У Верховній Раді зареєструють внесення змін до закону "Про освіту", які зобовʼязують говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи.
Про це повідомила народна депутатка Наталія Піпа, яка є ініціаторкою законопроєкту.
Вона зазначила, що за результатами моніторингу лише 41% учнів під час уроків та перерв спілкуються між собою виключно українською мовою.
Піпа пояснила необхідність змін кількома причинами:
- очевидні причини, які мають доволі неприємні наслідки - тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг;
- більш прагматичні причини: діти, які погано знають українську вже в першому класі – мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи в майбутньому.
Поданий законопроєкт вводить до закону “Про освіту” поняття “українськомовного середовища” та зобовʼязує засновників, керівників, працівників закладів освіти створювати та підтримувати українськомовне середовище.
Піпа пояснила, що для вчителів це означатиме - не переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи. Також вчителі та директори можуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей.
Батьки учнів будуть зобов’язані залучатися до створення та підтримання в закладі освіти українськомовного середовища.
Також Кабмін та центральні органи виконавчої влади зобов’язані будуть розробити ефективну систему вимірювання мовленнєвих компетенцій дітей.
Як повідомляв "Апостроф", українських школярів хочуть звільнити від проходження державної підсумкової атестації.