RU  UA  EN

Неділя, 5 січня
  • НБУ:USD 41.95
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.95
Суспільство

Новини

4 січня

Всі новини

Ханукальне диво: в Ізраїлі знайшли скарб монет 2-тисячолітньої давнини

В Ізраїлі у долині річки Йордан археологи з Хайфського університету зірвали справжній куш, розкопавши велику колекцію рідкісних монет 2-тисячолітньої давнини.

Про це йдеться в статті, опублікованій в Jerusalem Post.

Монети датовані часом, коли стародавнім Юдейським царством правила царська лінія династії Хасмонеїв (з 140 р. до н. е. до 37 р. до н. е.). Вони були при владі, коли Юдея втратила свою незалежність в 63 році до нашої ери. Але до цієї трагічної події Хасмонеї правили процвітаючим царством, якому вдалося вирватися з-під контролю ненависної імперії Селевкідів, грецького утворення, яке намагалося змусити народ Юдеї поклонятися Зевсу.

У тайнику було приблизно 160 монет, що дуже багато за будь-якими показниками. Їх виявили на місці стародавнього шляху до фортеці Александріон, де перехожі, імовірно, могли відпочити та отримати припаси.

"Ми знайшли скарб всередині обвалення біля стіни, тож він був або схований в стіні, або поруч із стіною", — сказав провідний археолог, доктор Шай Бар. Він підтвердив, що це "один із найбільших скарбів цього періоду, коли-небудь знайдених в Ізраїлі". Скарб, на його думку, зберігався в шкіряному мішку, який з плином часу розпався.

Ретельний огляд монет не залишив жодних сумнівів щодо часу їх виготовлення. На кожній монеті була відбита восьмикутна зірка та напис арамейською мовою "цар Александр, рік 25" на одній стороні. На зворотному боці є зображення якоря, а також текст грецькою мовою, який ідентифікує монети як належні царю Олександру Яннаю, який правив з 103—76 роки до н. э.

Археологи назвали знайдений скарб "археологічним ханукальним дивом" - його було знайдено на третій день цьогорічної Хануки.

За часів свого правління цар Олександр користувався широким захопленням і повагою, головним чином через свої родинні зв'язки. Він був сином Йоханана Гіркана, онука Симона Хасмонея, і, головним чином, прямим нащадком Маттатії, людини, яка ініціювала легендарне повстання Маккавеїв проти імперії Селевкідів у 167 році. е. Саме це повстання призвело до повторного захоплення та повторного освячення Другого храму в 164 році до нашої ери, а також захоплення Єрусалиму, і саме ці події відзначаються під час щорічного святкування Хануки.

"Знахідка цього скарбу Хасмонеїв під час Хануки дала групі розкопок, включаючи студентів і волонтерів, унікальний зв’язок з історією та святом, — заявив доктор Бар. - Це відкриття не тільки збагачує наше розуміння історії Хасмонеїв, але й підкреслює культурну спадщину цього регіону".

Нагадаємо, раніше Британія викупила скарб монет часів нормандського завоювання за рекордні 4,3 мільйона фунтів стерлінгів.