В Шрі-Ланці громадяни домоглися відставки президента – вони штурмом взяли його помешкання і влаштували там вечірку, а сам глава держави втік на Мальдіви та незабаром складе свої повноваження.
Про це повідомляє BBC.
Шрі-Ланка наразі переживає переживає найпотужнішу кризу з моменту здобуття її незалежності – а це понад 70 років. У країні підвищилися ціни на повсякденні товари, інфляція сягає 50%, а також спостерігається дефіцит пального. Водії змушені вистоювати кілометрові черги, щоб заправитися, а паливо видається в обмеженій кількості. Крім цього, відчувається гостра нестача медикаментів, система охорони здоров'я виявилася на межі повного колапсу. Школи закриті, і багато людей просять працювати з дому, задля економії ресурсів.
Зважаючи на ці обставини близько мільйона невдоволених ланкійців зібралися в Коломбо, спалили віллу прем'єр-міністра Раніла Вікрамасінгхе і взяли штурмом резиденцію Готобая Раджапакси. Втім, обидва політики на той час уже втекли у невідомому напрямку, і зараз Шрі-Ланка перебуває у стані безвладдя.
Варто зазначити, що офіційна відставка президента була запланована на середу, 13 липня, проте його не було у країні уже кількома днями раніше – за попередніми даними політик утік на Мальдіви, аби його не арештували. За словами представника головного міжнародного аеропорту Шрі-Ланки, він, його дружина та охоронець були серед чотирьох пасажирів на борту військового літака Ан-32. А після прибуття на Мальдіви їх відвезли в невідоме місце під супроводом поліції, повідомив представник аеропорту в Мале.
Головною причиною кризи називають банальну відсутність грошей: валютні резерви країни закінчилися, і вона більше не в змозі імпортувати товари, яких гостро потребує. У травні, вперше за всю історію, Шрі-Ланка не змогла забезпечити виплати за зовнішнім боргом.
Влада схильна звинувачувати у всьому пандемію коронавіруса, яка вдарила по індустрії туризму, що приносила країні левову частку іноземної валюти. Відлякала туристів також серія терактів у 2019 році, цілями яких були церкви та храми.
Проте, на думку експертів, влада Шрі-Ланки сама створила проблеми у країні, коли після закінчення громадянської війни у 2009 році зосередилася на внутрішньому ринку замість того, щоб спробувати вийти на зовнішній. В результаті експорт скорочувався, а вартість імпорту неухильно зростала.
Нагадаємо, громадяни Шрі-Ланки почали бунтувати ще кілька місяців тому, а останнім часом протести інколи супроводжувалися кривавими заворушеннями та підпалами.