RU  UA

Вівторок, 21 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90

Хліб, як у Європі: що буде з цінами в Україні влітку

Українців очікують "приємні" ціни на овочі, фрукти і на хліб

Українців очікують "приємні" ціни на овочі, фрукти і на хліб Фото: UNIAN

В Україну прийшло літо. "Апостроф" вже детально писав про те, куди українці можуть поїхати відпочити за кордон. Але далеко не всім громадянам відпустка по кишені, через те, що у людей немає грошей. Незважаючи на те, що заробітна плата в нашій країні весь час росте, ціни все одно ростуть швидше, ніж доходи. Інфляція в 2018 році склала 9,8%. У нинішньому році, за прогнозом Нацбанку, зростання цін уповільниться до 6,3%, проте іноземні експерти, зокрема, з МВФ, не виключають, що інфляція перевищить 8%. "Апостроф" розбирався, що буде з цінами цього літа.

"Комуналку" "заморожено"

Почнемо з комунальних тарифів. З початку поточного року в Україні подорожчали практично всі послуги ЖКГ, внаслідок зростання цін на газ в кінці 2018 року. Однак найближчим часом даних про підвищення тарифів на комунальні послуги немає. Ціни навіть трохи знизилися. При цьому вводиться диференційована система тарифів на газ для населення, в залежності від регіону (виходячи з замовленої потужності).

Інша ситуація з електроенергією. З 1 липня в Україні має запрацювати вільний ринок електроенергії. Він начебто повинен стимулювати конкуренцію, яка, в свою чергу, сприятиме зниженню цін. Проте експерти попереджають, що через незавершеність реформи в Україні все буде навпаки – ціни можуть значно зрости, принаймні, на початковому етапі. У зв'язку з цим виникають пропозиції, в тому числі і з боку Європейського Союзу, про перенесення дати впровадження ринку електроенергії. Ймовірність відстрочки є великою, але остаточного рішення поки немає, а тому неясно, що буде з тарифами на електроенергію.

Необхідно також врахувати, що відповідно до нової редакції закону про житлово-комунальні послуги, яка вступила в силу з 1 травня, в Україні вводиться абонентська плата за користування холодною та гарячою водою, опаленням, а також за вивезення сміття. Як писав раніше "Апостроф", абонплату за опалення доведеться платити навіть влітку (трохи більше 30 гривень на місяць).

З 1 липня в Україні має запрацювати ринок електроенергії Фото: Євген Котенко / Апостроф

Чутливий автогаз

Окремо потрібно сказати про ціни на автомобільне паливо, особливо з огляду на те, що Росія з 1 червня ввела обмеження на його поставки в Україну. Вітчизняні виробники скрапленого газу вже відреагували на це рішення, підвищивши в кінці травня свої ціни на цей ресурс на 30%. За словами аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, це зростання цін -реакція на очікування дефіциту. "Швидко наростити виробництво поки що неможливо, хоча запустити виробництво пропан-бутану зараз готові відразу кілька великих приватних газовидобувальників", - сказав експерт "Апострофу". Він додав, що трейдери вже знаходять альтернативу російському скрапленому газу. Цього тижня на західний кордон на перевалку надійшов газ з Італії, в Одесі злився перший газовоз, а наступного тижня очікується ще 2 танкери".

Але слід очікувати, що автогаз може подорожчати на 1-1,5 гривні/літр, Сіренко попереджає: "По суті, це - плата за незалежність".

Скраплений газ є більш вразливим до різного роду подій на світових ринках. Щодо інших видів пального, то тут, швидше за все, принципово нічого не зміниться, хоча багато чого також залежатиме від дій Росії, вважає директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. "Російським компаніям вигідно постачати нам паливо, адже російська економіка живе за рахунок експорту енергоносіїв. Забороняти поставки, - це стріляти собі в ногу. Тому я сумніваюся, що мова може йти про ембарго", - сказав він "Апострофу".

Спрогнозувати ціни на паливо в більш тривалій перспективі вкрай проблематично, так як вони залежать від світових котирувань на нафту і курсу гривні до долара, зазначив Куюн.

Зростання цін на пальне може призвести до подорожчання послуг автотранспорту. До речі літо - ідеальний час для підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті. Принаймні, торік київська влада з 1 липня підвищила тариф на проїзд з 4-5 гривень до 8 гривень. Чи буде чергове підвищення-поки невідомо.

Полунично-борщовий сезон

Ну і, напевно, найголовніше - ціни на продукти харчування. У травні всіх шокувала ціна на цибулю в торгових мережах країни. То чи будуть зростати ціни на продовольство в найближчі три місяці? Тут українців чекають, скоріш, гарні новини.

