Лайм

Хто відзначає Великдень 31 березня і чому дати відрізняються у католиків і православних

Існують різні методики розрахунку Великодня

Як відомо, православна церква України та УГКЦ з 1 вересня 2023 року перейшли на новоюліанський календар, внаслідок чого фіксовані календарні свята християн східного обряду (греко-католики та православні) стали співпадати зі святами християн західного обряду (католики). Однак дати святкування Великодня вірян різних конфесій однаково не збігаються.

Про це розповіло громадсько-політичне інформаційне інтернет-видання "Суспільне Мовлення".

Читайте також: Що робити в свято Благовіщення: головні прикмети дня 25 березня.

Великдень або, як його ще називають, Світле Христове Воскресіння – найдавніше свято, яке встановлено на честь воскресіння Ісуса Христа. Спочатку Великдень усі християни святкували за юдейським календарем. Свято розпочиналося 14 числа місяця нісан – тобто першого місяця в єврейському календарі, який відповідав березню-квітню за григоріанським календарем.

Згодом дату цього свята у кожний конкретний рік почали обчислювати за місячно-сонячним календарем, що зробило Великдень перехідним святом.

Дати святкування Великодня у 2024 році:

31 березня – католицький Великдень (християни західного обряду);

22 квітня – 30 квітня – святкування Песаха;

5 травня – Великдень у християн східного обряду (греко-католики та православні).

Фото: pixabay.com

Чому Великдень святкують у різні дати навіть після переходу ПЦУ на новоюліанський календар

Після 1 вересня 2023 року неперехідні свята в Україні змістилися на 13 днів. Однак відмінності між православним та католицьким календарем існують. Православна церква України та УГКЦ перейшли не на григоріанський календар, а на новоюліанський календар.

Відмінність між цими двома календарями є і в розрахунку пасхалій – методик розрахунку дати Великодня.

Окрім неперехідних свят, які тепер святкуватимуть одночасно, є ще свята, які не мають фіксованої дати, а час їхнього святкування пов'язаний із першим весняним повним місяцем. Великдень – це основне свято християн, яке святкують в залежності від місячного циклу.

Зазначимо, що Великдень у християн східного обряду (католики) іноді збігається з іудейським, а також може бути раніше за нього. Водночас у православній церкві такого не допускається – це порушує послідовність євангельських подій.

Фото: pixabay.com

Читайте також: Великий піст 2024: що не можна робити в цей період перед святом Великодня.

У чому відмінності пасхалій?

Ранні християни святкували Великдень за єврейським календарем, дату визначали, орієнтуючись на весняне рівнодення. На початку IV століття християнська церква вирішила створити систему, яка б дозволила духовенству самостійно визначати дату Великодня – пасхалію. Зараз є дві пасхалії: олександрійська пасхалія за юліанським календарем та григоріанська.

Олександрійська пасхалія виникла на першому Вселенському соборі в Нікеї у 325 році. До цього собору у різних церквах Великдень святкували у різні дні. До того ж святкування Великодня не мало співпадати зі святкуванням Песаха, що постановив Нікейський собор.

Дата Великодня повинна припадати на першу неділю після першого весняного повного місяця, який настає після весняного рівнодення. Щоб уникнути збігів із Песахом: якщо Великдень припадає на час єврейського свята, то його мають перенести на наступну неділю.

Різниця у визначенні дати святкування Великодня виникла внаслідок календарної реформи, проведеної Римсько-католицькою церквою у 1582 році та прийняття нових правил розрахунку пасхалії. Тоді Папа Григорій XIII увів нову пасхалію, названу на його честь. Реформа охоплювала астрономічний перерахунок юліанського календаря загалом. Оскільки попередній розрахунок відставав на 11 хвилин на рік, то за 100 років набігав один додатковий день. На момент введення григоріанського календаря різниця між календарями становила 10 днів, зараз ця різниця – 13 днів, а в 2100 році буде вже 14 днів.

У попередній пасхалії день весняного рівнодення припадав на 21 березня, проте астрономічно це рівнодення наставало швидше. Зі зміною пасхалії Римська церква перейшла на новий календар, який більше відповідав астрономічним обертам Землі навколо Сонця. У 1583 році Папа Григорій направив послів до патріарха Константинопольського Єремії II Траноса з проханням прийняти григоріанський календар та григоріанську пасхалію. Саме такою пасхалією обчислюють Великдень римо-католики та протестанти.

Фото: pixabay.com

Читайте також: Священик пояснив, як харчуватися у Великий піст: що можна і що не можна їсти.

Як визначали дати Великодня у 2024 році?

Реальне рівнодення може наступати 19, 20 та 21 березня, тоді як у пасхалію закладено дату 21 березня (з 1900 по 2099 рік). З моменту рівнодення необхідно відрахувати повний місяць, наприклад, цього року він припадає на 25 березня, відповідно, Великдень за григоріанською пасхалією відзначать 31 березня католики та протестанти.

Проте за юліанським календарем весняне рівнодення не збігається з астрономічним і припадає на 3 квітня – звідси перший повний місяць після весняного рівнодення 24 квітня. І щоб дата не припадала на святкування Песаха (з 22 квітня до 30 квітня), християни східного обряду (греко-католики та православні) святкують не 28 квітня, а 5 травня.

Цікаві новини для вас:

  1. Традиційні страви пісного меню: що готувати без м'яса під час Великого посту.
  2. Під час посту можна готувати смачні пиріжки: як приготувати тісто без яєць та молока.
  3. Як приготувати капустяники з картоплею: рецепт смачної страви, яка доповнить меню на Великий піст.

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Новини партнерів

Читайте також

Улюблені з дитинства "Каштани": рецепт печива з маминого записника

Фудблогерка Віта Лавренчук показала, як приготувати ніжне печиво Каштани на варених жовтках

Дубайський шоколад можна зробити вдома - модний десерт не за всі гроші світу

Фудблогерка показала рецепт, за яким можна приготувати супермодний дубайський шоколад вдома

Той самий "зелений салат", що підірвав TikTok: рецепт для післясвяткового розвантаження

Фудекспертка Світлана Левицька розповіла, як приготувати зелений салат Вітамінна бомба