Російське вторгнення в Україну змусило мільйони людей залишити свої домівки і шукати безпечного місця проживання в інших областях нашої країни. У 2025 році для цих людей, які стали вимушеними переселенцями і отримали статус внутрішньо переміщених осіб, продовжують діяти державні програми підтримки.
"Апостроф" розповідає про те, хто може отримати статус ВПО у 2025 році та як оформити допомогу від держави вимушеним переселенцям.
Як отримати статус ВПО
Щоб подати заяву на виплату допомоги від держави, треба отримати довідку, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи. Отримати статус ВПО можуть громадяни:
- яким довелося виїхати з окупованої території або зони бойових дій;
- чиє житло зруйноване або в ньому неможливо жити через війну;
- завершили навчання в школі чи виші, що були в зоні бойових дій, і не мають, де жити.
Які документи потрібно подати
Щоб подати заяву на отримання статусу ВПО, громадяни повинні подати перелік необхідних документів. За дітей до 14 років це можуть робити батьки, а підлітки з 14 років можуть діяти самостійно. Якщо людина є недієздатною або має обмежену дієздатність — від її імені документи подає законний представник.
Перелік необхідних документів
- заява про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- паспорт громадянина України;
- якщо прописка не вказана в паспорті, варто надати інший документ на підтвердження. Це може бути військовий квиток, трудова книжка, медичні чи інші документи, які підтвердять факт проживання на відповідній території.
Зазвичай довідку з підписом і печаткою видають у той же день. Але якщо у документах відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання на території, з якої ви евакуювалися, розгляд заяви може тривати до 15 робочих днів.
Як оформити допомогу ВПО
1. Перший етап - людина повинна звернутися до ЦНАПу або ж місцевого управління соцзахисту за місцем фактичного проживання. Там їй допоможуть оформити документ - довідку про статус ВПО.
2. Заяву на отримання виплати можна подати через додаток "Дія" або ж особисто — у тому ж ЦНАПі чи теруправлінні соцзахисту.
3. Уповноважені органи мають перевірити, чи людині дійсно потрібна допомога як вимушеному переселенцю. Трапляється, що офіційно родина не підходить під умови — вона має дохід, депозити або власне житло.
4. Кошти державної допомоги ВПО перерахують на банківську карту або ж їх можна отримати у відділенні Укрпошти, подавши документ, що засвідчує особу.
Який розмір допомоги ВПО і кому можуть її призначити
Вимушені переселенці, які вперше звертаються за допомогою, можуть отримувати щомісячні виплати:
- 2 000 грн на дорослу особу;
- 3 000 грн на дитину або особу з інвалідністю.
Допомога призначається на 6 місяців і виплачується одному з членів сім’ї. Для осіб, які вже отримують виплати, передбачено автоматичне продовження на наступні періоди без необхідності повторного звернення, за умови збереження права на допомогу.
З березня 2025 року виплати для ВПО продовжили ще на пів року.
Також держава надає компенсацію власникам житла, які безоплатно розміщують ВПО, в розмірі 450 грн на місяць. З 1 березня 2025 року функції з призначення та виплати компенсації здійснює Пенсійний фонд України. Подати заяву можна особисто або через електронні сервіси.
Вимушені переселенці також мають право на субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, навіть якщо не мають реєстрації за місцем фактичного проживання. Заяву можна подати через портал Пенсійного фонду України або особисто в органах соціального захисту.
Державна служба зайнятості допомагає ВПО з працевлаштуванням та перекваліфікацією. Вимушені переселенці можуть отримати ваучери на навчання вартістю до 30 280 грн, а роботодавці, які працевлаштовують переселенців, можуть отримувати компенсацію витрат до 6 місяців.
Нагадаємо, деякі українці у 2025 році можуть отримати від держави одноразову грошову допомогу у сумі від 200 тис. грн.