Через війну на території України, дефіцит товарів та підвищення цін на них багато господинь в цьому році ретельніше підготувалися до зими: заморозили фрукти, овочі та зелень, а також зробили запаси консервації. Однак деякі зіткнулися з поширеною неприємністю – появою білого нальоту на поверхні розсолу в банках, бочках та відрах. theLime вирішив докладніше розповісти, що робити в цьому випадку і чи можна вживати соління з такого розсолу.
Що робити, щоб уникнути появи цвілі?
1. Основне правило, якого потрібно дотримуватися, щоб уникнути появи плісняви у відкритому посуді із солоними огірками, – діставати їх із банки, бочки чи відра потрібно не рукою, а чистою ложкою чи виделкою.
2. Щоб відкрита консервація не почала пліснявіти, під кришку слід покласти гірчичник або насипати зверху трохи солі та капнути декілька крапель олії.
3. Ще один лайфхак – огірки не запліснявіють у відкритому посуді, якщо зверху покласти потертий на тертці хрін.
Читайте також: Чому квашені огірки стають м'якими та порожніми всередині.
Що можна зробити, якщо пліснява вже з'явилася?
1. Якщо пліснява з'явилася на поверхні розсолу в квашених огірках у відрі, її необхідно зняти, ретельно промити коло, полотно і гніт, потім ошпарити окропом і покласти все на місце.
2. Якщо огірки починають пліснявіти в банці, їх потрібно вийняти з неї, промити і залити новим розсолом з додаванням оцту. На 3 л розсолу знадобиться 1 ст. л. оцту.
3. Ще один варіант – такі огірки потрібно ретельно промити, а потім термічно обробити, наприклад, приготувати розсольник.
- Раніше ми розповіли, що робити, щоб огірки не були гіркими.
- Читайте також на theLime, як захистити кришки для консервації, щоб не поржавіли в підвалі.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.