RU  UA

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Фiнанси

Сезон дефолтів: коли Росія не зможе сплачувати борги

США перекрили країні-агресору таку можливість

США перекрили країні-агресору таку можливість Фото: Pixabay

США анулювали ліцензію, яка дозволяла росії розраховуватися з американськими кредиторами за своїми держоблігаціями. Нездатність виконувати боргові зобов'язання називається дефолтом. "Апостроф" розбирався, чи продовжить рф обслуговувати свій зовнішній борг, і коли дефолт для неї стане реальністю.

Міністерство фінансів США вирішило не продовжувати ліцензію росії, яка дозволяла їй здійснювати виплати за своїм зовнішнім боргом у доларах. Термін дії ліцензії спливає 25 травня.

Це означає, що Росія більше не зможе виконувати свої боргові зобов'язання у валюті перед американськими кредиторами. А нездатність обслуговувати борги, як відомо, називають дефолтом.

США, як і багато інших країн Заходу, запровадили безпрецедентні санкції проти росії через те, що вона розв'язала війну проти України. Американські санкції, зокрема, обмежують можливості російського центробанку використовувати свої валютні активи, через що країна-агресор зазнає складнощів із розрахунками в доларах, зокрема, за зовнішніми боргами.

У зв'язку з цим Мінфін рф заявив, що платитиме іноземним кредиторам у рублях і у квітні навіть зробив таку спробу. Кредитори прогнозовано відмовилися приймати "дерев'яні", давши росії місяць (так званий grace period) на те, щоб вирішити проблему з виплатами. На початку травня рф все ж таки змогла знайти необхідну суму в 650 мільйонів доларів, яку заплатила за двома випусками облігацій і таким чином уникла дефолту.

Здійснити виплати у валюті росія змогла з однієї простої причини – незважаючи на санкції, США дозволили їй це зробити завдяки ліцензії Мінфіну, що діяла на той час. І ось тепер цю ліцензію анульовано.

Глава російського Мінфіну Антон Сілуанов незадовго до закінчення терміну дії ліцензії заявив, що рф знову буде змушена пропонувати кредиторам рублі в рахунок оплати боргу. Можна не сумніватися, що й цього разу кредитори відхилять таку пропозицію.

Не все одразу

Але чи означає це, що росія автоматично опиниться в стані дефолту? На жаль, ні. Принаймні, не одразу.

"Певні шпаринки ще є. Тому питання поки що залишається відкритим, - сказав у коментарі "Апострофу" директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. - Проте рішення США фактично повністю закриває ту можливість, яка дозволяла Центробанку росії розраховуватися за боргами за допомогою своїх заморожених коштів. Відповідно, ймовірність дефолту тепер стає максимальною".

Будівля Мінфіну СШАФото: Wikipedia

Дуже високий рівень ймовірності дефолту Росії прогнозує й інвестиційний банкір і фінансовий аналітик Сергій Фурса. "До цього (анулювання ліцензії Мінфіном США - "Апостроф") багато залежало від росії, і вона вирішила не потрапляти до дефолту, а зараз це вже від них не залежить", - сказав він у розмові з виданням.

Чергові виплати за держборгом росія мала здійснити 27 травня, тобто вже після припинення дії ліцензії. Однак, як повідомляє Reuters, рф провела відповідні платежі на 71,25 мільйона доларів і 26,5 мільйона євро (28 мільйона доларів), тобто разом на близько 100 мільйонів доларів, не чекаючи цієї дати. Таким чином, якщо кредитори прийняли ці гроші до оплати, а, підстав не зробити цього вони не мають, росія знову змогла уникнути дефолту або, точніше, відтермінувати його.

Проте вже в червні країна-агресор має здійснити три виплати приблизно на 400 мільйонів доларів, і з ними можуть виникнути проблеми.

"Найближчі дві виплати уряду рф, які не здійснені до закінчення ліцензії в США, мають відбутися 23 червня 2022 року. За обома передбачено grace period 30 днів, проте є ще виплата на 159 мільйонів доларів 24 червня, grace period за якою тільки 15 днів" , – сказав "Апострофу" економіст, член Ради Національного банку України (НБУ) Віталій Шапран.

