Великдень, як і Різдво Христове, є головним святом у християнському церковному календарі і для католиків, і для православних, і для протестантів. Традиційно дати святкування Великодня у вірян західного обряду (католики та протестанти) і східного (православні та греко-католики) відрізняються. Однак у 2025 році дата святкування буде особливою.
Як повідомляє "Апостроф", у 2025 році дата святкування Великодня співпаде у вірян різних течій християнства. А трапляється це нечасто.
Згідно з церковним календарем, у 2025 році весь християнський світ відзначатиме Великдень 20 квітня. Такі збіги трапляються нечасто - востаннє так було 8 років тому, коли у 2017 році всі християни святкували Великдень разом 16 квітня. Наступна дата співпадіння Великодня для вірян східного і західного обрядів - у 2028 році.
Дати Великодня до кінця десятиліття
- Великдень у 2026 році: католицький – 5 квітня, православний – 12 квітня;
- Великдень у 2027 році: католицький – 28 березня, православний – 2 травня;
- Великдень у 2028 році: всі християни відзначатимуть 16 квітня;
- Великдень у 2029 році: католицький – 1 квітня, православний – 8 квітня;
- Великдень у 2030 році: католицький 21 квітня, православний – 28 квітня.
Причина різних дат святкування Великодня у християн західного та східного обрядів криється у розбіжностях у церковному календарі. Католики та протестанти живуть за григоріанським календарем, а православні – за юліанським. Або, як Православна церква України – за новоюліанським.
Ключовою відмінністю між ними і є метод обчислення дати Великодня. Обидві християнські церкви відштовхуються від дати першої повні після весняного рівнодення. Наступна після цієї астрономічної події неділя і є датою свято.
Проте юліанський та новоюліанський календар вважають датою весняного рівнодення 3 квітня, а григоріанський - 21 березня. Це означає, що у православних Великдень не може настати раніше 4 квітня, а у католиків - не раніше 22 березня.
Раніше "Апостроф" писав, як змінився календар свят в Україні з початку війни.