рішень, що були розроблені НКРЕКП. Однак комісією ці рішення так і не були затверджені.

Комунальні послуги та вивезення побутових відходів

Тарифи щодо поводження з твердими побутовими відходами встановлюють органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються. У період із травня 2023 року до травня 2024-го тарифи на комуналку зросли на 18,6%. Зокрема, вартість електричної енергії збільшилася на 63,6%, а послуги з управління багатоквартирними будинками – 9,1%, утримання та ремонту житла – на 4%, тоді як деякі інші послуги залишилися без змін.

Виплати субсидій

Для більшості людей перерахунок на неопалювальний сезон був проведений автоматично до 30 квітня 2025 року, якщо дані про їхній майновий стан та склад домогосподарства залишились незмінними. Крім того, автоматично було перераховано розмір субсидій у зв’язку із підвищенням тарифу на електроенергію.

У травні вже було проведено масовий перерахунок субсидій, а деякі громадяни мали подати заявку до 1 липня 2024 року, щоб забезпечити виплати субсидії з початку опалювального сезону. Таку заяву можна подати особисто, через пошту чи онлайн.

Субсидію отримають і ті, хто опалює будинок вугіллям і дровами, для цього її потрібно оформити за тим самим принципом, що й субсидію на комуналку. Субсидія, яка була оформлена раніше, продовжується автоматично.

Виплати ВПО в листопаді

  • Внутрішньо-переміщені особи в Україні (ВПО) зможуть отримувати грошову допомогу від держави - до лютого наступного року. Йдеться насамперед про найбільш вразливі категорії ВПО:
  • пенсіонери, у яких соцвиплати менші за 9 444 грн;
  • ті, хто має інвалідність 1 і 2 групи, діти з інвалідністю, які ще не досягли 18 років, діти, які тяжкохворі;
  • діти-сироти та діти до 23 років, які не мають батьківського піклування, прийомні батьки та батьки-вихователі.

Нагадаємо, що зараз пенсіонери, які відносяться до ВПО і отримують додаткову допомогу від держави, але перебували на обліку до 24 лютого 2022 року (повномасштабного вторгнення РФ), повинні проходити кожні півроку ідентифікацію в Пенсійному фонді - щоб фонд переконався, що виплати пенсіонерам йдуть тим, кому вони призначені.

Воєнний стан і мобілізація в листопаді 2024 року

Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації до 7 лютого 2025 року. Мобілізують усіх військовозобов'язаних українців, які не мають бронювання та відстрочки. З нововведень - призов чоловіків від 50 років здійснюватиметься тільки за наказом Генштабу.

Зміни в ПДР з 1 листопада

З 1 листопада 2024 року на водіїв чекають зміни в ПДР України, а саме в містах можна буде рухатися зі швидкістю не більше 50 км/год. Цього правила повинні будуть дотримуватися протягом зимового періоду, коли дороги через погодні умови стають більш небезпечними для їзди.

Нагадаємо, з червня 2025 року в Україні варто очікувати підвищення тарифу на електроенергію щонайменше до 7 грн/кВт. Також зростуть тарифи на опалення, газ та електроенергію.