Дослідники з Оксфордського університету (Велика Британія) відкрили нову морську тварину, яка здатна бачити, не володіючи при цьому очима.
Про це повідомляє Reuters.
Такий феномен раніше помічали у одного з видів морських їжаків. Нова тварина, так звана червона крихка зірка (Ophiocoma wendtii) стала вже другим відомим науці видом, який може візуально стежити за навколишнім середовищем без очей.
Червона крихка зірка - родич морської зірки та морського огірка, мешкає в коралових рифах Карибського моря і Мексиканської затоки. Вона володіє екстраокулярних зором. Так називається здатність бачити навколишній світ завдяки чутливим до світла клітинам: фоторецепторам, які покривають тіло, і пігментним клітинам, які називаються хроматофорами.
За словами Лорен Самнер-Руні, наукового співробітника Музею природної історії Оксфордського університету і керівника дослідження, це відкриття розширює уявлення про можливості зору у тваринному світі. (Результати наукової роботи були опубліковані в журналі Current Biology).
Червона крихка зірка досягає 35 см в довжину. Вона мешкає в досить складному середовищі, де існує велика небезпека нападу хижих морських тварин. У денний час Ophiocoma wendtii ховається в безпечному місці. А вночі виходить зі своєї схованки, щоб поїдати детрит (мертву органічну речовину).
У денний час фоторецептори червоної крихкої зірки оточені хроматофорами, які звужують поле детектуємого світла. При цьому кожен фоторецептор стає подібним до пікселя комп'ютерного зображення, який в поєднанні з іншими пікселями утворює ціле зображення. Вночі зорова система не працює.
Як раніше повідомляв "Апостроф", вчені прогнозують, що на Землі через глобальну зміну клімату виникнуть гігантські зони смерті - непридатні для життя ділянки океану.