RU  UA

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Валютний ринок

За державу прикро: як курс долара позбавляє Україну доходів

У 2020 році митниця знову не виконає план з надходження доходів

У 2020 році митниця знову не виконає план з надходження доходів Фото: Getty Images

Незважаючи на апокаліптичні прогнози, гривня поки залишається стійкою. Але це не означає, що так триватиме до кінця 2020 року. "Апостроф" з'ясовував, що відбувається з валютним курсом зараз, від чого залежить його подальша динаміка, і як його коливання впливають на надходження до бюджету.

Всупереч прогнозам курс української гривні продовжує зміцнюватися. Ще 29 квітня на міжбанківському валютному ринку вартість долара впала нижче 27 гривень, і з цього часу курс не піднімався до цієї психологічної позначки.

Ось і першу декаду травня гривня завершує цілком впевнено - на міжбанку 8 травня "зелений" закрився курсом в діапазоні 26,83-26,85 гривень. Готівковий долар пропонується за курсом трохи вище 27 гривень лише у частині банків.

А ще у березні, нагадаємо, безготівковий курс перевищував 28 гривень/долар, а готівковий наближався і до 30 гривень доходив.

Що відбувається

Що ж такого відбувається, що замість того, щоб рости, курс долара, навіть якщо і не сильно знижується, то не росте?

"В даний момент за рахунок професійної політики НБУ і Мінфіну, яка була проведена в 2017-2020 роках, ми маємо результат у вигляді стабільної банківської системи та, як наслідок, більш стабільної ситуації у фінансовій системі країни", - заявив "Апострофу" аналітик інвестиційної компанії "Альпарі" Максим Пархоменко.

Крім того, Національний банк поки не проводить емісію гривні для наповнення бюджету: "Це дозволяє стримувати інфляцію і розгойдування гривні".

Ситуація на світових ринках також сприятлива.

"Посилюються темпи відновлення ринків, що розвиваються (а Україна якраз до таких належить, - "Апостроф"), що дозволяє рости і нашій гривні", - розповів Пархоменко.

Курс багато в чому відображає ситуацію з торговим сальдо України, погоджується інвестиційний банкір і фінансовий аналітик Сергій Фурса. У розмові з "Апострофом" він зазначив, що зараз значно скоротився імпорт, а експорт майже не зменшився.

"Тут нам допомагає те, що ми - сировинний придаток і, як раніше, женемо сировину, - пояснив він. - По металу - трохи менше, але корекція по експорту не настільки серйозна, як по імпорту", - пояснив експерт.

При цьому нинішня ситуація в корені відрізняється від тієї, яка була під час кризи 2008 року. Тоді, нагадаємо, валютний курс обвалився удвічі з 5 гривень/долар до 10 гривень/долар, після чого через якийсь час відбулася корекція до 8 гривень/долар.

У 2008 році обвал гривні вдарив по споживчому попиту, і це призвело до скорочення імпорту, зазначив Фурса: "Зараз же все не так - імпорт стиснувся без падіння курсу. Тому що у нас карантин".

А ще, очевидно, що у людей стало елементарно менше вільних грошей - адже під час карантину велика кількість підприємств простоює, працівників звільняють або відправляють у неоплачувані відпустки. А ті, кого криза безпосередньо ще не торкнулася, десять разів подумають, чи витрачати великі суми на приємні, але, ймовірно, не найнеобхідніші покупки, або залишити гроші на "чорний" день (або купити на них все ті ж долари, наприклад).

Девальвація неминуча

Поліпшення торговельного балансу закономірно знизило тиск на гривню. Але що буде далі?

Багато що залежатиме від того, як довго триватиме карантин, і як швидко буде відбуватися відновлення, зазначив Сергій Фурса. За його словами, прогнози по девальвації гривні в поточному році, а вони, нагадаємо, в деяких випадках перевищують і 30 гривень/долар, відштовхувалися від очікувань відтоку капіталів з країни: "А чи буде відтік капіталу? Зараз це питання".