За словами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, вже зараз почала знижуватись вартість так званого "борщового набору". "До кінця червня вона знизиться ще приблизно на 20%. А найнижчу ціну ми побачимо в серпні. Думаю, що капуста і цибуля коштуватимуть по 10-12 гривень за кг, хоча раніше вони коштували 30-40 гривень", - сказав він "Апострофу".

Така ж тенденція зберігається щодо сезонних овочів та фруктів. Як зазначив Дорошенко, ціни на полуницю, незважаючи на паводки в Закарпатті, весь час падають. "У червні, думаю, вона буде коштувати приблизно по 25-30 грн / кг, а купувати її будемо майже у всіх регіонах".

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін згоден з такою оцінкою. За його словами, дешевше ніж 25-30 гривень за кг полуниця коштувати не буде, оскільки межа собівартості". Навіть якщо зараз вона коштує 60-70 гривень/кілограм, то в сезон можна буде "спокійно знайти якісну українську полуницю" за 40-45 грн/кг. Експерт додав, що в європейських країнах ціни на полуницю не опускаються нижче 2,5 євро/кг (біля 70 грн/кг).

У першій половині року їжа в Україні значно подорожчала Фото: UNIAN

Фахівець зазначив, що в Україні сезонна цінова динаміка може досягати 100-150% а іноді й 200%. Він знову ж згадав про цибулю, яка, за його словами, з січня подорожчала на 220%. "Але, як тільки цибуля почне надходити з відкритого грунту, ціна знизиться, як мінімум, в 1,5 рази", - вважає Пендзин. На його думку, таке "божевільне коливання цін" є особливістю українського ринку. Пов'язана вона з поганими умовами зберігання плодово-овочевої продукції, яка швидко псується. "На аналогічну продукцію в європейських країнах ціни коливаються в межах 1,5-2%", - додав експерт.

Наздогнати та перегнати Польщу

А от зниження цін на інші продукти цього літа чекати не варто. Швидше за все, подорожчає м'ясо. За словами Олексія Дорошенка, підвищення буде досить стриманим - в середньому, на 0,5% в місяць. Однак рекордсменом з подорожчання буде хліб. У минулому році він подорожчав на 21% і це досить стійка тенденція. За прогнозом Олексія Дорошенка, зростання цін на білий хліб найближчим часом складатиме до 1%, а "житній може подорожчати десь на 1,5%".

І це – незважаючи на рекордний урожай зернових, який прогнозується у 2019 році (за прогнозом Мінсільгоспу США, він перевищить 72 мільйони тонн, хоча в 2018 році був зібраний поки що рекордний для України врожай в обсязі 70,06 млн т. - "Апостроф"). "Насправді, вже досить давно зерно на внутрішньому ринку купується за світовими цінами", - пояснив тенденцію Дорошенко. За його словами, дешевий хліб в Україні дорожчає набагато вищими темпами, ніж хліб більш високої цінової категорії, тому що бідні люди швидше відмовляться від інших продуктів, ніж від хліба.

Така тенденція, каже фахівець, призвела вже до того, що сьогодні в Литві хліб вже на 30%, а в Польщі – на 20% дешевше, ніж в Україні (при цьому він виготовлений, швидше за все, з українського зерна). Він вважає, що в 2020 році ціни на хліб в Україні досягнуть стелі.

Але хліб - не єдиний продукт, який у нас коштує стільки ж, скільки і в Європі. "За основним споживчим кошиком українські та європейські ціни практично зрівнялися. Більш того, якщо порівняти ціни на ринку "Броніше" (Bronisze) у Варшаві з ринком у Києві, то у Польщі вийде дешевше. Хоча доходи європейців значно вищі, ніж у нас. Сукупні витрати європейської сім'ї на продукти харчування становлять 12-18% (доходу), тоді як український Держстат намалював витрати української сім'ї на рівні 48%", - розповів Олег Пендзин.

Читайте також

І про погоду: як зростуть ціни в Україні у 2025 році

Інфляція в Україні у 2025 році становитиме 7-8%, якщо не буде непередбачених подій

Стриманий оптимізм і боязкі сподівання: економічний прогноз для України на 2025 рік

Економіка України у 2025 році буде стабільною завдяки підтримці союзників, але бурхливе зростання навряд чи можливе

Перша перемога у нас уже є: економічні підсумки України 2024 року

У 2024 році українська економіка, незважаючи на ослабленість війною, виглядає здоровішою, ніж російська