У Казахстані спалахнули масштабні протести через зростання цін на скраплений газ, відбуваються сутички демонстрантів з правоохоронцями. Президент Касим-Жомарт Токаєв підписав указ про відставку уряду, поклавши на нього провину за "допущення протестної ситуації".
Про це повідомляє ВВС.
"Відповідно до статті 70 Конституції Республіки Казахстан ухвалюю: прийняти відставку уряду Республіки Казахстан ", - йдеться в указі.
Він також зробив ряд призначень:
- в.о. прем'єра - Аліхан Смаїлов,
- перший заступник голови КНБ Мурат Нуртлеу,
- державний секретар – Ерлан Карін.
Токаєв доручив запровадити держрегулювання цін у країні на соціально значущі товари, а також на бензин та дизель. Також він запроваджує мораторій на підвищення комунальних тарифів для населення терміном на 180 днів, пише Telegram-канал "Новини Казахстану".
Президент запроваджує:
- державне регулювання цін крім скрапленого газу на бензин та дизель терміном на 180 днів
- державне цінове регулювання із соціально значимих товарів. Рішення прийматиметься акімами регіонів.
Токаєв також доручив:
- розробити закон "Про банкрутство фізичних осіб";
- розглянути необхідність мораторію підвищення комунальних тарифів терміном 180 днів;
- розглянути питання субсидування орендної плати за вторинним житлом для соціально вразливих верств населення;
- створити громадський фонд "Народу Казахстану", що фінансується за рахунок приватних та державних джерел, для вирішення проблем охорони здоров'я та дітей.
Президент назвав винних за допущення протестної ситуації у Казахстані. Зокрема це - міністерство енергетики, а також компанії Қазмұнайгаз і Қазақгаз. З'явилися також повідомлення про затримання директора газопереробного заводу у Жанаозені.
Через протести, до 19 січня у найбільшому місті Алмати та Мангістауській області було введено надзвичайний стан. Зокрема вводиться комендантська година з 11 вечора до 7 ранку, заборона масових заходів та обмежується пересування людей та транспорту.
Перед цим Токаєв закликав протестувальників виявити розсудливість і не чинити протиправних дій.
Що сказав Токаєв:
"Дорогі співвітчизники, звертаюся до вас і закликаю проявити розсудливість і не піддаватися на провокації зсередини та ззовні, ейфорії мітингування та вседозволеності. Заклики атакувати службові приміщення військових та цивільних відомств є абсолютно незаконними. Це злочин, за яким може бути покарання.
Влада не впаде. Але нам потрібний не конфлікт, а взаємна довіра. Звертаюся до молоді: не псуйте своїх життєвих шляхів, не отруюйте життя близьким. Усі законні прохання та вимоги з вашого боку будуть уважно враховані, будуть ухвалені відповідні рішення. Сподіваюся на вашу розсудливість. Зараз на карті і ваше благополуччя, і місце нашої країни в сучасному світі".
Рано вранці 5 січня Токаєв провів нараду, на якій повідомив, що ситуація в Алмати та Мангістауській області покращується. МВС, СОБР та Нацгвардія успішно виконують свої завдання.
Які рішення ухвалено:
- провести якісне перезавантаження газової галузі,
- на рік перенести повний перехід на реалізацію газу через електронні торгові майданчики,
- доручити провести розслідування щодо цінової змови та інших антиконкурентних дій.
Токаєв наголосив, що "політичний, соціальний та економічний устрій нашої держави залишиться незмінним".
Протести розпочалися 2 січня в Мангістауській області та до 4 січня поширилися по всій країні, вони супроводжуються зіткненнями з поліцейськими. В Алмати поліція застосувала сльозогінний газ та світлошумові гранати у відповідь на спробу демонстрантів штурмувати будівлю мерії.
Кілька учасників протестів та поліцейських доправили до лікарень з незначними травмами. Також надходять повідомлення про арешти демонстрантів.
Як повідомляє Vlast.kz, влада взяла під контроль ситуацію в Алмати і затримує тих, кто ініціював протести.
" Наразі ситуацію в місті взято під контроль влади. Проводяться затримання провокаторів та екстремістів. Виявляються ініціатори ", - заявив в.о. акима (главы) Алмати Бакитжан Сагінтаєв.
Разом з тим, за кілька кілометрів від центру міста - у районі вулиці Навої, а також Мамишули-Райимбека - чутно вибухи світлошумових гранат.
Раніше "Апостроф" розповідав про застосування сльозогінного газу проти мітингувальників у центрі Алмати.