Таким чином, за його словами, якщо росія не здійснить виплати 23 червня, це означатиме, що вона увійде до стану технічного дефолту. "А вже 11 липня (перший робочий день після 15 днів grace period для виплат, призначених на 24 червня, - "Апостроф") дефолт перестане бути технічним", - додав експерт.

Дефолт як символ

Але що для Росії означатиме дефолт?

За словами Сергія Фурси, насправді, мало що зміниться, оскільки всі ознаки дефолту в російській економіці вже присутні.

Із цим згоден Ілля Несходовський: "Неможливість брати в борг, знецінення цінних паперів та деякі інші моменти – все це вже сталося".

Як зазначив Віталій Шапран, мета санкцій США - не поставити рф в умови дефолту, а домогтися припинення військових дій і, як мінімум, повернення конфронтації в дипломатичну площину.

"Тому далі ситуація залежатиме виключно від дій країни-агресора. До 11 липня уряд рф матиме час подумати над своєю поведінкою на території іншої суверенної країни, - сказав він. - Але після того, як технічний дефолт стане звичайним, кредитори зможуть подавати в суди та заарештовувати активи російського уряду по всьому світу, не обов'язково тільки в "недружніх" країнах, що, звичайно ж, завдасть масу занепокоєння росіянам та їхнім держструктурам і держкомпаніям".

Проте дефолт має і певний символічний сенс.

"Можливо, ставка робиться на психологічний ефект, тому що у багатьох росіян є "фантомний біль", пов'язаний з дефолтом 1998 року, - каже Сергій Фурса. - Плюс це пов'язано з тим, що умовно в цей же час (середина літа - "Апостроф ") почнеться структурна трансформація, коли в російській економіці вичерпуватимуться запаси. Тому можливо американці ставлять на те, що ці два ефекти об'єднаються".

Дефолт восени рахують

Справді, за всіма прогнозами, росія почне відчувати весь тягар санкцій, починаючи з липня, особливо ближче до осені.

Незважаючи на те, що нафтове ембарго ЄС все ще не запроваджено, країна-агресор часто не може продати свою нафту через відсутність покупців. Зараз у морі простоюють танкери із 62 мільйонами тонн російської нафти, і коли її вдасться реалізувати, незрозуміло.

Деякі країни, зокрема Китай та Індія, продовжують купувати "криваву" нафту, але домагаються від росії колосальних знижок, які іноді перевищують 30%. А це – величезні ненадходження до бюджету.

Проблеми з бюджетом виникають і через значне зміцнення російського рубля. Зараз за долар дають вже менше 60 рублів, хоча після введення санкцій він досягав позначок 150 рублів і навіть вище. Зростаючий рубль подається пропагандистами як доказ невразливості російської економіки до західних санкцій, але це чиста маніпуляція. Міцний рубль - саме наслідок цих санкцій. Справа в тому, що через них імпорт до рф різко скоротився, при тому, що експорт, у тому числі нафти та газу, продовжується. Експорт забезпечує приплив валюти, яку витрачати нема на що. Як результат – рубль зростає. Хоча це не допомагає утримати ціни - навіть за прогнозами Центробанку рф, інфляція в 2022 році складе приблизно 20%.

Бюджет росії на поточний рік зверстаний, виходячи із середньорічного курсу 72,1 руб./долар. Це означає, що його доходна частина недоотримає значних коштів від валютної виручки, насамперед, від продажу нафти та газу. У Мінфіні рф бюджетний дефіцит цього року оцінюють більш ніж у 2 мільярди доларів.

Чим менше грошей у бюджеті країни-агресора, тим менше коштів вона зможе спрямовувати на війну з Україною. Дефіцит бюджету потрібно покривати за рахунок запозичень, але на Заході брати гроші росія вже не може, а дефолт, що наближається, у принципі ускладнює таку можливість.

Новини партнерів

Читайте також

Без "Зимової єПідтримки": кому з українців не дадуть "Вовину тисячу"

Українці, які перебувають за кордоном чи на окупованих територіях, не отримають Вовину тисячу, але це не точно

Куди інвестувати під час війни: три способи заробітку для простого українця

Для збереження заощаджень та заробітку українцям під час війни найбільше підійдуть відкриття депозиту, купівля держоблігацій та нерухомості

Банківські таємниці "Національного кешбеку": які ризики для українців

Розкриття банківської таємниці учасників програми Національного кешбеку навряд чи становить загрозу, але є ризик злому