Крім того, в тому чи іншому вигляді буде відбуватися грошова емісія. Але яким буде її обсяг, також сказати зараз точно не можна.

Тому складно прогнозувати глибину девальвації.

"Поки для гривні все добре, але, напевно, в цьому році вона все ж ослабне, але наскільки - зараз сказати неможливо. Навряд чи ми вийдемо за 30 гривень, якщо буде співпраця з МВФ", - переконаний Сергій Фурса.

Дійсно, співпраця з Міжнародним валютним фондом зараз важлива для України як ніколи.

Незважаючи на те, що МВФ вирішив замість трирічної програми розширеного фінансування EFF надати нашій країні програму stand-by на 1,5 років, її розмір все одно повинен бути цілком пристойним - 5 мільярдів доларів (хоча Україна спочатку розраховувала ледь не на 10 мільярдів доларів). Однак і цю програму вдасться отримати тільки в тому випадку, якщо Верховна Рада ухвалить так званий "антиколомойський" закон.

Якщо ж співпрацю з фондом буде відкладено, вітчизняні фінанси опиняться у жалюгідному стані, і в цьому випадку прогнозувати курс навіть боязно.

Як розповіло джерело "Апострофа" у фінансових колах, до кінця поточного року валютний курс може не тільки досягти рівня макропоказника, який закладений в держбюджет після його коригування в квітні (середній за рік 29,5 гривні / долар), а й істотно перевищити його. "Падіння ВВП на 7% просто так не минеться", - пояснив він.

Уряд поки прогнозує скорочення ВВП в поточному році на рівні 3,9%, при цьому оцінки міжнародних організацій ще гірші. Наприклад, в МВФ вважають, що зниження складе 7,7%.

Митниця не дасть добро

Але це, все ж, скоріше, негативний сценарій.

А в позитивному сценарії курс буде менше середньорічних 29,5 гривень/долар. А це значить, що може повторитися ситуація минулого року, коли через те, що в держбюджет було закладено вищий обмінний курс, ніж він виявився насправді, по лінії митниці скарбниця недорахувалася мільярдів гривень - адже при перерахунку за реальним курсом платежі, встановлені у валюті, давали істотно менші суми в гривні.

"У довгостроковій перспективі така проблема дійсно є", - говорить Сергій Фурса.

Але, навіть якщо реальний курс не надто відрізнятиметься від розрахункового, митниця все одно не виконає план з надходження доходів, переконаний Максим Пархоменко.

"Зниження обсягів імпорту, як кількість товарів, так і падіння цін на них (наприклад, нафтопродукти) не дозволяють дотягнути планових показників. На додаток до цього, уряд змінив команду митниці, що уповільнює її роботу в кращому випадку на місяць, як і унеможливлює досягнення таргетів зі зборів", - зазначив фахівець.

Зараз же за фактом імпорту практично немає, додає Сергій Фурса. А, значить, не настільки важливо, який курс долара до гривні.

В умовах величезного бюджетного дефіциту, який через коронавірусну кризу був збільшений з 2,1% до 7,5% ВВП, недобір по доходах до бюджету відіб'ється на фінансовому стані країни вкрай негативним чином. А це означає, що українцям знову потрібно готуватися до суворих часів.

Читайте також

Не тільки Гренландія: чому дешевшає євро, і до чого тут Трамп

Є велика ймовірність, що у 2025 році курси долара та євро зрівняються, в Україні валютна пара може досягти рівня 47 гривень

Трамп "підняв" долар: що буде з гривнею та іншими валютами

Курс долара в Україні до кінця 2024 року буде в районі 42 гривень, 2025 року курс може зрости до 45-48 гривень

Яким буде курс долара в Україні до кінця 2024 року та у 2025 році: прогнози уряду та експертів

Курс долара до кінця 2024 року, швидше за все, перевищить 42 гривні, у 2025 році курс перебуватиме в діапазоні 44-46 гривень