Лайм

Як правильно обрізати ягідні кущі на зиму, які пагони обов'язково треба видалити

Це слід робити щороку

Осіння обрізка кущів – одна з найважливіших процедур у догляді, яка захистить рослини від вимерзання та забезпечить багатий урожай у майбутньому. І якщо ви вже знаєте, коли потрібно обрізати троянди, візьміть собі на замітку, як правильно обрізати ягідні кущі. theLime докладніше розповідає про це.

Читайте також: Не тільки виноград і малина: які дерева та кущі потрібно обрізати на зиму.

Фото: pixabay.com

Основні правила обрізки ягідних кущів

1. Кущі ягід потрібно обрізати щороку. Якщо не втручатися у формування куща, який дуже швидко загущується, відбувається затінення гілок, що призводить до значного зниження врожаю.

2. Видаляємо, перш за все, старі, хворі, ослаблені пагони.

3. Обрізку починаємо зазвичай після того, як опаде листя.

4. Не варто боятися видалити занадто багато, особливо якщо кущ давно не "стригли". Краще виконати сильну обрізку, ніж залишити кущ загущеним.

5. У чагарників на кореневій шийці розміщується безліч сплячих бруньок, так що обрізка простимулює їх пробудження та зростання пагонів навесні наступного року. До того ж вона сприяє загальному омолодженню рослини, що значно продовжує їй життя.

6. Видаляючи стару гілку, намагаємося зробити зріз якомога нижче, на рівні грунту, не залишаючи пенька: у яких люблять селитися шкідники чи почнуть розвиватися хвороби.

7. Всі зрізані гілки та опале листя краще спалити.

8. Основні інструменти, які знадобляться – секатор та садова пилка.

Читайте також: Без обрізки виноград може вимерзнути взимку: як проводити її восени.

Особливості обрізки різних кущів

Чорна смородина

Обрізку чорної смородини необхідно проводити, орієнтуючись на вік рослини. Дорослий сформований кущ, що плодоносить, повинен мати 3-4 гілки у віці від 1 до 5 років. Усього на такому кущі має бути 15-20 різновікових пагонів.

Вирізаємо всі гілки старше 5 років – їх легко відрізнити, вони найтовстіші, з корою чорного кольору; усередині куща видаляємо сильно поплутані пагони; вирізаємо всі гілки, що торкаються землі; також сухі та уражені хворобами пагони; молоді (нульові) пагони, що заміщають старі, обрізають на 1/3 – це посилить їхнє розгалуження.

Червона та біла порічка

На відміну від чорної смородини скелетні гілки червоної та білої порічки формуються довше – приблизно 6-8 років. Дорослий правильно сформований кущ повинен мати 10-12 добре розвинених сильних гілок різного віку.

Вирізаємо всі пагони старше 7-8 років, які вже не плодоносять, хворі, уражені шкідниками та ті, що затіняють центр куща. Залишаємо 3-4 найбільш розвинені однорічні гілки. Оскільки у порічки більшість плодових бруньок закладається на верхівках пагонів, вкорочувати однорічні гілки в жодному разі не можна.

Аґрус

Процедура обрізки аґрусу подібна до "стрижки" чорної смородини. Оскільки основний урожай формується на двох-трирічних пагонах, оптимально, коли дорослий розвинений кущ матиме 15-20 різновікових гілок. Але у аґрусу утворюється більша кількість нульових пагонів, тобто кущі більш схильні до загущення. Тому їх потрібно регулярно проріджувати.

Кожного року необхідно залишати лише 2-3 найсильніші нульові пагони. Гілки поточного року скорочуємо на 1/3. Крім того, восени вирізаємо всі гілки віком від 8 років. Видаляємо також пагони, що дають поганий урожай, а також сухі, хворі та надто тонкі – ягід на них не буде.

Малина

Видаляти пагони малини потрібно влітку – відразу після збирання врожаю. Але якщо це зроблено вчасно, треба поспішити. Вирізаємо всі старі пагони та деякі молоді, що сильно затіняють кущ. Видаляємо також тонкі та слабкі пагони.

Фото: pixabay.com

Цікаві новини для вас:

  1. Коли вкривати троянди на зиму: досвідчені квітникарі не роблять цього до заморозків.
  2. Як захистити врожай овочів від гниття у сирому погребі: так роблять досвідчені господарі.
  3. Не варто білити дерева на зиму чистим вапном: що використовують замість нього.

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Новини партнерів

Читайте також