Лайм

"Українській мові гостро бракує одного слова": журналіст вказав на дискредитацію терміну "думка"

Український журналіст та медіакритик Отар Довженко вважає, що не кожне висловлювання можна назвати саме "думкою". Тож пропонує впровадити в активне використання поняття "мніння" та навів приклади, коли його можна використовувати.

Про це креативний директор Lviv Media Forum та голова Незалежної медійної ради написав на персональній сторінці у Facebook.

Він вважає, що несправедливо називати будь-які висловлювання думками, адже подеколи, за його словами, це є справжні "мнєнія":

"Українській мові гостро бракує одного слова. Ми автоматично називаємо будь-яке висловлювання думкою, але насправді в багатьох випадках висловлювання, особливо в соцмережах, не є думкою, а є справжнісіньким мнєнієм. Називати такі висловлювання думками — несправедливо, бо дискримінує справжні подумані думки".

Натомість пропонує впровадити для використання слово "мніння". На прикладі пояснює, коли воно може знадобитися:

"Думаю, слово мніння ще не пізно ввести в лексикон. Наприклад, коли в обговоренні мовного питання людина пише «чого ви причепились до російської мови, хай хто як хоче, так дітей і вчить, діти все одно тепер переважно говорять англійською», не можна ж сказати, що людина «так думає». Вона мнить, мньохає, мнюнькає. Бере реальність і вижмакує з неї щось, чого нема (українських дітей, які переважно говорять англійською)".

Іншим прикладом згадує ситуації з "не на часі":

"Або що якась ініціатива «не на часі», бо є ще багато важливіших і нагальніших завдань. Коли про це говорить людина, яка сама ні тих, ні цих речей не робить і взагалі не є стейкголдеркою процесу, а просто збоку спостерігає і попльовує, то де ж то думка? Мніння".

"Або ж нещодавно був популярний допис про батьків, яким необхідно повернутись до «виховання дітей», більше їх обмежувати, організовувати їм спартанські умови й активніше (читай — репресивніше) формувати їхні особистості. Бо, мовляв, ліберальний самоплив і ґаджети — чума ххі століття. Цей дискурс — щире мніння, замішане на вірі в можливість силою запхати пасту назад у тюбик", - пояснює Отар Довженко.

Він додає, що людина має право на власне мніння, як і на власне марення: "... але розглядати мніння як рівноправну частину множини думок — це марнування часу і уваги. Мниш — і мни собі".

Читайте також в "Апостроф Lime", як український письменник, видавець, публіцист та блогер Віталій Капранов відреагував на мовний інцидент з народною артисткою України Ларисою Кадочниковою.

Новини партнерів

Читайте також